Gump - pes, který naučil lidi žít (2021)

Dojemných českých (nikoliv československých) filmů není mnoho. Vlastně si nevzpomínám na žádný, který by se mnou tolik hnul jako právě Gump. I napodruhé. A to nejsem pejskař!

Nekonečný příběh (1984)

To není sentimentalita, to je prostě fakt, že ty nejlepší dětské filmy se točily v osmdesátkách! Dojemné i po letech od prvního okouzlení!

Muži v černém 3 (2012)

Nejlepší trilogie Tima Burtona, kterou netočil Tim Burton. Po hanebné dvojce, která odflákla snad úplně všechno včetně českého dabingu, přišla náprava reputace v podobě trojky. Ač je tu hodně vtípků pouze variací na vtipy představené v prvním díle, stále se tu najde mnoho nového a originálního. Kéž by to šlo říct o dvojce, za kterou jsem se za tvůrce vyloženě styděl. Ovšem okouzlení z prvního dílu se už nedostavuje. Vše je tu přesné, vybroušené a fungující, ale tak trochu na sílu vychtěné. Zároveň mne ale nenapadá lepší způsob, jak trilogii uzavřít, než tento.

Spectre (2015)

Po Skyfall kvalitativní sešup. Nic tu nefunguje tak jako předtím. Scénář. Režie. Hudba. A bohužel ani záporák. Waltz, ač jindy a jinde charismatický až hrůza, zde spíše působí jako král všech kapsářů, skrček, nedochůdče, než jako Bondův nemesis, Voldemort všech Voldemortů. Něco se mezi papírem a střižnou krutě nepovedlo. Pořád je to Bond, kterého máme rádi, s přehlídkou slečen, lokací, gadgetů, suchého vtipu, ale zkrátka už to za kamerou chtělo nový svěží vítr, Boylea, Nolana anebo Ritchieho.

Skyfall (2012)

Hmm, podruhé, doma a s dabingem, už to není tak kulervoucí jako kdysi v kině. Druhá třetina filmu je opravdu trošku utahaná. Člověku se neodbytně vtírá pocit, že je ten Craig na tu roli už fakt starý (a co teprve ve Spectre a No Time To Die!). Ale i tak se člověk nedokáže od sledování odtrhnout, především díky té tíživé osudovosti, kterou se Mendesovi podařilo dílu vtisknout. Všechno krásně zapadá. I ten přehrávající Bardem. Nevtíravá a přitom tradici ctící hudba. Slušně zvolení herci v staronových rolích. Člověk si jen říká jak by tuhle rádoby nolanovku natočil skutečný Nolan! Dostane někdy šanci? Tak snad už při následujícím restartu!

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

2. světová válka sestříhaná do šesti hodin, stručně, v barvě a s tklivým hudebním doprovodem Kendžiho Kawaie. Doporučuju místo hodin dějepisu!

2Bobule (2009)

Méně humoru, více trapnosti.

V pasti (2018)

Nejlepší Netflix film so far!