Sherlock Holmes (2009)

Přes řeči o Sherlockově velkém znovuzrození se scénář zarputile drží úrovně starších televizních filmů, v nichž se kdysi slavný detektiv honí za ďábelskými jeptiškami a tajemnými poklady. To vše sráží většinou křečovité pokusy o kombinaci akce a humoru v podání kdysi zdatného režiséra a pozvedají uhrančivý výkon jako vždy perfektního Downeyho a zdatně mu sekundující Jude Law. 3 hvězdy s podmínkou a ani o chlup víc. Plus pochvala za skvělou hudbu.

5 centimetrů za sekundu (2007)

Na první pohled film, který je vyprávěný obrazem i přesto, že stále někdo mluví. Na druhý dílo, které své jednotlivé složky provazuje přesně tak, jak bych to chtěl jednou mít v nějakém vlastním filmu. Útržky vět, zpřeházené myšlenky, asociativní plynutí obrazů, zpochybnění trojí jednoty, obrovská výmluvnost záběrů na tvář, či na obyčejné krabičky od mléka. Každý jeden prvek získává nevídanou svobodu a samostatnost, díky čemuž funguje v celku zvláštním a originálním způsobem. I kdyby nic jiného, tak velmi poučná podívaná. (Čímž nechci nijak zastírat skutečnost, že mnohé, spíše většina použitých prostředků se datuje až do dob němého avantgardního filmu.)

Těžká rozhodnutí (2010)

Tenhle film jsem si pustil kvůli plakátu v kině: "Ford a Fraser v jednom filmu? To chci vidět!" a stařík Indy je v podstatě jediný důvod, proč jej sledovat (Fraser je zde poměrně nevýrazný). Poctivých 50 %, nic víc, nic míň.

Stmívání (2008)

Po očekávání tragédie příjemné překvapení z poměrně poctivé filmařiny a jaksi zvláštně chytlavého prostředí, za což jsem odpustil i evidentní absenci scénáře a neskutečnou topornost hereckých výkonů.

Brendan a tajemství Kellsu (2009)

"Tak a Evropa má svého Miyazakiho." Jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem kdy viděl, který ve mně silně rezonuje i měsíce poté.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Po prvním zhlédnutí jsem měl pocit, že se mi mozek rozprskl o stěnu... od té doby jsem Zeď viděl mnohokrát, drastičnost následků poklesla, potěcha zůstala.

Jesus Christ Superstar (2000) (TV film)

Jeden z filmů, které mě nikdy neomrzí sledovat znovu a znovu.

Spaceballs (1987)

"Jen jeden člověk by se mi odvážil zadžemovat radar! Lounstár!" Nevysychající zdroj hlášek s perfektním dabingem (tím lepším z těch dvou).

Hrob světlušek (1988)

Jeden z nejdojemnějších filmů, co znám, který ale rozhodně vyděračsky nehraje na city. Nádhera.