Torsk på Tallinn

(TV film)

Willy Kufalt

Spočátku jsem byl rozpačitý ze střídání krátkých útržků různé úrovně, pak jsem se naladil a chvílemi jsem skvěle bavil, hlavně ta road-movie část s cestou autobusem byla dost povedená. Pak začala hlavní akce a už jsem si jen říkal: a proč vlastně? Jaký má takový úlet smysl? Pak vše dospělo do stále větší snůšky trapností a fekálního humoru a byl jsem rád, že po hodině skončilo. Mě tyhle naturalisticky pojaté komedie ze Skandinávie této éry většinou nesednou, místy mi to připomínalo dokonce až Trierovy „skvostné“ Idioty ...a to jsem se nejdřív hodně potěšil, dokonce byl v příjemném šoku, když jsem zjistil, že k tomuto TV filmu z dílny švédské komediální skupiny Killinggänget (z jejichž tvorby mě docela nadchl jejich vrcholní tříhodinový filmový počin Čtyři odstíny hnědé) existují ČESKÉ TITULKY!! (stejně jako existují k jejich minisérii Percy tårar, ale teď už mám skoro jasno, že tímhle směrem pokračovat a dívat se nebudu). Svým způsobem dokážu pochopit, že v době vzniku mohlo jít o něco nového, včetně formy v podobě točení dokumentu, ale pro mě osobně, na základě aktuálního zážitku se žádný velký přínos nekoná. Dve hvězdičky za pár světlých záblesků z první poloviny a zmíněný road movie prvek. [45%] ()

toma.baza

Skupina deseti osamělých Švédů si jede do Tallinu najít nevěstu. Fiktivní dokument švédské skupiny komiků Killinggänget. Smutná komedie. ()