poster

Zkouška pilota Pirxe

 • Polsko

  Test pilota Pirksa

 • Sovětský svaz

  Дознание пилота Пиркса

 • Sovětský svaz

  Doznanije pilota Pirxa

 • Estonsko

  Navigaator Pirx

 • Československo

  Skúška pilota Pirxa

Sci-Fi / Drama

Polsko / Sovětský svaz / Estonsko / Ukrajina, 1979, 95 min

Režie:

Marek Piestrak

Předloha:

Stanisław Lem (povídka)

Hudba:

Arvo Pärt
(další profese)
 • honajz
  **

  Pro mne těžké zklamání. Že triky jsou televizní a papundeklové, případně modýlkové, to dokážu odpustit, přece jen socialistický film 70. film, tam nečekám triky jak ze Star Wars. Ale on úplně chybí temporytmus samotného filmu, je prostě špatně vystavěný, některé střihy jsou tragické. Některé dlouhé scény to zabíjejí, akční jsou sice hezké, ale jak z Bonda a nehodí se sem. A nakonec celá myšlenka Lemovy povídky je jen tak nějak odbytě nakousnutá a oddeklamovaná.(14.9.2013)

 • LeoH
  ***

  Kdysi napětkrát v kině jedním dechem hltaný biják po pětatřiceti letech viděti – odcizení mezi tehdejším a dnešním já se zhroziti. (To jako že už si ne a ne vzpomenout, co mě na tom tenkrát tak fascinovalo, jestli roztěkaný děj, mlhavé poselství nebo odhalené vnady dívčiny na diskotéce. Jenom matně se mi vybavuje, že jsem tenkrát nacházel jakési významy i v grafických obrazcích na pozadí výhružného robotího vzkazu…) Po paměti nahozené **** snižuji na ***, a ta třetí zůstává čistě z piety za tím ach tak snadno uhranutelným klukem, který tenkrát bydlel v mé hlavě a s kterým už dnes nedokážu navázat spojení.(13.6.2015)

 • anais
  ***

  Jako mnoho dalších hodnotitelů lituji, že jsem ten film neviděl coby malé dítě, protože by na mě pravděpodobně mocně zapůsobil. Dnes se nepoznamenaný člověk spíš pousměje nad bídnými triky a ponudí při dlouhé expozici, která předchází samotnému letu do vesmíru. Proti výtkam však stojí jedno velké ALE, a tím je samotný příběh. Všechny dialogy jsou tak dobře napsané (kultivovaně, sofistikovaně, vědecky - prostě Lemovsky!), že dávají na závady spíš technicékho rázu lehce zapomenout. V době, kdy jsou science fiction filmy spíš přehlídkou zvláštních efektů, působí myšlenkově náročnější film značně osvěžuícím dojmem.(14.2.2010)

 • A.L.E.S.
  *****

  Dějem se sice nejedná o klasické sci-fi, nicméně podívaná to byla výborná. Připomnělo mi to i epizodu z Krajních mezí. Je to už druhý Piestrakův film, který mě zaujal. Podobní herci vystupovali o osm let později v Kletbě. Všiml jsem si, že si filmaři oblíbili kovové schránky. Jednu totiž v Kletbě použili pro převoz mimozemského genetického kódu. Sergiej Desnitski jako Pirx je neohroženou postavou, jeho role se mi vážně líbila, stejně jako psychologická zápletka, která je sice teď trochu naivní, ale v době vzniku to byl horor. Pro děti i prý noční můra. Vynikající počin, estonsko-polský, který by si zasloužil svou reprízu v televizi.(11.6.2008)

 • Sandiego
  ***

  Z filmu je cítit kvalitní předloha, zachována alespoň v dialozích, a i téma je velmi nosné. Škoda jen málo vynalézavé režie, jež se uvede dosti nezáživnou úvodní půlhodinou s dost nezvládnutou a přetaženou scénou s vražídícím náklaďákem a lá Duel, poté už je to jen lepší a dokonce se daří vytvářet napětí a šokující scény. Výprava a triky jsou skutečně dnes již předpotopní a výrazně ruší, především vedle vážné až filosofické zápletky provedení působí až znevažujícím dojmem. Dost mě pobavilo vykreslení kapitalistického světa s pochybnou diskotékou, hrozivými mrakodrapy doprovázenými dunivou hudbou a lá osudové bubny v Za volantem nepřítel, a hlavně rekonstrukce dobového Mcdonalds s šikmookou prodavačkou! Jako žánrová rarita film za to rozhodně stojí, ale i díky Lemově předloze rozhodně nejde jen o resuscitovanou vykopávku.(21.9.2012)

 • - Film vznikl ve spolupráci s estonským Tallinfilmem a Dovženkovým studiem v Kyjevě, kde vznikaly trikové a kombinované scény. (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace