X-Men: První třída (2011)

Nový blockbuster pre fanúšikov X-Menov, kde kraľuje epická rovina, neskutočne vydarené cameo Hugha Jackmana a výborne odvedené efekty. Na Michaela Fassbendera začínam mať neškodnú závislosť:)

Děti moje (2011)

Krásne prostredie Havaja len mierni to bolestné a ťažké čo geniálne stvárňuje George Clooney v roly otca dvoch dcér, ktorého manželka sa po nehode ocitá v kóme. Rodinné a priateľské vzťahy sú nosnou témou v tomto filme a aj keď ide o drámu, vtipné momenty sú príjemným odľahčením od množstva sentimentu. Vo filme je mnoho citlivých momentov, no úplne najvyššie hodnotím herecký výkon Clooneyho, ktorý si zahral "obyčajného" otca.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Fincherovsky pôsobivá filmová adaptácia, v ktorej nezaprieť výborné filmárske zručnosti a vycibrený vizuálny štýl. V porovnaní so švédskou prvotinkou od Opleva sa spracovanie samozrejme líši (bližšie oboznámenie s angažovaním sa Lis do prípadu, vzťah Lis s Mikaelom...), mystickosť však zostáva zachovaná - tá je budovaná herecky, technicky a hudobne. Herci sú americky okúkaní, čo v tomto prípade nie je na škodu, no pre mňa mala Noomi väčšiu charizmu než Rooney Mara. Celkovo severská verzia mi prišla viac pútavá a Fincherovská viac štýlová (medzi mnohými najmä nezabudnuteľné namotávajúce úvodné titulky).

Le Havre (2011)

Moja druhá osobná skúsenosť s Kaurismäkim, tentokrát o niečo pozitívnejšia. Nemožno odoprieť, že jeho filmy majú svoju vlastnú tvár - strnulo pôsobiace postavy s "poker face-om" vnútorne emocionálne bohaté, navonok pôsobiace chladne a prázdno. K tomu absurdné sekvencie a brutálne čierny humor ukotvený v sociálnom kontexte. Tentokrát "Little Bob" zabodoval úplne najviac a v Kaurismäkovej strnulosti sa objavilo pár zábleskov, ktoré sú zapamätateľné, vtipné a celkom svieže, čo oceňujem.

Poslední autobus (2011)

Údajne tento krátkometrážny počin vznikal päť rokov, ako to už na naše slovenské pomery bohužial býva. Výsledkom je jednohubka o vzťahoch a egoizme v hraničných situáciách. Triková technika, ktorou sú postavy snímané je veľmi originálna, hudba zapamätateľná a výsledný dojem viac umelecky ako divácky zaujímavý.

Strašák (1973)

Scarecrow vyznieva tak, akoby ani nemal scenár. Na začiatku sa ujetá dvojica pekne predstaví, v ďalších sekvenciách sa Al Pacino a Gene Hackman pretĺkajú cestami tak, že občas si vravím (o čom ako?). Dialógy sú také aké sú, no občas mám pocit, akoby bol scenár čisto len na hercoch. Záver má však svoju silu a jeho dôraznosť je tak silná, že som dala vyššie ako pôvodne mienené hodnotenie.

Korunovační klenoty (2011)

Keď na film nahliadam cez magický klúč a filmovú reč akou príbeh rozpráva, zanecháva nevšedný dojem, kde hľadanie cesty človeka k človeku je vykreslené cez atmosferické a estetické prvky a poetické myšlienky. Príbeh môže pôsobiť depresívne alebo emotívne, divák si vyberie. Film ako celok je však kompaktný vďaka príbehu, umelecký vďaka originálnym výrazovým prostriedkom a komický kvôli Peterssonovi-Jonssonovi.

Jana Eyrová (2011)

V prevedení Mie Wasikowskej a Michaela Fassbendera nie je Jana Eyrová ženskou telenovelou 19.storočia, ale kvalitnou dobovou drámou. Obrazová estetika a krásne prostredie stašidelného Thornfield panstva dáva celému filmu svojské čaro a buduje správnu atmosféru. Réžijne sa podarilo vytvoriť ďalšiu zo série filmových adaptácií zo života Jany Eyrovej, kde je všetko čo má byť - romantika, psychológia postáv, dobová estetika a šikovne zrežírovaný filmový román.

Nedotknutelní (2011)

Mojej slabosti na francúzske filmy som znova podľahla. Veselý a veľmi sympatický Omar Sy si ma veľmi rýchlo získal i napriek drobným výhradám k jeho postave. Film ako celok funguje úžasne a darí sa mu to až dokonca, ktorý tiež obstál v rámci svojich možností. Ide o malý, nenápadný film, veselý i napriek dramatickému kontextu a hlavne veľmi ľudský.

J. Edgar (2011)

J.Edgar ťahá za nitky prostredníctvom réžie Clinta Eastwooda. Kariérna cesta a samotná osobnosť J.Edgara Hoovera je zaujímavá sama o sebe, Clint preto nemusí tlačiť na pílu, len sprostredkuje fakty a historické súvislosti. Stačilo len vyrozprávať. Je pravda, že kto pozná historické súvislosti má divácky navrch a vie si film aj viac užiť. Leo DiCaprio zahral svoj štandard, až na to, že maskéri spackali svoju prácu a k veľkej "časovej" premene nedošlo. Tak som sa celý čas pozerala na dedečka s nehodnoverným zombie makeupom (to isté platí pre Tolsona, tam to však dopadlo ešte horšie). Škoda týchto estetických chybičiek filmovej krásy.