Spare Me, Great Lord - Season 1

(série)
Promo 1
Čína, (2021–2022), 5 h (Minutáž: 25 min)

Epizody(12)

Promo 1

Jeoffrey

Tenhle čínský seriál toho dělá víc dobře než špatně, a tak jsem si ho docela užil. Co se tu povedlo? Tak třeba prostředí, které na mě ze začátku působí jako taková zvláštní čínská variace na X-meny (svět, kde se objevují lidi s nadpřirozenými schopnostmi a společnost, která na to nějak reaguje), která se ale v druhé polovině přehoupne spíš do ranku fantasy (prohledávání ruin, nemrtví…). Lu Shu je sympaťák, sice začínám pozorovat, že v rámci čínských anime seriálů je už tak trochu zvykem, že je hlavní hrdina snad pokaždé tak trochu parchant (King's Avatar, Hitori no Shita...), co si dělá srandu ze všech kolem, ale když to je zábavné a dává mu to nádech určité originality, tak proč ne. Navíc docela funguje i humor, který tady těží s vcelku zajímavé a vtipné premisy o levlování formou sbírání bodů za negativní emoce, které Lu Shu vyvolá u ostatních. Dalo by se vlastně říct, že vůbec celý ten koncept toho, jak fungují hrdinovi schopnosti, je docela originální, skoro jsem si říkal, že to je nastavené jako zvláštní RPG mechanika (perky, speciální předměty…) s jistým drobným přídavkem lootboxového kola štěstí… Kromě hlavního hrdiny je tu i pár dalších zajímavých postav, o kterých bych chtěl vědět víc (OP spolužačka, ne tak OP spolužák, nový „ředitel“ školy, mistr mečíř, hrdinova „sestra“…), což mě pozitivně motivuje k tomu, abych byl zvědavý na druhou sérii. Mezi klady musím zahrnout i animaci s hudbou. Čínské seriály jdou posledních pár let s kvalitou animace hodně nahoru a dokáží se vyrovnat mnohým japonským studiím. Obzvlášť kvalitně dokáží čínští animátoři udělat plynulé souboje, ale i některé efekty a pozadí a tam, kde sami nestačí, si dokáží poměrně obstojně (= dá se na to koukat) vypomoct počítačem. Hudba je taky povedená, třeba takový opening jsem nepřeskočil ani jednou, a i ending ušel. Tak a teď k těm věcem, co pro mě moc nefungovali. V první řadě emoce. Když v jednom z dílů máte sekvenci, která vám má prezentovat, jak hluboký vztah a minulost mezi sebou postavy mají, hraje k tomu docela dobře vybraná hudba, ale vy ani v takové chvíli nic necítíte, pak je to prostě špatně. A tak nějak prázdně (nevyvolávalo to u mě žádnou hlubší emocionální odezvu) na mě působilo tohle anime skoro celou dobu, snad kromě samotného závěru. Další věc, co by se dle mého dalo zvládnout lépe, je tempo vyprávění. Začátek mi přišel zbytečně rychlý, zatímco druhá půlka v ruinách se na můj vkus zase až moc táhla. Každopádně když si to celé shrnu, tak první série Da wang rao ming je docela fajn, jsem zvědavý na pokračování a na to, jestli mě dokáží autoři udržet a kam se to vydá dál. 6,8/10 ()