Gaja Gamini

Drama / Fantasy

Indie, 2000, 122 min

Tento film je zvláštny samotným námetom, odkazmi na množstvo historických osobností. Je to skôr art film, aj keď je ho ťažko identifikovať. Klasiku z Bollywoodu v ňom nehľadajme.(26.2.2019)

• Ramanam

Prvotřídní šílenost a totální úlet! Jen pro fanoušky indické kinematografie a pro lovce zvláštních a „jiných“ filmů. Zřejmě vznikl požadavek na „umělecké“ dílo a tento úkol byl svěřen někomu, kdo je až „příliš umělecký“, či spíše není tímto darem obdařen vůbec. Předtím požil dozajista nějaké psychotropní látky a začal „tvořit“. Určitě jsem si tam našel momenty, které se mi líbily moc. Byly ovšem necitelně zastíněny tím, co již ne. Z kladů uvedu například nasnímání oné „nadpozemské“ a nezhmotnělé bájné „inspirace“ pod jménem Gaja Gamini z úhlů, ze kterých ji není vidět do tváře, či si ji skrývá. Naopak v té fázi „hmotného zrodu“ se „tajemno“ vytratilo a zbylo jen nudné utrpení. Příjemná a místy výtečná hudba spojená s rovněž skvělým tancem Madhuri Dixit se nesla celým snímkem. Ovšem ten hudební doprovod nebyl po celý „příběh“ vyvážený a někde vyloženě nezapadl, či se nevyvíjel. Forma divadelního představení s klasickými kulisami, hra s barvami a detaily z indické kultury byly v pořádku, ale nic se nemá přehánět, aby z toho nevzniklo něco hodně naivního a „levného“. Vše je to takové jedno velké „pseudo“. Začátek ale nevypadal vůbec špatně, ba naopak slibně. Netrvalo však dlouho a celá podstata byla ukázana v pravé podobně. Střední část neuvěřitelně o ničem. Závěrečná část ožila na pár minut, kdy ji „prosvětlil“ SRK. Říkal jsem si, že tam mohl hrát od samého začátku a třeba by to zachránil. Ta pohoda a energie ve dvojici s Madhuri byla jasně cítit. Samotný závěr byl již posledním hřebem do rakve, ale i mým spásným vysvobozením z tohoto „megadíla“. „Intelektuální“ dialogy místy šílené, snažící se dosáhnout zřejmě „nejvyššího umění filosofického“, ale pro mě osobně jen plné prázdných slov, vět a frází. Vše podpořeno necitelným střihem. Obvykle si takových věcí nevšímám, ale zde to přímo „tahalo“ za oči. Úmorné a nic neříkající a nedávající, přitom se věcem a inspiracím, které mají opravdu hloubku a hodnotu vůbec nebráním, ba je přímo vyhledávám. Ale zde jsem nenalezl takřka nic, jen „něco“, co se tváří jako „studnice samého umění“. Jedinou zářivou hvězdou a oslnivou kometou byla bezesporu Madhuri Dixit, jinak by to celé bylo naprosto nepoživatelné. Díky dozajista patří i již zmíněnému SRK a N. Shahovi, ale jejich krátké vstupy daly jen nakrátko zapomenout na přetrvávající špatný dojem. Přiznám se, že byly momenty, kdy jsem chtěl sáhnout i ke čtyřem hvězdám, ale jen na pár minut na samém začátku. Ve střední části bylo už zcela jasné, že dvě hvězdy budou maximem. Vskutku jen pro silné nervy!(30.3.2019)