Oculus (2013)

Začnem rovno s porovnaním, ktoré možno veľa napovie. Oculus mi tým, ako sa v ňom veci odohrávajú (alebo nie?:-)) veľmi pripomína Izbu 1408. Jasné, mám rád monštrá, ľakačky od výmyslu sveta, nesmrteľných zabijakov ... o to viac ma nadchne horor, kde je všetkého menovaného poskromne, no vy po čase nemáte ani šajnu kde ste a čo môže prísť ďalej. Oculus ma dokonale zmiatol, že sám netuším, kto je predloha a kto len obraz v zrkadle. Príjemne strávený čas. Len mi tak očká svietili :-)

Mama (2013)

Pokus o zodvihnutie hodnotenia. Úprimne, scéna, kde kamera zaberá chodbu i detskú izbu zároveň, mladšia zo sestier sa v izbe naťahuje o plachtu s niečím, čo sa vznáša takmer pri strope, tá staršia vediac, čo sa tam odohráva sa pred vstupom zastaví a dá si dolu okuliare ... Dámy a páni, len tento moment je lepší ako niektoré iné horory v celku. MOJE NAJ - Obe dievčatá boli prosto vynikajúce. Za kúsok ovocia by som zrejme aj ja prehliadal, ehm, ten divný účes :-)

S čerty nejsou žerty (1984)

MOJA NAJ :-) a ak je niekto proti .... tatínek vám vyhlásí válku!

Nedotknutelní (2011)

Jednoduchá radosť zo života v súboji s prežívaním bez vidiny východiska. A víťazom sa stáva ... ... Earth, Wind and Fire - Boogie Wonderland

Mučedníci (2008)

Chvíľa váhania sa pretavila v skvele namiešaný mix hororových subžánrov. Naozaj som si nebol istý, či zvládnem bez ujmy film, ktorý sa pyšní jednoznačným názvom. A faktom je, že čím ďalej som sa cez nechty prekúsaval k záveru, tým nepríjemnejšie pocity som mal. V prvom rade treba spomenúť šialené intro s brokovnicou, ktoré je tak nečakané, že som sa až začal obávať, kam toto dospeje. Nastúpi MOJE NAJ - všetko unikne z reality a ja som si bol istý, že viem, o čom tento horor bude. A v tom niekde okolo prostriedku sa na scéne objavia nové postavy a všetko sa obráti naruby. A keďže mučeníčko nie je v tomto prípade moje potešeníčko, tým skôr, že sa jedná o ženskú hrdinku, som zvyšok pretrpel s ňou až do konca, ktorý ... ma opätovne utvrdil v tom, že dôvody na násilie na druhých sú občas viac mimo, než obvykle. Tak či onak, Mučeníci sú po filmárskej stránke pozoruhodným dielom, ktoré sa oplatí ... pretrpieť :-)

Would You Rather (2012)

Nuž, po zhliadnutí som doma zahlásil, že som videl "veľmi zaujímavý film". Nasledoval môj mierne rozvitý opis a než som stihol povedať, čo by som radšej, stal sa zo mňa úchyl, ktorý sa rád pozerá na násilie. Takže, milá moja polovička :-): WOULD YOU RATHER je jeden s tých filmov, ktorý vo mne vyvoláva klasickú otázku - čo ja na ich mieste? Iste, až po okraj plný morálky a základných pravidiel ľudskosti by predsa konal každý z nás tým najchrabrejším spôsobom. Koniec irónie ... Skrátka a jednoducho je tento thriller zaujímavým pohľadom do nášho vnútra, naznačuje, akou krehkou záležitosťou je myseľ a svedomie človeka a ako ľahko sa s nami niekedy dá manipulovať. To, čo zrejme mnohým zamrzelo, a to, že násilie tu nie je v tej najdrsnejšej podobe, mňa vlastne potešilo. Kamera sa odkláňa od toho najsurovejšieho, prípadne sa staticky pozerá na niečo, čo sa deje v zákryte. Mne to vyhovuje ... síce som fanúšikom hororov, no čím viac sa približujú k realite, tým viac si dokážem odpustiť priame pohľady na to, ako si zlo robí dobre - pekné slovné spojenie :-D

Muž z oceli (2013)

Cítim to obdobne ako Tom Hardy, i keď to možno nie sú úplné polovice. Hľadanie samého seba a utajovanie nájdených možností bolo natočené naozaj s citom a prehľadom a snáď i ten, kto ešte o bývalej, človeku sa podobajúcej, koľajnici nepočul, si dokáže vytvoriť vcelku ucelenú predstavu. Henry pre symbol nádeje na hrudi ako stvorený. Mimochodom, radosť mať takýchto dvoch otcov. To, čo malo spĺňať funkciu "final battle" bolo síce pompézne, ale aj trochu zbytočné "no brain" zavŕšenie. Čo už, padla polovina mesta a žiadne detaily na kopy umierajúcich obyvateľov tu našťastie neboli. Ako v každom takomto filme, prichadzajú logické chyby ... ale to najhoršie je, keď sú proti fyzike :-P. MOJE NAJ - je preto trochu iné a vlastne závidím Lois, že napriek tomu, že sa nad mestom vytvorí malá čierna diera a do vzduchu stúpajú kusy betónu a železa, ona si pohodlne padá k zemi. Ach, tá ženská gravitácia!!! :-) Ale nie, naj je nasávanie Slnka - opláštená romantika.

Noční volání (2006)

Moje zatiaľ najdlhšie váhanie nad kúpou filmu. I preto, lebo som si dal poradiť priamo od csfd.cz, kde bolo slabých 54 percent. Zároveň však aj dvojznačné recenzie, kde väčšina tých slabých mala v sebe jedno slovo: "nuda". To vyzeralo ako výzva :-) Nuž, ja som sa o nudu ani neobtrel. Veľmi zaujímavý príbeh, ktorý je pre mňa o to zaujímavejším, že som sa o podobnom človeku, akou je i jedna z postáv, dozvedel aj v reále od svojej kamarátky. To, čo tu predvádzajú Robin a Toni je však jednoznačne MOJE NAJ .... Niektoré ich momentky sú lekciami herectva už len osve a nieto v celom konecepte. Za mnohé je to Robinovo ženské zareagovanie na rušiace klopanie tesne pred bozkom a Toni to famózne dala pri skúšaní svetra - a to je za jednou zo scén ešte viac, než sa dá opísať.

Světová válka Z (2013)

Pokúsim sa jednoducho, ale hlavne, čo najviac v tichosti:, áno, je to jasný "Hollywood spektákl", no napriek tomu to nie je bežná záležitosť. Mne osobne je jedno, aký rýchostný stupeň majú zombíci alebo že miesto krvilačných predátorov pripomínajú lesné mravce, ktoré sa skrátka chcú dostať niekam, kde nedočiahnu. Bolo to zaujímavé, našlapané a samotné riešenie problému bolo veľmi ... no, chytľavé. + zaujímavá vsuvka z loďou, na ktorej miesto si vaša rodina musí zaslúžiť. Tak to raz bude, milé deti. SPOILER = Vôbec ma nenapadol námet na druhý diel, ktorý bude komediálnym pornografickým hororom, kde sa svet bude zachraňovať množstvom súloží spojených s prenosom syfilisu. :-)) = KONIEC SPOILERU. MOJE NAJ - Už som ten pocit zažil .. v inom filme. Pamätám si na Descent, kde tiež došlo k blízkemu stretnutiu, až kontaktu, no "zlo" nemalo o obeti ani len potuchu. Delikatesa! ...***... Pri druhom pozretí sa vynára pár zbytočných momentov proti zdravému rozumu, ktoré jestvujú len preto, aby pripravili to, čo bude nasledovať: ako napríklad zvukotesný záves v lietadle či obojručné naťukávanie bezpečnostného kódu :-). Hviezda dole, ale inak spokojnosť.

Zlo (2012)

Väčšie prekvapenie, než som si myslel. Teda myslel som si to len preto, že spojenie slov SLOVENSKÝ a HOROR u mňa ležalo niekde pod spojeniami Krehký ľadoborec a Teplé pivo. Ono to totiž nakoniec predčilo i mnohé U.S. rádoby zimomriavkovne, ktoré sa teraz zrejme zbierajú priamo spod sliepok. Naozaj slušne vypeckovaná atmoška a pár fajnových momentov. A späť po kameru jedine s buldozérom :-)