Mazaný Filip (2003)

Mám v oblibě většinu herců z tohoto filmu a mám rád atmosféru starých detektivek, které Filip tak úspěšně paroduje. Kdo má rád, ten tu najde dobrý Sklepácký humor, transformovaný do drsňáckých hlášek Hanáka. Pro něj je ta role jako stvořená, jeho pohled by mohl vraždit. Daly by se tu najít nedostatky, kdyby člověka nepohltila skvělá atmosféra filmu.

Cesta na Měsíc (1902)

Tento film se nedá hodnotit z dnešního hlediska. Krátkometrážní dílo, natočené o sto let dříve, nežli začala csfd.cz působit (zvláštní symbolika) znamenalo předzvěst pravému filmu. Tedy, on i tento snímek by se dal považovat za jeden z prvních "skutečných" filmů, nevadí, že je jen patnácti minutový. Už jen ta možnost vidět, co se tu točilo před více jak sto lety, na čem se začínalo, je úžasná. Fakt, že se zachoval záznam starý 106 let je skvělý. Dříve jsme se na historii dívali skrz stránky kronik, obrazů, knih (a později i partitur hudby). I tento snímek můžeme brát jako kus historie, do které se nepochybně zapsal zlatým (lehce vybledlým - barvy měsíce) písmem. Kdo ho viděl, může být šťasten. Vyjmenovávat věci, které představovali unikát v tomto filmu je zbytečné, Meliés byl génius. Z ničeho dokázal něco.

Bílá nemoc (1937)

Skvěle převedená divadelní hra. Tak dobře, jak se jen velmi slavné drama převést dá. Haas hraje mistrně. Více slov netřeba (ale je lepší znát předlohu, už jen pro možnost srovnávání)

Vanishing Point (1971)

Film o útěku. Nebyl nutný, dalo se tomu vyhnout, ale pro klid jeho duše to bylo nutné. Mnoho lidí v životě narazí na podobný problém, dosavadní život, například usedlý (rodinný) je pomalu přestane naplňovat a hledají něco víc. Někdo to řeší takhle. Ty léta v Americe byla taková, že to k tomuto vybízelo (představa útěku na nějakou "route" v Čechách té doby je absurdní a úsměvná, kdepak jsme tehdy byli my). Konec je předvídatelný, ačkoliv si nikdo z nás nepřeje, aby takový byl. Ve skrytu duše víme jak to dopadne, ale do posledního okamžiku mu přejeme, aby to dopadlo jinak. Malarkey i K0c0ur mají oba hezké komentáře.

Dirty Mary a Crazy Larry (1974)

Pod termínem Road Movie si představuji tento film. Klasika žánru (termíny akční/drama/romantický to opravdu nevystihují), další skvělá role Petera Fondy (Easy Rider, další podobného ražení). Tento film je pro znalce pojmem, doslova z něj dýchá atmosféra 70. let (ve filmu tak lehce rozpoznatelných). Pravda, že podobných filmů bylo v té době více, ale tím více si jich cením.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Na to, že to Arnie natočil v 44 letech, si to ještě docela slušně "dává". Je to klasika akčních filmů počátku 90. let. Z lidí, zajímajících se o akční věci se nenajde asi nikdy, kdo by to neviděl. A z těch ostatních to zná většina. O čemž mluví za své i 10.000 hodnocení zde na csfd. Těžko říct, která scéna je tu dobrá, nezapomenutelných je tu hned několik. Ale asi bych vybral tu z nemocnice. A nebo konec, ten je také dosti dobrý. Film, který znamenal jeden z posledních filmů vezoucí se na stylu akčňáren 80. let, po němž potom přišli jiným stylem točené filmy. Ale jako konec (třeba to není konec, ale připadá mi to tak) je to důstojný. A když to není konec, tak to je alespoň výrazný akčňák, jemuž se většina ostatních nemůže rovnat. Klasika, vskutku, jedním slovem klasika.

Nezvaný host (1969) (studentský film)

Mistrná ukázka politické satiry, která jistě mnohým z aktérů a tvůrců do jisté míry zavařila. Je to těžko k sehnání, sám jsem to viděl jen z VHSky nahrané v raných 90. letech. Je škoda, že takového věci se moc neopakují, přitom 20 minut přeci nic není. Krátký film, který každého naladěného na tu správnou "vlnu" nadchne, snímek, který má co říct.

Muzikál ze střední (2006) (TV film)

Hype, anglický výraz, který znamená něco jako kult. Naštěstí se toto nestalo kultem u nás (možná mezi dětmi, kteří nemají moc dalekosáhlé tužby), ale jen v Americe. Naprosto bez důvodu, pro mě je to jen další z amerických pásovců (filmů vyráběných jako na běžícím pásu podle určitého vzoru, například že to bude oblíbené, tak to vyrobí)

Soukromé pasti (2008) (seriál)

Já bych to nedělil na dobré a špatné díly, má to dost silný náboj, každý z nich. Ale střídají se tam hluché scény s těmi dobrými, část dílu odsýpá a něco se tam děje, další zase stojí na místě a čas se zastavil. Herci hrají dobře, soucítil jsem s chlapem, který zjistil, že jeho žena je lesbického zaměření. Ale občas i s těmi lesbami. Rozporuplný seriál, líbil se mi i nelíbil, ale ty dobré momenty a zážitky převažují. Jeden z originálnějších, žádná další telenovela (hurá!)

Godzilla (1998)

Pro Americké filmy mám někdy slabost, tento patří mezi ně. Není to nejlepší, ani nejklasičtější zpracování. Záběry ničeného New Yorku byli slušně natočené, triky jsou na úrovni. A o to v katastrofickém filmu jde, ne ? Účast Brodericka a tajemného Rena tomu dává grády, zvlášť Jean tu hraje správně drsně. Emerichovo filmy mám rád už od doby Dne Nezávislosti, Godzilla pokračuje ve stejném duchu.