Sumpahan Jerunei

• USA Curse of the Totem
Horor / Mysteriózní / Thriller
Malajsie, 2023, 105 min

Tento film vypráví o historii národa Melanau, která je plná tajemství, zejména pokud jde o pohřební zvyky šlechticů. (JasonCZ)

pornogrind

Hned začátek mi napověděl, že Sumpahan Jerunei nebude filmem pro mě a já se rozhodoval jestli na něj vůbec koukat nebo ho rovnou vypnout. Nakonec jsem si ale řekl, že když už jsem ho stáhnul tak ho i dokoukám. Bornejské tradice pohřebních sloupů se starobylými obětními rituály které sahají až do 13. století jsou jistě zajímavým tématem. V téhle filmové podobě to ale až tak atraktivní nebylo. Je zde používáno hodně špatných a do očí bijících CGI efektů kterým já zrovna neholduji. 1hvězda. ()

JASON_X

O úchylné bornejské tradici pohřebních sloupů s lidskými obětmi jsem se dozvěděl až teď, z tohohle komerčního horrůrku, a za to je taky ta moje třetí hvězda. Protože jinak je to na můj vkus film příliš předigitalizovaný, málo záživný a divácky nepříliš přívětivý. No, možná ale za mou občasnou zmatenost může moje zmatená angličtina při luštění anglických titulků. A ještě mě zaujalo, že tuhle barbarskou praktiku zakázal až James Brooke, alias bílý rádža ze Sarawaku, pamětníci si možná vzpomenou. Podrobnosti třeba ZDE. ()

Adramelech

Pokud se člověk smíří s tím, že asijská strašidla straší jinak než evropská, tak se na to dá koukat. Na webu jsem našel podrobnější anotaci: "Film Jerunei, který vychází ze skutečných a starobylých obětních rituálů ze 13. století na Borneu, vypráví příběh doktora Saniho a týmu, který se vydává hledat jeho ženu, jež zmizela na expedici, jejímž cílem bylo prozkoumat záhadný Jerunei (pohřební kůl). Při pročesávání džungle a hledání odpovědí čelí každý člen týmu doktora Saniho halucinacím, zlovolným poruchám a přenášení na podivná místa. Vše se zvrtne, když jednoho z nich ovládnou..." ()