poster

Příběh opravdového člověka

 • Sovětský svaz

  Povest o nastoyashchem cheloveke

 • Sovětský svaz

  Povesť o nastojaščem čeloveke

 • Sovětský svaz

  Повесть о настоящем человеке

 • anglický

  Story of a Real Man

 • Slovensko

  Príbeh ozajstného človeka

Válečný / Drama

Sovětský svaz, 1948, 96 min

Předloha:

Boris Polevoj (kniha)
 • slunicko2
  **

  Propagandistický film o skutečném hrdinovi. 1) No je to tedy podívaná. Od reality zcela odtržené dialogy dobře vyjadřují oficiální stalinskou linii._____ 2) Z hlediska doby vzniku je film relativně střízlivý a míra propagandy únosná s ohledem na skutečnost, že byly tři roky po nejstrašnější válce lidských dějin a Stalin vládl neomezeně jako nikdy předtím._____ 3) Někteří komentátoři očividně směšují skutečné osudy pilota Maresjeva s kvalitou filmu._____ 4) Leccos skousnu, ale ne fakt, že jsem se při filmu nudil...ne tolik, jako když jsme na něj chodili se školou, ale přece ano. Snímek postrádá jakékoli konflikty a zvraty, je lineární...jako dobová propaganda._____ 5) Skutečný Maresjev byl vyznamenán mj. i československým Řádem přátelství v roce 1986._____ 6) A na závěr si přečteme kousek z knížky. Rozmlouvá politický komisař s dosud pesimisticky uvažujícím Meresjevem o možnostech dalšího létání. Jako příklad uvádí carského pilota, který létal bez jedné nohy. Meresjev namítá: Но у него не было только ступни. Komisař na to: А ты же советский человек. Meresjev: Он летал на фармане. Разве ето самолет? Ето етажерка. На нем чего не летать? Там такое управление, что ни ловкости, ни быстроты не надо. Komisař: Но ты же советский человек!(23.5.2016)

 • Malarkey
  ***

  Na tento film jsem byl o maturitním týdnu vcelku zvědavý ale nedokázal jsem ho sehnat. Nakonec se objevil v trafikách a já si ho směle koupil. To co jsem viděl bylo prakticky to co jsem o tom věděl, takže nic zázračného se neděje. Možná knihu bych si ještě rád přečetl, ale když jsem přečet v učebnici literatury obsah této knihy, a nakonec viděl tento film, tak mi to přišlo jako kdybych koukal na ten obsah ke knize. Vcelku jednoduchý příběh, ale na to, že se film natáčel pár let po válce, tak to klobouk dolů.(16.7.2008)

 • RHK
  ***

  Opravdu velmi silný příběh fenomenální vůle beznohého pilota, dost degradovaný slabou režií a hodně silnou ideologizací ("byl to opravdový člověk, bolševik"). Trailer: http://www.dvdsvet.cz/dvd/pribeh-opravdoveho-cloveka-p108590/trailer/(13.7.2011)

 • igi B.
  ***

  Tři - a půl hvězdičky za to, jak nás tenhle film (de)formoval - asi však paradoxně ale i v lecčems k dobrému. Jeden z prvních filmů v první třídě, na prahu normalizace - se školou - povinně... :-)) "...Ale ty jsi sovětský člověk!..." Jo, kam se hrabe Rambo! (Mimo jiné od té doby důvěřuju v nouzi slepičímu vývaru.:-)(13.10.2005)

 • nascendi
  **

  Navnadený dobrým dojmom z Balady o vojakovi som si nahral aj Príbeh ozajstného človeka a dobrý dojem bol fuč. Ono, ozajstný príbeh stíhača Meresjeva si zaslúži obdiv aj po rokoch. Ale to, čo z príbehu vyrobila horda propagandistov, už má s príbehom málo spoločné. Okrem ideologického pokrivenia sa mi nepáčila ani filmárska práca, schematickosť obrazov, nasvietenie, masky. Ani som nemusel zvýšiť rýchlosť prehrávania na dvojnásobok, stačilo stlmiť zvuk a mal som typický nemý film s príslušnými gestami a atmosférou. A tiež film, pri ktorého dialógoch som mal pocit, ako Postránecký pri návšteve Zelenej Hory. Takže z výsledných dvoch hviezdičiek je jedna za skutočného Meresjeva a druhá za uvoľnenie miesta na preplnenom disku môjho rekordéra.(29.6.2011)

 • - Hrdina Příběhu opravdového člověka Alexej Maresjev (legendární sovětský letec sestřelený v roce 1942, ztratil obě nohy avšak znovu začal létat) zemřel na infarkt 16. května 2001, ve svých 85 letech. Za vojenských poct byl pohřben v Moskvě. (Rodriguez)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace