Cesta nezištné lásky

Тропой бескорыстной любви

Tropoj beskorystnoj ljubvi

Sovětský svaz, 1971, 85 min

Agasij Babajan

Ano, trvalo dlouho, než jsme tenhle film vydolovali v archivu csfd. Ale v srdci dítěte je zapsaný nesmazatelně. Školní představení, povinné, samozřejmě, a hle, nikoli válečná vřava s tanky, ale jímavý příběh rysa a jeho lesního pána. Jak hluboce jsem nenáviděl, ty, co ho chytli a zamotali do sítě! Jak jsem si přál, aby se nakonec se svým hodným přítelem z tajgy setkal. A stalo se! Uááááááááááááá...........................pláč, který se nedal skrýt před spolužáky (však taky buleli)...(31.1.2010)

Vzhledem k tomu, že díky tomuto filmu jsem byla ušetřena písemky z matematiky, není možné dát méně než ***** :) Co si pamatuju doteď - na konci v titulcích bylo psáno, že kvůli filmu netrpělo ani nebylo zabito žádné zvíře. Doufejme. 4Rhed :o)(2.11.2010)

Film jsem viděl poprvé v kině, bylo mi asi 12 let. Šla se mnou babička a mamka jen kroutila hlavou, co že je to za veledílo, sovětské a ještě s takovým názvem (já až po návratu prozradil, že jsem stručnou anotaci četl v jednom dětském časopise). V hledišti bylo asi 8 lidí. Druhý den - tehdy se filmy promítaly až 5 dní po sobě a dvakrát za večer - bylo vyprodáno a pak už pořád. Když film nasadila televize, diváci si stále psali o opakování, až se z tohoto snímku na pár let stal kult, skoro jako Mrazík. Proč ten úspěch? Film byl apolitický, podrobně ukázal úchvatnou krásu sibiřské přírody a byl o vztahu lidí ke zvířatům. Však se tehdy také říkalo: na sovětské filmy se nedá koukat, ale příběhy o přírodě a dětské pořady, pohádky a kreslené filmy mají skvělé. Škoda, že "Cesta" zmizela v archívech, malí i velcí diváci by ji po skoro 40 letech jistě uvítali. JInak v českém dabingu Michalyč pojmenoval rysa Bráška. Sověti posléze natočili pokračování, ale nevzpomínám si na název. Pomozte někdo, děkuji.(17.5.2012)

..velmi milá vzpomínka na dětství.. ..příběh o přátelství člověka a zvířete, starého lovce z ruské tajgy a mladého rysa.. ..film ve kterém se jen velmi málo mluví ale téměř vše je řečeno kamerou.. ..silný, dojemný příběh s dobrým koncem který by si neměl žádný milovník zvířat nechat ujít..(22.6.2014)