Hohenlohe, knieža Tatier

• angličtina Hohenlohe, Knight of the Tatras (festivalový název)
všechny plakáty

Hlavná idea filmu je vstup kniežaťa Christiana Hohenlohe, majiteľa Belianskych Tatier do života slovenskej krajiny na prelome 19. a 20. storočia, konflikt medzi jeho správnymi a nesprávnymi rozhodnutiami cez prizmu dneška. Film rozpráva o období, keď sa majiteľom Belianskych Tatier stal nemecký šľachtic Christian Hohenlohe. Dodnes je považovaný za kontroverznú postavu našich dejín, a väčšina Slovákov o ňom nikdy nepočula. Hohenlohe patrí medzi významné osobnosti našej prírodovednej, poľovníckej a ochranárskej histórie. Nastolil pravidlá, z ktorých väčšina platí v Tatrách dodnes a sú súčasťou návštevného poriadku TANAPu. Začal žiť v Tatranskej Javorine, dal tam postaviť svoj zámoček, neskôr ešte niekoľko stavieb, vrátane kostola a hotelov. Na obmedzený počet rokov zakázal strieľať určité druhy zveri, obmedzil dostupnosť chodníkov pre turistov, vykázal z lesa ťažiarov dreva. Príbeh o kniežati Tatier znie až mysticky: v priebehu rokov priviezol do svojich revírov na Slovensku nové druhy zvierat. Sám sa vo filme opýta či bol zloduch, alebo kráľ. (Agrofilm)

Arsenal83

Christian Hohenlohe nie je ani 100 rokov mŕtvy a už ho nikto nepozná, zabudlo sa, pritom majetky mal také, že Budaj by len závidel tie ochranné zóny. Dobre je sa niečo dozvedieť o človeku, zlá je však forma. To nie je dokument, to si môžete pustiť bez obrazu, to patrí do rozhlasu. Hlavná postava je Hohenlohe, lenže obrazovo je hlavná postava veverička na konári alebo tokajúci hlucháň, čoby ďalšie dráždidlo pre kotolníka Janka. Takže nabudúce si treba vybrať: robím životopisný alebo prírodopisný dokument?  ()

jedna_vrana

Nie je to životopisný príbeh, dozviete sa len známe fakty o živote kniežaťa Hohenloheho. Hohenlohe, to znie ako smiešna prezývka, ale knieža sa na našom území naozaj koncom 19. a začiatkom 20. storočia pohyboval a strieľal do všetkého živého v našich lesoch. Bol však prínosom pre túto oblasť, on stanovil prvé pravidlá správania sa v národnom parku. Dokument je skôr prírodopisný, ide o zábery fauny a flóry zo severovýchodného Slovenska, najmä Belianskych Tatier. Keďže historických záberov z obdobia jeho života je skromne, autori sa rozhodli štylizovať ich do sépiovej hnedej, čo však vyznelo umelo. ()

shade000

Skvelý, no za mňa trošku horší dokument od Braňa Molnára, ktorý úplne nedosahuje kvalít iných jeho filmov. Sépiový odtieň nebol zvolený úplne šťastne pri záberoch prírody aj keď šlo o napodobenie historickej časti, takisto hudba bola nastavená veľmi vysoko aj pri dabovaných pasážach, tým pádom sa slovo strácalo. Každopádne zábery ako vždy nádherné, rovnako tak historická vložka bola fajn a jemne prehĺbila moje znalosti o Christianovi Hohenloheovi... ()