Radikální posuny

(festivalový název)
  • Bolívie El gran movimiento (více)

Síla této symfonie velkoměsta začíná příhodně u zvuku. Vtahující sound design filmu na pomezí eseje, sociálního dokumentu a magickorealistického podobenství napomáhá orientaci v mozaikovitém, nelineárním příběhu Eldera a Maxe, dvou mužů obklopených bolivijskou metropolí La Paz. Na 16mm film natočený snímek zachycuje postavy, které sice hovoří o dlouhověkosti, ale jejich zázemí naznačuje, že skutečná perspektiva může být diametrálně odlišná. Město La Paz je zde vykresleno jako fascinující, ale také (metaforicky i doslova) dusivá urbánní džungle, ve které to má těžké nejen pracující třída. Tvůrčí metodou jako by zde byla angažovaná a přitom distancovaná observace. (MFF Karlovy Vary)

Slarque

La Paz, nejvýše položené velkoměsto na světě, a v něm pár chudých dělníků hledajících práci. Po okolní náhorní plošině putuje osamělý šaman a vymítač. Podivně koncipované záběry, ze kterých se většinou něco vyloupne až po chvíli tápání. Postavy, které zřejmě vůbec nepoužívají mimiku (než budete psát o něčím prkenném výkonu, doporučuji shlédnout). Ne, tohle šlo mimo mě. ()