Deník mrtvých (2007)

Najprv som nachádzal len negatíva: stratil sa hororovo-akčný náboj, čakal som väčšiu dokumentárnosť odzrkadlenú v pohyboch kamery, chýbalo emotívnejšie konanie postáv ... preboha, veď im tam zomierajú priatelia! Lenže: Romero to tentokrát vypeckoval na opačnej strane barikády - v kritike spoločnosti. Jason stojaci väčšinou za objektívom je pravým dokumentaristom: jeho ruka je pevná a i keď nahráva bolesť, násilie a teror, zostáva naďalej profesionálnym zaznamenávateľom reality. Títo ľudia ma vždy šokovali, pri sledovaní krutých záberov z nejakej publicistickej relácie si vždy hovorím, ako môžu zostať tak "chladnými". Bonusové je prepínanie na iné kamery z domu, skladu či mobilu. A George sa jednoznačne vyžíva v spôsoboch, ako usmrtiť zombie - pred pomalým pôsobením HCl-ky tesne vedie double impact kosou ala Amish paradise. Takže nakoniec zostáva sem-tam prihlúply scenár. MOJE NAJ - „What is it? What gets into our heads when we see something horrible ... a horrible accident on a highway. Something keeps us from just driving on. Something holds us. But we don't stop to help. We stop to look."

(1998)

Uf! Čiernobiely, miestami naozaj hrubo zrnitý obraz, kamera čiastočne fixovaná na Maxovu hlavu, opakujúce sa zábery (povinná dávka tabliet), cyberelektronická hudba - to všetko použil Darren Aronofsky pre nastolenie depresie a vnútornej klaustrofóbie. Genialita sa vždy rada snúbi so psychickými poruchami, zníženou schopnosťou žiť sociálne či paranojou. Sean Gullette hrá vynikajúco človeka uzavretého vo vlastnom numerickom svete, vo svete, kde splývajú rozdiely medzi preludmi a realitou. MOJE NAJ - .. a tým horšie, že Matematika je všade a vo všetkom.

Konkurs (1999)

Muž v rokoch tak trochu zneužije svoju profesiu, aby si po smrti svojej manželky a rokoch strávených bez ženy našiel novú partnerku. Už pri prehliadaní fotiek mu jedna padne do oka, ich prvé stretnutie mu len potvrdí, ze je tou pravou. Nasleduje jedno rande za druhým, pri ktorých objavuje jej jemnosť a tajomnosť. - Nie, toto neznie ako horor. Nezainteresovaným preto radím sledovať tento film bez zaradenia do žánru, o to viac jeho bombastický záver otvorí oči. Toľko zábavy, čo sa dá užiť so strunou na rezanie mäsa a kostí ... MOJE NAJ - Čaká, kým zavolá, v opustenej izbe. Len ona, telefón a vrece s prekvapením.

Zrcadla (2008)

Kiefer Sutherland definitívne potvrdil svoju démonickosť. Zrkadlá sú príjemným osviežením teraz nejak preplneného a miestami zatuchnutého výrobného pásu z továrne menom Horror. Plnohodnotne bola využitá základná devíza, z odrazposkytujúcich plôch tu snáď chýbalo len zrkadielko u zubára :-). Finálny až príliš "hmatateľný" netvor(ka) začal po kratšom uvažovaní síce dávať zmysel, trocha sa ale vymykal s celkového poňatia filmu. Obhorený obchodný dom bol režisérovým pestrým ihriskom, myslím, že nás od AA ešte čaká skutočne vrcholové dielo. MOJE NAJ - Neviem, ako sa to stalo, ale totálne ma vzali úvodné titulky. Viem, že si toto zobrazenie samotný názov sám pýtal ... napriek tomu som skrátka čučal ako blázon.

Funny Games USA (2007)

Mám zmiešané pocity. Na jednej strane nemožno poprieť novátorstvo (i keď sa jedná o remake). Brutalita občas prebieha úplne mimo dosahu kamery, pričom mi pozorujeme len pokojnú prípravu jedla. Chalani v rukavičkách jednajú chladne, očividne je pre nich všetko, čo spôsobujú, veľmi "funny". Na druhej strane je Hanekeho osobitý prístup k divákovi. Chcel nám naznačiť pomocou viet smerujúcich priamo do kamery, že sedíme (v mojom prípade) v kine práve preto, že máme radi násilie? A čo viac ... scénou, kde jeden z mladých vrahov pretáča film späť, nám dáva najavo, že chceme, aby zlo zvíťazilo a horor ako taký sa neskončil "dobre"? Ja osobne som bol naopak zvedavý, ako by sa dej vyvíjal po takomto miernom vyrovnaní síl. Mne nesadlo, čo už! Ale Naomi a Tim boli výborní, rovnako aj ich návštevníci. MOJE NAJ - Konverzačné úlety pravdepodobne maximálne znudených maniakov nemali chybu. Nahá žena - to zvádzalo k perverznému pokračovaniu (nevidel som originál), ale chlapci v rámci nezhody názorov chceli iba vidieť, či má alebo nemá pneumatiky. Psycho!

Pro pár dolarů navíc (1965)

Filmový pás s pár dolármi navyše má opäť ten správny LEM: Leone, Eastwood, Morricone. Klasika ako má byť. Po dlhšom čase som si pripomenul, akým skvelým záporákom je Klaus Kinski, i keď v tomto prípade nemal veľa možností na podkurovanie hrdinom. Zato Lee van Cleef ... MOJE NAJ - „Máš potíže?" „Ne! Myslel jsem, že neumím počítat. Už je to dobrý."

Halloween (2007)

Presný stred, čo sa týka hodnotenia. Dôvod? Dve časti, z ktorých sa film skladá (netuším, či sú to polovice). V tej prvej je Michaelov zrod ako masového vraha z 10-ročného chlapca, ktorý má záľubu v pozorovaní umierajúcich a mŕtvych tvorov. Prostredie, v ktorom vyrastá, jeho osobnosť zaručene neposunulo k lepšiemu, je ale jasné, že i bez toho je Mike jednoducho stelesnené zlo. Precitnutie maniaka v tele dieťaťa bolo presvedčivé, jeho prvé vraždy brutálne, práve v tejto časti bolo veľmi cítiť režisérov osobitý podpis. Zaujali hlavne miesta s absenciou zvukov, ktoré nahradilo hlboké dunenie s odbíjajúcimi hodinami či kvílenie húkačky. A potom náš antihrdina vyrástol, čo by ani tak nevadilo a vlastne jedine jeho postava je v tej druhej polovici zaujímavá. Akurát jeho hobby stratilo šmrnc a jeho najmladšia ešte stále živá sestrička začne postupne liezť na nervy a ja som si ihneď spomenul na šarm Jamie. Určite nie zlé, ale zatiaľ vedie originál. MOJE NAJ - Nazareth a "Love Hurts" ... nečakané, no sedelo to v danej scéne ako ... nôž v ruke!

Apocalypto (2006)

Veľkolepé od začiatku do konca. Hneď prvé nedôverčivé stretnutie zástupcov dvoch rôznych kmeňov je perfektne nasnímané a má hutnú atmosféru. A potom len jedna pôsobivá scéna za druhou: boj v osade, prechod zo zajatcami cez rieku, padajúci strom, osamelé choré dievčatko a prorok v jednom, Mayovia a ich obete bohom. I keď hudba nebola vôbec rušivá, viac som si vychutnal momenty bez nej. Lode Európanov sú len symbolom meniacich sa časov, indiánska rodinka sa preto vybrala správnym smerom ... preč od civilizácie. MOJE NAJ - Nečakal som, že bude tak pútavé pozorovať mužov pri behu, teda ak nepočítam olympiádu :-))), najmä etapu jaguár vs Jaguar Paw (čo už, musel som si pomôcť angl. titulkami).

Jak na věc (2002)

Will má svoj svet na voľnej a vysokej nohe, čas rozdelený na polhodinové jednotky a vďaka dobre vyvinutej schopnosti klamať i priazeň žien, ktoré pravdaže netlačí do trvalejšieho vzťahu. Marcus je citlivý teenager, ktorého depresie vlastnej matky, ktorú má veľmi rád, mierne privádzajú do šialenstva a pre svoju utiahnutosť je ideálnym terčom pre spolužiakov. Ich stretnutie v Deň mŕtvej kačice bolo presne tým, čo obaja potrebovali. Tento nový vzťah nepôsobí nútene ani presladene, dialógy nás nikam netlačia ani nadmerne nemoralizujú. Oddychové, zábavné, s výslednou (ne)rovnicou: aj 1+1 je niekedy málo. MOJE NAJ - Priznajme si, Hugh Grant sa zrazu omnoho viac hodí do role egoistického hajzlíka ... „Bylo to strašné, strašné! Ale jet rychle za sanitkou bylo fantastické!"

Periskop nahoru a dolů (1996)

Jemne nadpriemerná komédia plná známych a dobrých komikov. Možno by pre ňu bolo lepšie po celý čas trvania zostať hlavne zábavnou, prípadne parodickou. 3 a pol aj za Lauren Holly v sexi uniforme, supervodivého elektrikára a perfektné pirátske intermezzo.MOJE NAJ - Rybka Doris z Hľadá sa Nemo sa ešte stále má čo učiť od Harlanda Williamsa. Takto sa napodobňuje veľryba! :-))))