Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Dokumentární
  • Akční

Venkovský učitel (2008)

„Tak se musíš naučit věřit víc sám sobě.“ „Jo, to máš pravdu. To bych měl. Ale jak se to dělá?“ „Skus sám sebe mít víc rád.“ „To nejde, není proč.“ Vzťahy medzi ľuďmi bývajú rôzne – povrchné aj hlboké, film je o hľadaní samého seba, v podaní hlavnej postavy pána učiteľa, ale aj vedľajších postáv. Pekná scéna sa odohráva v kostole – Petr kľačí na kolenách a začne sa modliť, po krátkej chvíli je však vyrušený nepríjemným zvukom, aký vedia vydávať vysávače. Aby sa hladina pokoja opäť vrátila, začne v pozadí hrať krásna česká pieseň. Marie, Zuzana Bydžovská, je skvelá, úloha jej veľmi svedčí. Aj celý príbeh je podaný veľmi citlivo a autenticky.

plakát

Mare z Easttownu (2021) (TV seriál)

„Good nightmare. Oh. Good night, Mare“. Slovná hračka z úst detektíva Zabela.  Kriminálka, v ktorej hlavnú úlohu dostala Kate Winslet. Nám divákom sa stáva, že si niekoho zaškatuľkujeme podľa postavy, v ktorej zažiaril a ja som Kate dlho nevyhľadávala, lebo Titanic patrí medzi filmy, ktoré stačilo vidieť raz. Ale Kate je chameleón a aj v tejto minisérii nás presvedčí o svojej schopnosti vžiť sa do postavy tak, že je uveriteľná. Mara v jej podaní je prirodzená, prejavuje a správa sa tak, že by ste ju nechceli ani ako kamarátku, ani ako mamu. V osobných stretnutiach a vzťahoch je pichľavá a chladná. Ale celý seriál, okrem hľadania vinníkov hlavnými postavami, je obsadený aj ďalšími rolami, ktoré vás držia v napätí a napriek ponurej atmosfére, dostanete príležitosť aj na úsmev a sarkazmus. Vzťahy v malej komunite sú vždy poriadne prepletené, tvorcovia seriálu nás trochu vodia za nos, aby sme zostali pripútaní k obrazovke počas všetkých siedmych častí.

plakát

Jak se stát tyranem (2021) (TV seriál)

Možno sa vám bude zdať šesť ľudských príbehov spracovaných povrchne a možno by ste očakávali podrobnejší psychologický profil psychopata, ktorý sa dostane k moci. A možno máme podobných ľudí aj na našich pracoviskách či v rodinách, len tyranizujú „v malom“. Práve preto sa mi tento dokument páčil, s hlasom Petra Dinklagea, ktorý ako rozprávač vtipnými vsuvkami z Príručky tyrana tieto príbehy odľahčil. Lebo inak - všetky sú hrozné.

Amnestie (2019)

Jonáš Karásek divákom ponúkol filmové spracovanie udalostí z r. 1990, keď v Leopoldove vypukla vzbura väzňov a ako si to pocitovo pamätám z vtedajších správ, dialo sa niečo, čo sme pred revolúciou nepoznali a čoho sme sa aj obávali. Že nám nová demokracia prinesie aj iné, ako vysnívané prejavy slobody – a tie sa nám páčiť nebudú. Film bol pre mňa pozitívnym prekvapením, herci, najmä Juraj Bača, Natalia Germani, Ján Jackuliak, aj Marek Vašut sa svojich úloh ujali statočne. Horšie som vnímala Mareka Majeského – absolútne mi typovo nesadol. Opäť česko–slovenský film, ktorý má technický problém a už sa dlho pýtam, prečo? Problém so zvukom. Niektoré dialógy som si musela prehrať dvakrát a to filmu nesvedčí. Výraznejší zvuk dažďa, ako rozhovor dvoch postáv? Navyše film bol zostrihaný hrubou sekerou, divák ešte nespracoval predošlú scénu a už je uprostred ďalšej. Celkovo jemne nadpriemerný kúsok z našej nedávnej histórie.

Říjnové nebe (1999)

October Sky je životopisný film a ak máte tento žáner radi, film vás nudiť možno nebude. Chlapec, ktorý si splnil svoj sen a jeho príbeh je obdivuhodný. Ale nič navyše. Ak si prečítate popis filmu, už na začiatku sa dozviete všetko a film obsahuje nulový moment prekvapenia. Od prvej minúty si tak domyslíte každý nasledujúci zvrat a tak to zostane do konca filmu. Navyše mi prekážali patetické momenty – režisér si naplánoval každú vašu slzu dojatia aj úsmev, všetko je prvoplánovo namodelované.

plakát

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Je to pre mňa záhadou. Ako sa takéto dielo podarí a JA som o tom roky nevedela. Ale, áno, samozrejme, už nie sme tak kultúrou prepojení, aby sme my, Slováci, objavili každého znovuzrodeného Cimrmana. Herečku Barboru Hrzánovú som doteraz neevidovala, takže celé divadelné predstavenie ma pekne hlboko posadilo – striedali sa všetky pocity a úsmev niekedy aj zabolel. Výsledok je jedno šťavnaté a správne okorenené one woman show. Neverím, že Helenka nenapísala túto úlohu priamo pre Barboru (podľa mňa je to celé naopak, to Barbora si Helenku vymyslela!) Opäť som si uvedomila, aký je detský pohľad na život úchvatný – bol to taký český Denník Adriana Mola.

plakát

Bažina - Série 1 (2018) (série)

Poliakom sa podarilo vytvoriť atmosféru 80-tych rokov, včítane mnohých nesympatických tajných, milicionárov, či predsedov Komsomolu a iných potentátov. Dobre postavená kriminálka na príbehu, ktorý sa síce trochu pomaly vlečie, ale aj to prispieva k atmosfére, vtedy bol celý svet o niečo pomalší. Výsledky pátrania síce nie sú v závere žiadnym prekvapením, celý príbeh je taký šedivý – ani čierny, ani biely. Ale mám pocit, že taký život sme vtedy žili. Slabšie štyri.

Agent (2019) (TV seriál)

Sacha, ako Tebe napadlo zobrať úlohu Borata? Tá pečať Borata sa však po niekoľkých minútach stratí. Cohen zahral, čo zahrať mal, úloha mu padla a úvodná scéna, keď sa ho kňaz pýta, či zabudol svoje meno, je ozajstným dôkazom, aký šialený musí byť život agenta. Ako precízne musí mať rozdelené obidve klamstvá, v ktorých žije. Lebo aj jeho pôvodný reálny svet sa postupne stáva klamstvom, do ktorého sa mu vlastne už ani nechce vracať. Táto stránka seriálu ma oslovila najviac. Dej je frustrujúci – o oboch národoch na brehoch Tiberiadského jazera – ktoré sa nenávidia celé stáročia a cielene si škodia.  Ktorá strana je v práve? Pravdu už dávno vymazali zo zemepisných máp.

plakát

Věřte mi: Únos Lisy McVeyové (2018) (TV film)

Tomuto kriminálnemu filmu niet čo vyčítať, ale bohužiaľ, nemôžem ho ani vychváliť. Pravdepodobne mi chýbala originalita - po zhliadnutí zostal pocit, že som podobné príbehy už viackrát videla. Bonusom je obsadenie herečky v hlavnej úlohe - Katie Douglas zahrala svoj part uveriteľne.

Slabomyslný vrah (1982)

Sven v podaní Stellana Skarsgårda, je jeden z jeho najlepších výkonov, najmä, ak uvážime, aký bol v tom čase mladý. Utrpenie a urážky sú dennými zážitkami Svena. Ak je však utrpenia príliš, Sven má všetkého dosť a s anjelmi pomsty kráča po poliach, vykonať, čo považuje za jediné možné riešenie. To všetko za zvukov Verdiho Requiem. Táto scéna je mimoriadne pôsobivá. Film ponúka viacero charakterových postáv aj vo vedľajších úlohách. Postavy sú možno až rozprávkovo čierno-biele, ale k to poetike filmu patrilo.