Troja (2004)

Theatrical Release * * * : Nebýt heroických výkonů Brada Pitta, Erica Bany a Seana Beana, kteří svým postavám vdechli opravdovou majestátnost řeckých bájných hrdinů, byl by tento film je průměrnou a místy nudnou podívanou, kterou Wolfgang Petersen tak trochu odflákl. Na druhou stranu - kdo ví, pod jakým tlakem byl ze strany studia. To samé se dá napsat o Jamesi Hornerovi, který je sice výborný v samotných motivech (Achilleovo hrdinné téma nemá chybu), ale ostatní hudební doprovod je přímo příšerný. Director´s Cut: * * * * : Petersen dostal možnost napravit svou rozporuplnou režii. Jak dopadl ? Pochlapil se, ukázal více krve, vnitřností, useklých údů a nahou Diane Kruger. Co je však nejdůležitější, film z více jak poloviny přestříhal a přidal některé (opravdu skvělé) scény. Navíc příšerné score Jamese Hornera bylo upraveno, některé pasáže nahrazeny jinými a dokonce zazní i jedna skladba z odmítnuté hudby Gabriela Yareda. Ovšem nedá se říci, že bylo se tím Hornerova hudba stala kvalitnější, v některých pasážích funguje lépe, v jiných ale naopak naprosto nevhodně. Zkrátka hudba pro mne zůstává největší problém, který s Trojou mám. (Jak se dozvíte ze závěrečných titulků, byla použita i hudba z filmů Platenta opic, Hvězdná pěchota a Hrabě Monte Cristo). Na DVD je pak film rozdělen na dva disky a obraz je proto přímo dokonalý - narozdíl od prvního vydání filmu. Přestože se tu opět nedá mluvit o dokonalosti, Director cut je rozhodně lepší než Theatrical Release, ze které byly tak bolestně cítit neschody, které vznikaly během natáčení a při post-produkci. Pro mne osobně je Troja přes všechny mouchy hrdinným eposem, na který se vždy rád podívám a závidím Achilleovi nebo Hektorovi jejich udatnost, sílu, hrdinství a v neposlední době nesmrtelnost, protože jak bylo řečeno: přestože zemřeli, jejich jména žíjí dál.

Sanitka (1984) (seriál)

"Promiňte, já vám chtěl jenom zachránit život" Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů - době jen velmi málo poplatný - některým zdejším uživatelům, kteří seriál srovnávají s majorem Zemanem, bych doporučit seriál důkladně zhlédnout znovu, neboť některé scény dobové normalizační agitce přímo odporují. Ale ono je jednodušší seriál pouze podle oslovení "soudruhu" poslat k hlubinám odpadu, že ? Ivan Hubač napsal osudové a uvěřitelné drama a herci zdvihají pomyslnou laťku ještě o stupeň výš - především představitel hlavní role Jaromír Hanzlík nebo Josef Vinklář jako charismatický ředitel záchranky, dále Petr Kostka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček či Jiří Bartoška. Režie Jiřího Adamce a především kamera Juraje Šajmoviče dává na svou dobu neuvěřitelně fungující akční look a hudba - resp. hlavní písnička "Můj čas" se stala legendárnější než seriál samotný. Pro mě zlatý fond České televize !

Matrix Reloaded (2003)

Výrazně slabší než první díl, navíc s hoodně špatnými/divnými CGI - hlavně ve scéně Neo vs. Smithové. Nad průměrem dřží film pouze filozofický podtex s historicko-sociálním rozměrem. Morpheus: " I had a dream..." Díky tomu je Matrix jako celek opravdu VELKÉ dílo.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Neuvěřitelný film. I po dvaceti letech mě dokáže přibít do křesla a čumím s otevřenou hubou a vytřeštěnýma očima ještě hodinu po konci. James Cameron a Arnold Schwarzenegger na jednom z vrcholů světové kinematografie.