Reklama

Reklama

Příběh Velké čínské zdi

(seriál)
  • Čína The Great Wall: Stories of China (více)
Čína, 2015, 12x50 min

Obsahy(1)

Velká čínská zeď je jedinečné, přes 21 tisíc kilometrů dlouhé dílo. Jak ale vznikla a jak komplikovaná je její historie? Podívejte se na příběh jedné z nejvíc fascinujících staveb světa. Velká čínská zeď je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Dnešní podoba zdi byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 15. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti vpádům kočovných kmenů byla však budována již v dávnějších dobách za dynastie Čchin kolem roku 210 př. n. l. Zeď se táhne v délce cca 2000 km (se všemi odbočkami 8758,8 km), východní počátek má v Šan-chaj-kuan při Pochajském zálivu v provincii Che-pej na hranicích vlastní Číny a Mandžuska a končí daleko na západě u Ťia-jü-kuan v provincii Kan-su na pokraji pouště Gobi, v místech, kudy přes roztroušené oázy kdysi pokračovala západním směrem Hedvábná stezka. Nutno zdůraznit, že zeď v některých úsecích probíhá v několika liniích a vytváří odbočky, na jiných místech je naopak přerušena. V roce 2009 čínské úřady ohlásily, že byly nalezeny dosud neznámé zbytky čínské zdi. Celková délka zdi je tedy odhadována na 21 200 km. Stavební materiál byl rozmanitý. Odedávna užívaným způsobem budování opevnění v Číně bylo dusání zeminy po tenkých vrstvách do připraveného bednění. Poblíž Pekingu byly při budování Velké zdi používány vápencové kameny, jinde žula a pálené cihly, v závislosti na místních zdrojích. Parametry stavby se také různí – opevnění z mingské doby má u paty šířku kolem 7 až 8 metrů, v koruně kolem 5 metrů a dosahuje výšky 6 až 10 metrů. Uvnitř zdi se nacházejí spojovací chodby a skladovací prostory. Každých několik set metrů je zeď zesílena věžemi, které sloužily jako pozorovací a signální stanoviště, skladiště zbraní a v případě nutnosti i jako útočiště obránců. Celkový počet věží se odhaduje na 25 000. K předávání zpráv o pohybu nepřítele používaly strážní hlídky kouřové signály. Například v mingském období znamenal jeden kouřový signál počet 100 nepřátel, dva signály 500, tři signály přes 1000 nepřátelských bojovníků. Poznejte tento architektonický klenot od jeho vzniku až po současnost ve dvanácti dílech seriálu Příběh Velké čínské zdi. (TV Prima)

(více)

Recenze (3)

Marze 

všechny recenze uživatele

Zcela neznámá historie pokud někdo nestuduje čínská studie a krajiny filmované z dronu jsou krásně rozlehlé, exotické až bizarní. ()

Vavča 

všechny recenze uživatele

Číňany vytvořený dokument, kde bych si mohl stěžovat, zda to pojetí nacionální historii, nebo popis nomádů není moc zkreslující a některé věci příliš propagandistické, ale jsou to minimálně se vyskytující a rušivé elementy, berme to jako čínský pohled na historii od doby 7. stol. př.n.l. až po dynastii Qing. Koho zajímá vysoce odborné hodnocení nomádů starověku může si přečíst https://www.amazon.com/Horse-Wheel-Language-Bronze-Age-Eurasian/dp/0691058873/ Těchto 12.dílů má rozhodně co nabídnout, protože my tady primární zdroje přeloženy z 99,99% nemáme a odborné práce už vůbec v nějaké kvalitě, postavené na nejnovějších objevech. Tato série čerpá, jak z archeologie, tak písemných pramenů a přináší horu nových informací, včetně používání klíčových termínů v originále, jejich vysvětlení. Tvůrci si dali záležet, že představili důležité momenty velké zdi v čínské historii, a bylo tam rozhodně živo. Navíc se zhusta využívá cgi grafiky na rekonstrukci krajiny, staveb, zbraní. Kamerová práce perfektní i díky dronům, hrané pasáže nízkorozpočtové a spíše slabší, ale pořád solidní. Je to perfektní práce, cituje svého učitele doktora Neupauera, já padám... Má to skutečně skvěle vymyšlenou strukturu, informace se skládají a kompletují tak, že víte kdo, kdy, kde, jak, uvidíte mapy, rekonsturkce věcí jako válečný vůz s čepelemi na kolech, zbraně a zbroje, jaké dal vyrobit císař Wu-ti. Dozvíte se paradigmatické informace typu, kolik stála v určitém období stavba velké zdi, proti uspořádání válečného tažení, atd. Uvidíte, jak vypadala vojenská taktika za dynastie Ming v druhé polovině 16. stol. spoustu dalších věcí, které neznáte a jsou důležité. Díky nim budete chápat, proč se historie stala tím způsobem jak ji známe, v jakém myšlenkovém světě se pohybovali nomádi a čínské obyvatelstvo. Mohu mít výhrady k dílu 12., já bych se bez něj obešel, ale beru, že velká zeď je národní památka pro Číňany a nějak se k ní různé skupiny vztahují, vojensky ještě posloužila i ve 20. století. Celkově jsem prostě nadšen, perfektní dokument, který má smysl, správné řazení informací, ideální minutáž na díl, i když některé věci nejsou vysvětleny, nebo působí zkratkovitě tak plusy mohutně převažují. ()

Reklama

sherpa 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument a nechápu recenzenty, kteří do všeho musí tahat ideologické bláboly. Každý národ chce svoji historii přiblížit divákovi v co nejblyžštivějších barvách. Navíc, když naši předkové v té době ještě pomalu lezly po stromech. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama