Zkouška pilota Pirxe

• Polsko Test pilota Pirxa (více)

Na základě tajného vládního projektu je na kosmickou loď umístěn robot, který má prověřit chování a schopnosti lidí v krajních situacích. Velitel lodi Pirx musí řešit konflitky a podezření mezi posádkou, která o experimentu oficiálně neví, ale leccos si domýšlí. Konfliktní situace nakonec vyústí do stavu, kdy lodi a celé posádce hrozí zánik. Socialistická odpověď na sci-fi žánr zejména americké proveniece sbírá některé nápady z filmů ALIEN či STAR WARS, ačkoliv byla natočena na náměty povídky slavného polského sci-fi autora Stanislawa Lema. Klade však především důraz na morální vlastnosti postav, čímž se prostředí sci-fi poněkud vytrácí. (Robbi)

McIron

Ano, dětskou noční můrou jsou dráty z rukou dodnes, ale daleko silněji mě mrazí ze závěrečného podání ruky a jizvy...Na svou dobu a místo vzniku, excelentní! ()

Mydlan

Humanoidi promíchaní s lidmi, morálka, vypjaté situace, otevřený závěr. Přesto, že to není klasický Lem, je to velmi dobré a je to jedno z nejlepších sci-fi z té doby. Kamera a hudba taktéž super, triky jsou dosti obstarožní, ale nehrají v tomto filmu tak velkou roli. ()

macour

Na tento film jsem kdysi stál frontu na lístek, abych jej jako velký fanoušek scifi viděl a z filmu si bohužel dnes pamatuji pouze přetržené ruce androida... Tento film bych moc rád získal do své scifi filmotéky, protože se jedná o jeden z kultovních snímků té doby... ()

Mezerník

Nezapomenutelná vzpomínka z dětství. Teď, po 40 letech, vidím jen průměrný film se zajímavým námětem, který by si zasloužil lepší zpracování... Když se konečně rozeběhne děj ("kdo je kdo" ve vesmírné lodi), je to pak příliš rychlé. ()