Příběh opravdového člověka

Sovětský svaz, 1948, 96 min

Předloha:

Boris Polevoj (kniha)
  • nascendi

Navnadený dobrým dojmom z Balady o vojakovi som si nahral aj Príbeh ozajstného človeka a dobrý dojem bol fuč. Ono, ozajstný príbeh stíhača Meresjeva si zaslúži obdiv aj po rokoch. Ale to, čo z príbehu vyrobila horda propagandistov, už má s príbehom málo spoločné. Okrem ideologického pokrivenia sa mi nepáčila ani filmárska práca, schematickosť obrazov, nasvietenie, masky. Ani som nemusel zvýšiť rýchlosť prehrávania na dvojnásobok, stačilo stlmiť zvuk a mal som typický nemý film s príslušnými gestami a atmosférou. A tiež film, pri ktorého dialógoch som mal pocit, ako Postránecký pri návšteve Zelenej Hory. Takže z výsledných dvoch hviezdičiek je jedna za skutočného Meresjeva a druhá za uvoľnenie miesta na preplnenom disku môjho rekordéra.(29.6.2011)

Asi nejednomu Husákovu parchantěti byl Meresjev předhazován za vzor. Moji rodiče si tento film nikdy nenechali ujít a rovněž mě lákali, abych viděla tu imponující sílu vůle a inspirovala se jí do života. Výsledky nic moc, ovšem docela se mi to líbilo - tedy od okamžiku Meresjevova sestřelu, kdy to konečně trochu nabralo grády. V telebedně tehdy bylo skutečné ... exkrement - nadávejte si na dnešní plytké, hloupé, komerční zblitky podle libosti, ale za komančismu byl SKUTEČNÝ problém narazit vůbec na nějaký film, natož na kvalitní. Dnes bych na "Příběh opravdového člověka" hodila bobek - zvysoka a zdaleka, tehdy to byl těžký nadprůměr. 55%(16.4.2010)

Na tento film jsem byl o maturitním týdnu vcelku zvědavý ale nedokázal jsem ho sehnat. Nakonec se objevil v trafikách a já si ho směle koupil. To co jsem viděl bylo prakticky to co jsem o tom věděl, takže nic zázračného se neděje. Možná knihu bych si ještě rád přečetl, ale když jsem přečet v učebnici literatury obsah této knihy, a nakonec viděl tento film, tak mi to přišlo jako kdybych koukal na ten obsah ke knize. Vcelku jednoduchý příběh, ale na to, že se film natáčel pár let po válce, tak to klobouk dolů.(16.7.2008)

Opravdu velmi silný příběh fenomenální vůle beznohého pilota, dost degradovaný slabou režií a hodně silnou ideologizací ("byl to opravdový člověk, bolševik"). Trailer: http://www.dvdsvet.cz/dvd/pribeh-opravdoveho-cloveka-p108590/trailer/(13.7.2011)

Uteklo hodně vody, co jsem poprvé tento film o síle lidské vůle a vytrvalosti viděla jako dítko školou povinné. Na to, že byl natočený krátce po válce a popisuje skutečný příběh, si nikterak nezadá se současnými americkými válečnými filmy s fiktivními hrdiny „svalovci“, kteří rovněž bojují s nepřáteli ve jménu své vlasti. Můžeme si položit otázku, kde končí vlastenectví a začíná propaganda. Pro mne je to i po těch letech dobrý film s na svou dobu mimořádně silným příběhem.(18.5.2011)

• - Hrdina Příběhu opravdového člověka Alexej Maresjev (legendární sovětský letec sestřelený v roce 1942, ztratil obě nohy avšak znovu začal létat) zemřel na infarkt 16. května 2001, ve svých 85 letech. Za vojenských poct byl pohřben v Moskvě. (Rodriguez)