Temný obraz (2006)

Film, který stojí tak trochu jinde od normální filmové produkce, stejně jako Dickova kniha zůstává opodál normální sci-fi produkci. Temný obraz jsem četl,asi tak před rokem a rázem se pro mě stala (když jsem se přenesl přes divný začátek, který jsem pochopil až později) jednou z nejoblíbenějších. Od P.K.D. jsem přečetl téměř vše a musím přiznat, že ho mám dosti rád. Rozhodně není nudný, předhazuje náměty na přemýšlení (a že jich není málo) a hrdinové nejsou až zas tak úplně hrdiny, jako spíš ztracenými existencemi. A my jejich spirálu vedoucí k neslavnému konci sledujeme. Cell-shaded technologie, která byla použita třeba i ve hře XIII, nebo v animovaném Spiderman seriálu (něco na ten způsob) je originální a když si na ní člověk zvykne (nebo jako já, když k ní přístupuje s nadšením), je to zážitek. Příběh je tak trochu feťácký, není se čemu divit, je to od P.K.Dicka. Všudypřítomná paranoia a beznaděj, absurdně vtipné scény a přítom se film moc neliší od knihy. Unikátní zážitek.

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

Složitý děj, proplétající se jako had napříč všemi šesti sériemi, circa 85 díly. Tím je dobré začít, protože z toho se v hodnocení tohoto seriálu musí vycházet. Postavu Tonyho Soprana si člověk snadno oblíbí, je to skoro čtyřicátník, charismatický, s celkem milým úsměvem, ale s dosti těžkými myšlenkami. K jeho problémům s organizací své mafiánské i normální rodiny se přidávají jeho psychické problémy. Několik stránek osobnosti, jeho občasná dětská důvěřivost a zranitelnost, jeho citlivost pro syna, pýchu klanu Sopránů, tvrdou pokerovou tvář při vyjednávání nekalých obchodů a nebo zlý škleb na tváři, když natvrdo propustí svou agresivitu a doslova zkopává dokulata nějakého nečestného červa, či jen někoho, kdo s ním nesouhlasí. To vše je milý Tony. Jeho manželka, zklamaná nudným bohatým životem hledá útěchu u různých způsobů zábavy, ale povětšinou hraje svojí roli kvalitní manželky dobře. No a děti v pubertě, to není jen tak jednoduchý problém. Ty rodinné problémy bysme mohli brát jako každý ostatní sitcom, ale mnohdy v nich nic "comedy"ckého není. A to není vše, rodinné problémy ve spojitosti s tématem mafie ? Zločinů a zločinných praktik ? Nelegální kriminální činy ? Už jen tím je tento seriál zvláštní, protože zachycuje (jistě je něco z toho pravda, i když hodně věcí vymyšlených) tvář moderní mafie, "jak to chodí". Jak se někomu zalíbí první díl, těžko přestane, dokud se nepodívá na titulky posledního. Soundtrack (který vlastně nebyl vydaný, ale jsou na internetu seznamy písniček), aneb songy hrané v průběhu dílů působí dobře, též i píseň v intru (zkrácená). Žádná vykradačka Kmotra, ani jiných klasik se nekoná, tohle je koncipováno naprosto jinak. Což je jen k dobru. Chápu, že Američanům se to líbí asi ještě více, než se to kdy může (průměrně) líbít nám, kteří na USA nazíráme z celkem velké vzdálenosti, ale i tak si tu tento seriál jistě najde své fanoušky. Jak vidím, je jich tu už tak dost.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Je jedno, kolikrát jsem to už viděl (30x a více), pořád se nemohu "vynadívat". Každá scéna je legendární, každý moment je nezapomenutelný. Pravděpodobně nejkultovnější film na světě, pomohl růstu tohoto termínu a založil (spolu s Trekkies) nejsilnější sci-fi komunitu. Oddanost fanoušků (hlavně v USA) nezná mezí. Já se mezi ně neřadím, já si vychutnávám SW po svém. A jak jsem řekl, každý moment.

Smallville (2001) (seriál)

Aaah, Clark Kent, you're not gonna get me on this one. Superman as teenage hero ? Fuc°in' incredible, what would come next, Superman-retired ? Superman v důchodovém věku že by přišel vzápětí ? Něco pro babičky a dědečky, co jen hltají emoce z obrazovky ? Ach, ne, děkuji mnohokrát, (ne)přijďte zas, tohle tedy ne. Ale je to ufonské, takže něco nad 30, třeba 33.3333%

Báječná léta (1988) (seriál)

Na Kevina jsem narazil asi tak ve stejném věku, jako on vystupoval v seriálu, asi tak ve dvanácti (asi i dříve). Dávám samozřejmě za pět, tento seriál splňuje vše, co od seriálu chci. Připomíná mi trochu Forresta Gumpa (svojí měkkostí, která přesto dokáže sdělit tolik závažných a zajímavých věcí). Tohle není jen tak nějaký seriál, je unikátní svým poselstvím let 60 a spoustou dalších věcí. Těžko se mi to u tohoto kousku definuje, docházejí mi zde slova. Ale je opravdu dobrý.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Druhý díl z mé oblíbené trilogie, ze které mám rád všechny. První díl je bezesporu nejlepší, ale váhal bych, jestli je lepší II, či III. Asi nastejno, nuže přejděme k popisu "dvojky": Děj druhého začíná tam, kde první skončil, Marty (oblíbenec) se vrátí zpět do 1985 a myslí si, že bude vše v pořádku. Chyba (je někdo doma McFlyi?), cestuje "zpět do budoucnosti" (doslovný překlad) a zachrání své potomstvo. Nuže, zde nastává začátek mého hodnocení, Jennifer je jiná. Naštěstí jí není za film věnováno moc místa, protože se stačí podívat na první minuty, kde ještě není v bezvědomí (díky bohu) - pustil jsem si je schválně zpomaleně, tváři se prapodivně. Asi jako já, sedíc na .... no tam. A tak by se herec neměl tvářit, ale u ní je to asi známka přemýšlení. To nemůže přemýšlet s normálním výrazem, jako Marty? Za tuhle neherečku mi hodnocení klesá o něco málo. Což však od začátku hodnocení zvedá je Marty a Dr.Brown, oba stejní jako v prvním díle, přesně tak, jak to mám rád. Vize budoucnosti je celkem zdařilá, docela umírněná a v jistých věcech se jí blížíme. Klasická scénka v barua následná honička ve futuristickém provedení nezklamala. Biff (objevující se zde ve stáří cca 20/50 a 80 let [inspektor ho ke konci napadne, že pil alkohol a že na to není dost zletilý, ale v USA mají/měli zákon, který povoluje pití alkoholu až od 21 let, tedy myslím] - věk jen odhaduji ... též jsem přemýšlel, jestli je to ten samý herec s třeba maskou, nebo jestli na všechny tři použili 3 různé) se chová podle nátury své postavy, to také sedí. Nenastal časový, ale logický paradox. A to ke konci, ve scénách, kde Marty2 vidí Marty1 by mělo být možné ho zahlédnout i podle záběrů z prvního dílu, když to takhle zakomponovali do dvojky. Což samozřejmě v Návratu 1 není, čtyři roky zpět ještě nepřemýšleli o zavedení těchto paradoxních scén, ne-li vůbec o druhém dílu. Ale to možná jen já si rád všímám chyb ve filmu, hodnocení to nesnižuje. Hudba je typicky dobrá, v dětství mě vůbec na celém filmu upoutala hlavně titulní znělka (a i zbytek Silvestriho kompozicí patří mezi mé oblíbené soundtracky), zvuky snad popisovat nemusím - na úrovni. Herecké výkony se točí hlavně kolem tří charakterů (Marty,Brown,Biff) a ti hrají jak nejlépe dovedou, J.Foxe mám rád, takže jsem si jeho hraní užíval. Je pravda, že zde bylo dost prostřihů a využívání prvního dílu a proto bude Back to the Future II pro mě asi nejhorší díl ze série, ale stále je to na 91%.

Pojišťovna štěstí (2004) (seriál) odpad!

Že tam hraje ta krysa Kotek (nemám to rád, co dělal - daboval pokemony [možná], hrál v Snowboarďácích a Rafťácích - odpady, stejně jako v Roku Underdogs - též blbost), to ještě beru. On s tím jeho "nevinným" (rozuměj - debilním) úsměvem se sem hodí. Ale Etzler by tak hluboko nemusel klesnout, toho jsem měl docela rád.Viděl jsem pár dílů za sebou, přál jsem mu, aby mohl být s tou hodnou ženskou a ne s tou zlou. To jsem na tom v té době asi byl špatně psychicky, že jsem dokázal klesnout tak hluboko, že jsem se díval. Nikdy více, odpad.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Ach jo, hledal jsem nějakou strašnost, na které bych se mohl vyjádřit a sdělit svůj hněv na patvar, tak děsivý patvar, jaký se tu vlastně prezentuje pod jménem Ordinace. No jo, ona je to vlastně blbost, která si hodnocení odpad zaslouží. Hurá :-) (odpusťte mi smajl, obvykle ho nepíši)

Rodinná pouta (2004) (seriál) odpad!

1% za tu zlou brunetu, občas vypadá hezky. Jinak je to seriálově nejhorší dno českých telenovel, překonáno jen tím samým - VKV.

Ulice (2005) (seriál)

Musím přiznat, že ač je to typická, debilní, česká telenovela, tak jsem u ní strávil vcelku dobrovolně celkem dost času. Protože čas od času, když večeřím v obýváku, to tam je na televizi puštěné, tak se na 15 min koukám. Má to jisté kvality, lhal bych, kdybych prostě říkal, že je to odpadová záležitost. Není jich mnoho, ale tomuto seriálu se podařilo mě u něj občas udržet. Dokonce jsem z těch 800 dílů tak 10-20 viděl celých (!!!), to se žádnému podobnému nepodařilo. 10% za neidentifikovatelnou lehkou přitažlivost v moři nicoty (s Vackem soucítím, falešnou Ukrajinku mám docela rád). Nene, změna - je to odpad. Ale pozor, velmi návykový. Člověk ztrácí soudnost rozhodování, schopnost uvažovat reálně a dělat něco jiného, než vysedávat u zpropadené bedny.