Mechanika

• USA Mechanics, The
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Česko, 2002, 9 min

Mechanika kombinuje hereckou akci s pixilací a animovaným reálem. Vychází z povídky u nás neznámého francouzského spisovatele Jeana-Pierra Andrevona a čerpá inspiraci zejména ve tvorbě Jana Švankmajera. Jedná se o groteskní hříčku o muži ovládaném mluvícími domácími automaty. (Brněnská 16)

amirgal

Nejdříve jsem přemýšlela o tom, proč Švankmajer natočil tak špatnou, málo nápaditou a topornou animaci. Nic nebylo dotaženo dokonce. Pak jsem pohledem na DVD zjistila, že to natočil David Sukup, načež přišla pointa jako vystřižená z řady švankmajerových dílek. Typický švankmajerovský zvrat na závěr. Technika střihu při pohybu postav byla také nedotažená, tudíž nevynikla. Švankmajerovský (Ad. komentář kolegy: na tom nebylo nic futuristického!) arzenál animovaných starých krámů, podobná místnost, způsob animace, námět (mimochodem povídka Jaen Pierra Andrevona). Přebýval jen hlas spotřebičů a chyběla Liškova hudba. Pane Sukupe, já chápu, že to byl Váš studentský film, ale nesnažte se být dalším Švankmajerem. Švankmajerův genius byl, je a bude jen jeden. ()