Dhaulágirí je můj Everest

(festivalový název)
  • Slovensko Dhaulágirí je môj Everest (více)

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život. (K2studio)

Adigiotto

Hory v nás vyvolávajú bázeň a považujeme ich za krásne. Lenže hory vôbec nezaujíma, čo si o nich myslíme. Nemajú svoje špeciálne zákony. Nemajú ducha. Vznikli pohybom tektonických platní. Jednoducho sú tu s nami. A nechcú nám nič povedať. Ak niekto počuje "hlas hory", je to v lepšom prípade výplod fantázie, v horšom halucinácia. Človek si nevie odpustiť všetkému vtláčať (svoj) zmysel a význam. To je antropomorfizmus pochopiteľný u praľudí. Ak sa moderný človek unáša magickým myslením, že všetko má zmysel, že "to tak malo byť", že náhoda nejestvuje, že otvorená (nedokysličená?) myseľ sa spája s vesmírom, že jin a jang sú ultimatívnym vysvetlením ľudskej existencie, je to dôkaz, že ďaleko sme sa z jaskýň nedostali. ()

hufnagel

V tomto peňažnom marazme,je duša nepodstatná.Ale to silné duševno niekedy rozhoduje o živote a smrti,hlavne v krajných momentoch nebezpečia.A sú to tzv životné pasce na ktoré sa nedá pripraviť a zdajú sa neriešiteľné a väčšinou končia smrťou.Ale napriek tomu majú riešenie,ide len o správnu reakciu.Parádny dokument s pohľadu veľmi zaujímavého človeka,ktorý prírode rozumie. ()

Marze

Ve vypraveni horolezce he same utrpeni a divak  musi mezi radky zjistovat, proc to ti lide vlastne delaji. Navic je to velmi drahy konicek. Zoltan si tuto otazku v zaveru klade a odpovida pouze, ze by nemelo jit o syceni ega. Odpovedi je zda se ticho, poznavani sama sebe a hlavne adrenalin. Dokument na Dafilms.cz ()

Autogram

Netradičný film na Barabáša, pozostáva iba z rozprávania (a varenia) jediného cloveka, občas doplnené archívnymi zabermi a fotkami. Aj keď sa rozpráva o hraničných zážitkoch medzi životom a smrťou, teda bližšie k smrti, nezaujalo ma to. ()

E=mc2

Barabáš. Barabáš. Dnes to máš za 3. Nemáš odstup, nikoho kto ti v strižni naloží, striháš si to sám a potom to kvôli tebe schytá tak hodnotný človek ako Demján a divák s ním. Žiaľ. Zostávaš na úrovni reportáže, medailónika, nie celovečerného dokumentu. Svoje zaužívané povrchné postupy. Chválim aspoň to, že to nie sú len hovoriace hlavy, ale že sme s hlavnou postavou v horách a na samote. Fajn že to graduje a končí Dhaulágirí, a obedom na stole, ale nedostal si ma tam s ním na tie 8000. Nebol som ani jeho spolulezec, ani som nebol naoplno v jeho koži. Viac snahy, menej kecania, viac ticha, viac pozorovania nech sa mi to celé dostane pod kožu. S odretými ušami 60% a to len kvôli tak vynikajúcemu horolezcovi akým je Demján. Bez neho ledva 50% ()