Zdivočelá země (1997) (seriál)

Beru tento seriál několikerým způsobem. Zaprvé je to (asi) pravdivé vyjádření poválečné situace, celkem dobře to vypadá a podle mých lehkých vědomostí o tehdejší situaci by to mělo sedět (zhruba, v rámci filmového průmyslu, není to faktologická kniha). Zadruhé na mě krajina působí velmi uměleckým dojmem, koně tam nejsou na škodu, ale naopak dodávají Zdivočelé zemi na kráse a poetičnosti, přesně jak to mám rád. Dejdar hraje svoji roli dobře a i "kaubojové" jsou správně vyjukaní. Langmajer si hezky hraje na drsňáka. Hudba, snad tu nikdo nebude mít námitky vůči hudbě Zdeňka Bartáka, ta je na Zemi snad to nejlepší. Nešetřím superlativy, vím o tom - dělám to schválně, snažím se ale najít logické důvody proč je to pro mě tak dobrý seriál. Láska i zrada je tu správnou měrou skloubena, krása přírody s nepřízní osudu také. Komentář se týká jen prvních dvou sérií.

Divadlo Raye Bradburyho (1985) (seriál)

Dosti komorní "divadlo", ale přesto tak velké. Myšlenkami, náměty, příběhy. Bradbury je zkrátka jeden z nej sci-fi autorů a jiné zpracování si nezasloužil. Zde to nejlépe vynikne. Představivost, důležitá věc pro všechny, kdo se zajímají o takové věci. A on jí měl, měl jí tolik, že jí mohl rozdávat plnými hrstmi v desítkách knih a povídek, dokonce i na dlouhý seriál to vyšlo. Ano, také jsem na to jako malý koukal a měl jsem štěstí, že to otec natáčel a mohl jsem se na to minulé léto podívat. A, představte si, stále dobré. Děkuji tati a pane Rayi.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Desítky stránek komentářů, mám takový pocit, že vše podstatné již bylo řečeno, i když jsem to nečetl celé. Vždy si čtu nejlepší a nejhorší. Tento film znám již nějaký ten pátek a musím říci, že čím déle ho znám, tím lepší mi přijde. Podléhat davové mánii se nemá, ale u tohoto filmu je to jako s Temným rytířem. Je prostě tak dobrý, že ho většina lidí bude mít ráda. Když ho pochopí. Co je na něm vlastně tak dobrého ? Hlavně humor, přijde mi to vskutku vtipné. Počínaje rozhovorem Pumpkina a Honey Bunny (one), pokračuje rozhovorem Julese a Vincenta v autě a před bytem (two), buzerace [pokud se tak dá nazvat odprásknutí jednoho, zastrašování dalšího a, ehm, zajímavou hru s dalším] tři teplých hochů (three), krátkou, ale pravdivou scénku v baru, kde Vincent provokuje Butche (four), poté opatrné chování Vincenta k Mie, i zde se dá najít pár vtipů (five), intermezzo u dealera, vzpomínáme v dobrém a vtip o rajčatech (six) a tak dál, mohl bych napočítat do dvaceti. Kdo viděl, pochopí. A kdo viděl a nepochopí, proč se mi to tak líbí, ten ať s námi na pivo nechodí. Co více dodat, vše důležité již bylo řečeno.

Forrest Gump (1994)

(poznámka - komentář hlavně pro ty, kdo tento film viděli [což bude doufám většina z vás]) Forrest Gump. Při vyslovení toho filmu se mi z příjemné mlhy nostalgie vybaví jeden z nejpůsobivějších filmových zážitků z dětsví. Nebál bych se říci, že tento film zná skoro každý, proto je samozřejmě těžké ho objektivně hodnotit, aniž by člověk zapadal do všeobecného (nadšeného) názoru a popisových klišé. Není dobré orientovat se názorem ostatních, ale v tomto případě nemohu, než souhlasit. Jelikož je to i můj názor. Ze začátku hodnocení řeknu, že jsem četl knihu. Od (alespoň u nás) neznámého autora, jakožto i samotnou knižní předlohu málokdo zná. Protože jsem jí četl někdy v r. 2007 a film viděl již někdy ke konci 90. let, mohl jsem srovnávat jen mé nadšení filmem a snahu o objektivní posouzení knihy. Kniha je dobrá, ale film je mnohem lepší. Čímž se dostáváme k kvalitám Forresta Gumpa z roku 1994, tak je jich mnoho (jak je vidět z mého a celkového hodnocení). Alan Silvestri složil báječnou hlavní znělku, přičemž soundtrack patří k těm nejlepším, které znám (ještě k tomu já poslouchám 60-70. léta velmi rád, pop-rockové písně převážně), jedna píseň za druhou jsou klasické hity, skvost střídá klenot. Kameru a střih myslím, že nedokáži dobře posoudit, nikdy jsem v tom neviděl moc zápory, či klady (další!). Následuje volba herců - abych pravdu řekl, většinu jich podle jména i tváře neznám, ale silně na mě zapůsobili ti hlavní, Tom Hanks ve své roli čestného prosťáčka je dokonalý. Jeho jsem vždy viděl v rolích podobných "čestně hodných" osobností, ale tato překonává všechny ostatní. Zahrál to dokonale. Bubba (tedy Mykelti Williamson ?), stejně jako jeho služebně nadřízený, Gary Sinise mu též dobře sekundují. Oba člověk prostě má rád. Příběh/námět/téma/scénář - Mám rád historii 20. století, proto nemohu říct nic jiného, než se tuto zlehčenou čtvrtku dvacátého mám rád též. S lehkostí (a trochou nadsázky, ale vždyť je to idiot, není-liž pravda?) se tu vypravují významné situace, které poznamenali USA té doby (zavraždění Kennedyho, Vietnamská válka, Jablková firma, studená válka [mimochodem, jsem jediný, komu přijde, že ta část, kde Forrest běží napříč Amerikou je lehká metafora, na Běh Terryho Foxe?] et cetera). Ano, film je vlastně dosti sentimentální, ale toho bych se nebál. To není věc, která musí každý film potopit, u mnoha ano, ale ne tak u FG - zde je to k dobru věci. K tomuto dílu světové kinematografie se člověk rád vrací znovu a znovu (ať už ho má koupené, či ho shlédne v reprízách v TV), ale dělá to rád. Jeden z těch movie, na které se dá dívat opakovaně, přičemž to je k dobru věci. Nezapomenutelný filmový zážitek ? Vskutku ano. Co bylo v knize a ne ve filmu - 1)Velká část zaměřena na Forrestovo studium na univerzitě (což bylo spíše jen hraní rugby), 2)Společný život se seržantem a jeho dívkou (nebo jiná hodnost?), 3)Forrestovo boxerská kariéra, 4)Též to má jiný konec. 100% bych dal klidně, u tohoto filmu bych se za to nestyděl.