Příběh opravdového člověka

• Sovětský svaz Povesť o nastojaščem čeloveke (více)

O nevšedním životě, o povaze, vůli, odvaze a síle ducha legendárního stíhače Alexeje Petroviče Meresjeva vypráví silně humanistické dílo, které vstoupilo do dějin světové kinematografie. Koncem března 1942 byl sestřel stíhač Alexej Petrovič Meresjev a dopadl do centra fašisty ovládaného území v Děmjanském okruhu. Havaroval v neprostupném lese a při pádu se těžce zranil. Každý den uskutečnil za obrovských bolestí s rozdrcenými nárty a snětí v chodidlech 10 tisíc kroků, kterého ho nakonec po dlouhých 18 dnech dovedly až na svobodu. Svobodu, vykoupenou ztrátou obou končetin a obrovskou beznadějí. Opravdový Sovět Alexej Petrovič Meresjev se ale ani na okamžik nevzdal. Silou vůle překonal nástrahy osudu, aby nakonec opět usedl do kokpitu svého milovaného bojového letounu a dál bránil svou rodnou vlast. (oficiální text distributora)

harycek

Tento film se mi líbil protože vcelku odpovídal knižní předloze, kterou vlastním (po dědovi) mimochodem i s podpisem pilota Maresjeva , o kterém je tento příběh. ()

brasek

Jeden z osudov, ktorý sme aj vďaka škole prežívali... jeden z filmov, ktorý bol "povinný". Melancholická vojnová dráma, ktorá nemá šancu zaujať diváka, ktorý nepozná príbeh A. P. Meresjeva. Snímok obsahuje príliš veľa balastu a samotný osud hlavného hrdinu niekedy ostáva v úzadí. ()

SNCF

Nečekal jsem zázrak, čekal jsem komunistu-hadr. Nedočkal jsem se... Bohudík. Naopak film je sugestivní výpovědí o povinnosti a cti, kterou by měl mít každý muž. ()

Kozlowski8

Příběh hrdinského sovětského pilota, který se po sestřelení s těžkým zraněním plazil osmnáct dnů zasněženým lesem a po tom, co mu následně amputovali obě nohy, prokázal obrovskou vůli a odhodlání při návratu do kokpitu stíhačky. Lidé jako Alexej Meresjev zasluhují obrovský obdiv a nic na tom nemění ani fakt, že film byl natočen brzy po válce a o to víc z něj čišel patos, což se dalo čekat. 60%. ()

CID7

Já dítě dříve školou povinné sem tento film musel vidět a v dané době na mě obrovsky zapůsobilo. I ted se na něj znovu rád podívám. Málo filmů umí na člověka tolik zapůsobit. Před vůli tohoto člověka nelze nic jiného udělat něž smeknout. A o umění Bondarčuka-bych dal oskara. ()

valinka

No sice nám jako všem mojí generace byl vnucován jako povinný,alem protože je podle skutečnosti a po vynechání propagindistických hlášek tak za skutečnou odvahu a vůli žít hlavního hrdiny ()

snikrs odpad!

Propaganda na kterou nás komančské soudružky hnaly pravidelně každý rok do kina. Jako malému mi to přišlo asi zajímavé. Nic moc jiného se ale nevysílalo. Dnes jsem to ze zajimavosti zkouknul na You tube a byl to hodně ztracený čas . ()

Uhložrout

Nezapomenutelný zážitek v ranném dětství umocněný následnou besedou se "soudruhem" Maresjevem. Komunističtí papalášové nějakým zázrakem zařídili Maresjevovu návštěvu a patronát nad naší školou. Přes všechnu ideologii smekám před ním klobouk. Titul "opravdový člověk" mu beze sporu patří. P.S. Ve filmu byl mnohem hezčí a o hůlce chodil lépe než většina jeho rovesníků se zdravými nohami. ()

Matio

Uff, co dodat k tomuto filmu? Slabá agitka, nepovedeného rozměru, která obsahuje asi tak 1/5 knihy. Tvůrcům se vůbec nepodařilo vyjádřit onu (absurdní) podstatu knihy - opravdového sovětského člověka - bolševika! Děs běs!!! ()

facehugger

Nechci po x-té opakovat slova kolegů komentátorů o kvalitách snímku. Považuji ho za mimořádně kvalitní v kontextu tehdejší sovětské kinematografie. V době drsného stalinismu vyzdvihuje charakterové kvality jednotlivce, což v éře stupidního kolektivismu bylo přinejmenším statečné. Tvůrci se vyhnuli stádnímu pochlebování Stalinovi, jak jen to šlo. Do čs. kin se film dostal v 50. letech a generace mojí maminky (v té době studentky) chodila na Pavla Kadočnikova, jako dnešní mladé dívky na současné západní herce - koneckonců on za mlada BYL fešák ... :-) Poté, co jsem si "Příběh..." po letech připomněl na DVD, doufám v prozření současných ruských filmařů, kteří by se mohli pokusit o remake. S dnešními možnostmi triků by mohli do filmu zakomponovat scény z poslední části Polevého románu, totiž o návratu Meresjeva do bojových akcí. V knize jich je celá řada, např. čelný útok Alexejovy stíhačky na německého protivníka je v románu neuvěřitelně akční, film jej dost odbyl. ()

godal

Naprosto fenomenální příběh,vcelku vkusně a nenuceně natočený,na rozdíl od Holyblůjdských slátanin.Celkem vzato-zřejmě by 90% lidí vzdalo boj o holý život a následný návrat do letky stíhačů-v těchto podmínkách.Byl to zvláštní člověk a jeho paličatost,je dodnes zřejmě předmětem výzkumu psychiatrů.Jak mohl něco takového přežít?Ale on to přežil,skutečně se to stalo a pro rusofoby-ano,tohle je skutečný příběh,který je potvrzený snad desítkami komisařů,kteří se o jeho vyprávění zajímali.Včetně těch západních. Vřele doporučuju pro lidi,kteří se zajímají o válku díky počítačovým hrám-takhle vypadá válka. ()