Rocketman (2019)

Narozdíl od svého rozmáchlejšího bratříčka se Rocketman nedrží při zemi a Eltonův život je nám představován až na dřeň. Vypadá to, že sám Elton nebyl takový puntičkář jako kolegové z Queen. Heslo sex, drogy a rock'n'roll by mohlo být podtitulem filmu. I když je pravda, že například ke vztahu se svým manželem se Rocketman ani nedostane. Taron Egerton je tradičně skvělý a do role sedne a zpívá výborně. Příliš mi ale nesedlo to skákání z čistokrevných koncertních čísel na ta muzikálová. Připadalo mi to vychtěné, někdy až trapné. Jakoby se někdo rozhodoval, čím má vlastně film být.

Code Geass: Fukkacu no Lelouch (2019)

Trošku zbytečný doslov jinak výborně zakončeného anime. Při délce dvou hodin se příliš dobře nedá dát prostor všem postavám, které se zde objevily. Raději bych si představoval, kdyby se tvůrci zaměřili na Lelouche a C.C., než vytvořit nový konflikt, kde by stálo za to rozšířit svůj příběh do vlastní minisérie. Navíc konec tohoto filmu už jsme někde viděli ;)

Gentlemani (2019)

Nebyl jsem tak uchvácen, jak jsem si podle zdejšího hodnocení myslel že budu. Ritchie se vrátil ke svému vytříbenému žánru a na pomoc si zavolal skvělého McConaughyho. Jeho jižanský šarm se krásně vyjímá v kontrastu s úderným britským prostředím. Nespolehlivý vypravěč Hugh Grant je další z jeho rolí, kde se vymaňuje ze své skořápky a předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. V polovině snímek pro mě ztratil to pověstné "něco" ze svého tempa, které pak zběsile doháněl v podstatě posledních 20 minutách. Herecky i příběhově vytříbené, ale na jedno zhlédnutí.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Jednohubka na nedělní večer. Zombieland dvojka běží po stejné cestě jako první díl, akorát ten scénář je nemastný neslaný, spíchnutý horkou jehlou. Jediné štěstí je, že stopáž se pohybuje pod dvě hodiny a film uteče dost rychle. Co se týče postav, tak chemie mezi ústřední čtveřicí stále funguje, ale tou hlavní královnou je pravá blondýnka Zoey Deutch. Vše, co vypustí z pusy, promění v komediální zlato. Plus samozřejmě potitulková scéna alá Day One feat. Bill Murray.

Mandalorian (2019) (seriál)

Tady pojedu proti všeobecnému hodnocení prvního hraného Star Wars seriálu. Mandalorain začal a skončil velmi dobře, ale za tu šíleně zbytečnou vatu uprostřed sezóny by se měl Favreau s Filonim stydět. Minimálně deset let překonaný scénář "case of the week" je třeba likvidovat z povrchu zemského. Navíc ani příběhy jednotlivých epizod nijak Mandalorianovi neulehčují práci. Minimálně dvě z nich jsou prdlé fanouškovské fanfikce, které od nudy zachraňuje Baby Yoda. Druhá sezóna už snad pojede ve více ucelenějším duchu, potenciál se zde samozřejmě nachází.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Celý ten film je jako kdyby se plnila questlajna ve wowku. Vezmi si úkol, přileť tam, splň zadání a vezmi si odměnu. Potud ok. Ale když ono je to z nějakého nového datadisku! Dny ucelené vize George Lucase jsou ta tam. J.J. se snaží vrátit tam, kde sám skončil, The Last Jedi je v podstatě naprosto ignorován. Všechny tři díly vůbec nepůsobí koherentně, postavy se nijak neposunou a předvádějí jeden názorový obrat za druhým. Když nejlepší herec celé nové trilogie řekne ve filmu asi 10 vět a očividně ho to sere. Kde to jsme přátelé, kde jsme. Návrat Palpatina ani tak nevadí, McDiarmid je asi jediný, kdo si to tam fakt užívá. Ale scénář i návaznost scén je chaotická a neohrabaná, tohle musí poznat i lajk. Nepochopím, jak tento scénář mohl dostat zelenou. Kvůli Carrie Fisher? Vzestup je technicky vytříbený, ale sprostě odfláklý. Nejhorší Abramsův film.

Irčan (2019)

Gangsterka ze staré školy a dost možná poslední Scorseseho velkofilm? Irčan má oproti například Vlkovi z Wall Street pomalu se rozvíjející příběh, především zaměřený na Franka Sheerana. Původem Ir, který se dokázal vyšplhat od řidiče náklaďáků až na místo pravé ruky odborového předáka Jimmyho Hoffy. Ústřední trojice si svoje party užívají, dokonce ani Pesci mi nepřipadal příliš otrávený. Al Pacino se dokonce přiblížil i filmovým cenám. Tolik propírané digitální omlazování jde nejvíce vidět na De Nirovi, ale myslím že nijak zvláště neruší. Největším problémem je ale samotná struktura filmu, protože pokud nejste tak zainteresovaní do této části americké historie, zejména prostřední část příliš drhne a těch postav je tam už příliš. Tenkrát v Americe Sergia Leoneho dokázal pozornost udržet s větším přehledem. I tak si myslím, že oscarové klání má hlavního favorita na sesbírání mnoha sošek.

Joker (2019)

Svěží dech do zatuchlého světa komiksových filmů. One man show Joaquina Phoenixe, který nesleze z plátna, v příběhu volně inspirovaným titulním Jokerem. V komiksech je jeho minulost obvykle obestřena tajemstvím, tady je to pravý opak. Artur, neboli neúspěšný klaun starající se o svou matku. Artur chce vrátit Gothamu smích a radost. Artur touží najít sám sebe, ale vidí pouze temnotu. Film postupně graduje a dozrává. Půlhodinové vyvrcholení je již pastvou pro oči a okořeňuje ho dost možná nejlepší výkon Phoenixovy kariéry. Scorseseho vliv je zřejmý a nachází se zde několik pomrknutí na Batmana, která neruší. Já cítím spokojenost.

Slunovrat (2019)

Další vítězství formy nad obsahem aneb prostě jiná kultura. Slunovrat je moc hezky natočený film s několika opravdu úžasnými sekvencemi (klíčová dírka a následný panický atak!!) a momenty. Florence Pugh jsem viděl poprvé a z té holčiny jednou vyroste superhvězda. Bohužel příběh se potácí příliš jednosměrně, navíc na konci je už citelně znát vykrádání určitých starších snímků. Paradoxně mě nejvíce bavil začátek filmu. Zde režisér Ari Aster vyplýtvá i svou nejlepší nervydrásající scénu. Dá se říci, že i přes delší stopáž se příběh okolo pohanské švédské komunity nedokázal pořádně "rozkvést". Jak pomalá byla první půlka, tak ta druhá mi přišla moc rychlá. Říct, že konec jsem čekal, by bylo chvástání. Jen jsem při postupném mizení hrdinů doufal v odlišnější pointu. A ta, která přišla, prostě neklapla.

Dobrá znamení (2019) (seriál)

Příliš mi to nesedlo, i když by papírově mělo. Punkový Doctor v podání Tennanta a úzkoprsí hrdina Sheen samozřejmě herecky neselhávají, ale příběh mi přišel docela natahovaný. Parodické prvky se občas míjí účinkem, ve vážnějších scénách působí možná trošku nepatřičně. Jezdci apokalypsy byli vyloženě na zabití. Čtvrtý díl se umístil nejblíže ideálu. Každopádně to chce více roztomilé Adrie Arjony :)