Příběh opravdového člověka

Válečný / Drama

Sovětský svaz, 1948, 96 min

Předloha:

Boris Polevoj (kniha)

První třetina Příběhu opravdového člověka by se dala zařadit do žánru tzv. „survival films“, což jsou filmy, v nichž hlavní hrdina (či hrdinové) bojuje o přežití v nehostinném prostředí. Poté, co se zraněnému letci Meresjevovi podaří uniknout z nepřátelské linie a je hospitalizován v nemocnici s amputovanými nohami, se film mění v čistě konverzační drama prodchnuté melodramatickými replikami, aby se v poslední třetině, kdy se hrdina vybavený speciálními protézami opět vrací do armády, opět vrátil do akčnější polohy a příběh vyvrcholil leteckou bitvou. Propaganda v tomto filmu není nijak zvlášť vtíravá a spolu s několika patetickými proslovy o nezlomné síle pravého bolševika jsem ji v kontrastu s celkovými kvalitami celého filmu (především herecké výkony a kamera) dokázal tolerovat.(9.1.2011)

...aneb jak se u nás vžilo rčení: "Plazí se jak Meresjev..." Hrdinný sovětský pilot, který -odkojen térem totality- neztrácí vůli k životu a vrací se třeskutou sibérií ke svým soudruhům, aby znovu svěřil svůj prostý život a osud do rukou tatíčka Stalina. Jeden z filmů, u kterého zrudne i republikán. Ale tak...já za tím asi vidím zločiny komunizmu, takže když vypnete svědomí, není to zas tak úplně špatné...(2.1.2010)

Opravdu velmi silný příběh fenomenální vůle beznohého pilota, dost degradovaný slabou režií a hodně silnou ideologizací ("byl to opravdový člověk, bolševik"). Trailer: http://www.dvdsvet.cz/dvd/pribeh-opravdoveho-cloveka-p108590/trailer/(13.7.2011)

O Maresjevovi jsem toho dost slysel jako maly a tento pribeh me skutecne zaujal. I kdyz film mel nekolik negativ, dnes udelam vyjimku a dam tomuto filmu plny pocet, protoze vule Maresjeva vratit se zpet do letadla byla natocena mistrovsky! Myslim, ze je nutno smeknout klobouk pred takovym clovekem, az neuveritelne...(20.7.2008)

Za začátku jsem se bál, že se Meresjev bude celou hodinu a půl jen plazit sám lesem, ale naštěstí se moje obavy nenaplnily. Příběh je notoricky známej, takže ničím nepřekvapí, ale zpracování je na docela dobré úrovni. Nadávat na to, že se jedná o sovětskou propagandu je trochu zcestný, vždyť se podívejte na jakejkoliv americkej válečnej film, a uvidíte to samý v bledě modrým. A někdy je ta americká propaganda snad ještě okažtější než neustálé zdůrazňování "sovětského člověka" v tomto filmu. 55%(23.3.2009)

• - Hrdina Příběhu opravdového člověka Alexej Maresjev (legendární sovětský letec sestřelený v roce 1942, ztratil obě nohy avšak znovu začal létat) zemřel na infarkt 16. května 2001, ve svých 85 letech. Za vojenských poct byl pohřben v Moskvě. (Rodriguez)