Zjevení ve Fatimě

Apparitions at Fatima

Portugalsko / Francie, 1992, 97 min

Daniel Costelle

Daniel Costelle

Film je u nás k dostání na DVD v češtině pod názvem "Zjevení ve Fatimě". Poměrně střídmě, minimalisticky a spíše dokumentárním způsobem zachycuje události let 1915 -1917, kdy se třem malým dětem Lucii, Hyacintě a Františkovi v portugalské Fatimě zjevil Anděl Strážný a Panna Maria s důležitým poselstvím pro svět. Na začátku a konci filmu jsou autentické záběry sestry Lucie (jedné ze tří dětí), která se dožila vysokého věku a mohla roku 1992 shlédnout tento film. Umělečtější a poněkud jiskrnější je starší zpracování stejného námětu z roku 1952 http://www.csfd.cz/film/98747-miracle-of-our-lady-of-fatima-the/, které se více drží reálií, ale zcela opomíjí nástin historického pozadí, totiž tvrdě proticírkevní režim v republikánském Portugalsku po zednářském svržení monarchie.(2.12.2008)

80%(4.4.2013)

Tento film nemá za cíl uchvátit diváka svým provedením, je to taková dokumentární rekonstrukce, kde nebyly cílem kdoví jaké efekty na uchvácení diváka. Šlo čistě jsen o to ukázat nám, lidem příběh dětí, kterým se zjevila Panna Maria. A tento svůj účel film naprosto splnil.(31.5.2010)

Božia Matka vyzýva vo Fatime najmä k pokániu z hriechov a návratu hriešneho ľudstva k Bohu. O dôležitej výzve pokánia z Fatimy a o tom, ako ho v súčasnosti konkrétne realizovať, hovorí tento zaujímavý dokument: http://vkpatriarhat.org/cz/?p=37917(5.2.2018)