Po tajomných stopách Slovanov

(TV film)
všechny plakáty

Staré slovanské zvyky, mnohé z nich pretrvávajú dodnes. O uctievaní  bohov, stromov, zvierat. O spolužití človeka s prírodou a z toho vznikajúce viaceré pranostiky a prinášanie obetných darov.  Komplexný pohľad na a to, čo sa vlastne z nich zakladá na pravde. (STV)

Forsberg11

Som veľmi potešený, že slovenská verejnoprávna televízia konečne vytvorila dokumentárny film o našich predkoch, starých Slovanoch. Tento dokument sa primárne nezaoberá dátumami, faktami, či pôvodom Slovanov. Jeho nosnou témou sú ich zvyky a tradície. Postupne sa venuje dôležitým udalostiam v živote starých Slovanov: Narodenie, Postrižiny, Svadba, Viera Slovanov, Spôsob boja a Smrť. Ako celok je tento dokument pomerne ustálený a komplexný, vystupuje tu množstvo hercov-nadšencov v dobových kostímoch. Sme svedkami dobre nasnímaných, rôznych obradov, tradícií a úkonov v živote starých Slovanov. Zaujímavé je, že veľké množstvo týchto zvykov sa prenieslo cez stovky rokov až do dnešnej doby a nezastavila ich ani násilná kristianizácia Slovanov. Z dokumentu cítiť dobrú atmosféru a kvalitnú filmovú robotu. Tvorcovia si očividne dali záležať aby túto látku spracovali dôstojne a svedomito. Chcelo by to ale viac takýchto dokumentov z našich dejín. Jedna lastovička totiž leto nerobí a naše dejiny sú dostatočne bohaté a objemné na to, aby takýchto snímkov vznikalo oveľa viac. Aj za to to málo však u mňa spokojnosť a dokument odporúčam každému milovníkovi histórie a starých zvykov. 80 %!! ()