Arletty: milovala jsem nacistu

(TV film)
  • Francie Arletty - Soehring : Hélas, je t'aime (více)
Francie, 2020, 56 min

Arletty (a.z.)

Příběh herečky, která se zapletla se zrůdným režimem podobně jako česká hvězda Lída Baarová... Během druhé světové války a německé okupace Francie byla herečka a zpěvačka Arletty na vrcholu své kariéry. V tomto období natočila šest filmů včetně dvou mistrovských děl Návštěva z temnot a Děti ráje. Ačkoli sama o sobě tvrdila, že je rozenou anarchistkou, tíhla ke krajní pravici. Byla součástí pařížského společenského života, do značné míry infiltrovaného a manipulovaného Němci. Vášnivý milostný vztah s německým důstojníkem Hansem-Jürgenem Soehringem ji nakonec připravil o všechno. Z tohoto příběhu lásky a zaslepenosti zůstala jen sbírka dopisů, které nabízejí neobvyklý a dosud neznámý obraz života za okupace a také svědectví o spalující, upřímné, až svým způsobem šílené lásce v neúprosné době. (Česká televize)

Marze

"Válka nám všechno dala, mír nám všechno vzal" říká v závěru dokumentu České televize Art herečka. ()

andrii

A tak se rozletěly světem. Korespondence s polibky hrdliček havraního času. Osudný soud divy, Julie bez Verony, která vidí. Svého Romea, bez viny. Romea temnot. Dcery Eviny a "svatého" sekretáře pekla. ()