Lovec jelenů (1978)

Velkolepá výpověď o válce, ve které je tato zobrazena přibližně půl hodiny. A i když je to půlhodina naprosto fascinující, o to větší prostor dostává zbytek příběhu, lidské osudy před válkou a po ní. Nakonec tak tohle dílo, o kterém již teď vím, že ve mně bude hodně, hodně dlouho rezonovat, vypráví o něčem mnohem větším - o samotném životě. PS: Pomyslná šestá hvězda navíc za možnost vidět skupinu mých oblíbených herců pohromadě.

Ztracený svět (1999) (seriál)

Vyloženě špatné to být nemohlo, když jsem to tehdy pravidelně sledoval... a při vzpomínce na Jenn O'Dell se mi dodnes zrychluje tep tak, že bych se málem překlikl a dal těch hvězd pět.

Čest rodiny Prizziů (1985)

Tak tentokrát ne, říkám jako zapřísáhlý milovník mafiánských a gangsterských filmů. O co se autoři snažili, bylo celou dobu zjevné - základní žánrové vzorce jsou využívány s až přehnanou pietou, bez sebemenší snahy o inovaci -, jenže jsem jim to až na pár dobrých scén nevěřil. A co se herců týče, Jacka mám rád, ale poznal jsem, že je dobrý důvod pro to, že má (resp. v té době měl) tenhle žánr svou úzce vymezenou skupinu herců (De Niro, Pacino a lidi kolem nich)...

The Cheat (1915)

Ač se neřadí mezi ty němé filmy, které jsou oslavovány jako klasiky pro svůj přelomový význam, je pro mě osobně The Cheat z této éry filmem nejoblíbenějším.

Eurotrip (2004)

Pokud se něco během let a opakovaných sledování vyhoupne jednomu na pozici nejoblíbenější komedie, tak není v hodnocení co řešit, i když to filmově až za tolik nestojí.

Sherlock (2010) (seriál)

1. série: 1. díl: S takovouhle adaptací mohl přijít jen evil mastermind vpravdě holmesovských kvalit! 5/5 2. díl: Kulometnou kadenci hlášek nahradilo pár štěků k pousmání, Sherlockovy dedukce ustoupily výrazně do pozadí a staly se samoúčelným kořením a nový detektiv je postava úplně o ničem (zvlášť v porovnání s Lestradem, který v jedničce Sherlockovi zdatně přihrával). Přesto slušná podívaná, jenže taková, jakých jsou spousty. 3/5 3. díl: Hláškující génius z jedničky je zpátky, navíc v mnohem dospělejším, temnějším a napínavějším příběhu a opět ve společnosti všech skvělých vedlejších postav, které ve dvojce citelně chyběly. Chvílemi jsem až zapomínal dýchat... Brilantní! 5/5 2. série: 1. díl: Jízda ve velkém stylu pokračuje, dosud nejzamotanější díl, který nabízí ještě minimálně pět zvratů poté, co už to vypadá, že je konec. Všechny nitky se přesto neomylně sbíhají v jedné velké krásné love story. Je to prostě génius. Moffata (a zbytek tvůrců) myslím, samozřejmě. 5/5 2. díl: Tradice slabých prostředních dílů se taktéž drží a Sherlock se mění v akčního dobrodruha, honícího záhady po blatech. I takový samozřejmě musí být, ale vždy brilantně dedukující, zápletku Baskervilských psů by ale rozklíčovalo i dítě. Na televizní poměry ale stále výborná podívaná. 3/5 3. díl: Mistr dedukce se vrací ve finálním souboji se svou nemesis, kriminálním "mastermind" Moriartym. Dějově už jsme měli zašmodrchanější a uspokojivější díly, ale ten závěr... na ten slova nestačí! 5/5 3. série: 1. díl: Seriál se po dvouleté pauze vrací jako bro-mance comedy. Okej, říkáme si, chlapci si zasloužili svůj moment, ale v příštím díle by se mohl vrátit k tomu "být Sherlockem" 3/5 2. díl: ...a ono nic. Zatím nejslabší díl seriálu, natočený jen proto, aby mohli rozesít pár náznaků pro finále. Na první pohled neodpustitelné prohřešky dávají trochu lepší smysl ve světle celé série, ale přesto, šlo to mnohem, mnohem lépe. 3/5 3. díl: A JE ZPĚT! Po rozpačité dvojici dílů už jeden ani nedoufal a rozhodně ne v díl brilantní od první do poslední minuty. Ano, jeho vyústění je poněkud "nesherlockovské", ale to koneckonců byla celá tahle série. A pro jednou byla neskutečná radost sledovat Sherlyho v akci. 5/5

The Hobbit (1977) (TV film)

Tři hvězdy hlavně proto, že nejsem schopný kruté kritiky něčeho, v čem pobíhají hobiti...

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Spanilá jízda a Casselův herecký koncert, který od první do poslední minuty splňoval všechny mé požadavky na můj nejoblíbenější žánr. Nekompromisně plné hodnocení.

Spaced (1999) (seriál)

První série 3/5, hledání vlastního výrazu a fascinace možnostmi média. Druhá série 5/5, jedna perla za druhou.

Sledování (1998)

Napraveno jako rest se znalostí ostatních (novějších) Nolanů - příjemná hodinová jízda, fascinující závěr a zjištění, že Christopher už od začátku věděl, kam kráčí.