Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 130)

Melies 

všechny recenze uživatele

6 / 10 Vykalkulované ako sa na poriadny stomiliónový veľkofilm patrí, jednoducho stráviteľné aj pre radového divák a plné Dionýzovsky dokonalých postáv. Tu by mohol môj komentár skončiť, no bol by to opis pomerne nepresný a obecný - pretože Trója nie je vyslovene zlý film. Je len ďalším z mnohých, ďalší, ktorý bezpodmienečne zapadne do zabudnutia. Dovtedy si však svoju dávku pozornosti určite zaslúži, minimálne kvôli slušným bojovým scénam a kostýmom - to však patrí k povinnej výbave a na štyri * to film určite nevytiahne. Škoda, ale ďalší Barry Lyndon či Gangs of New York sa jednoducho nekoná... ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic). ()

Reklama

Lynn 

všechny recenze uživatele

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Za prvé v Illiadě se o deseti letech ani nemukne, až v Odyssei je o tom zmínka. Za druhé líbila se mi fyzická absence bohů. Za třetí celkové pojetí mi na hollywoodský velkofilm překvapivě sedlo. Za čtvrté postavy jsou dobře napsané (a jeden z mála případů kdy mi je klaďas opravdu sympatický - samozřejmě Hektor). Za páté vadil mi Orlando. Za šesté souboj Hektor vs. Achilles je vedle souboje v Robu Royovi nejlepší filmový souboj vůbec. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Ve scéně okolo 29. minuty, kdy se Hektor (Eric Bana) vítá s otcem (Peter O'Toole) po příjezdu do Tróji, má ve vlasech zlaté ozdoby. Když se po chvíli vítá s Bríseovnou (Rose Byrne), už je nemá. (Marrty3)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama