Tancuj Matyldo (2023)

Matylda: „Tady budu doma. U tebe.“ Sú filmy, ktoré sa vám nemajú „páčiť“, ale majú vás obohatiť. Toto je jeden z nich – žáner komédia málo vystihuje jeho podstatu. Áno je to trochu klišé, ale nie gýč. Príjemne ma prekvapila postava v podaní Karla Rodena. Zahral arogantného, necitlivého človeka, žijúceho vo vlastnom svete a pre seba. Nikto mu nie je dosť dobrý, nechváli, len kritizuje. Jeho život je sterilný, čistý a usporiadaný, ale prázdny. Matylda je excentrická - a toho som sa obávala, že v podaní Reginy Rázlovej pôjde o prehnanú pózu. Mimika jej tváre sa však s postupom choroby upokojuje a dokázala utlmiť svoje prejavy na minimum. Postava jej vnuka Pavla má asi vniesť do filmu humorné situácie a priblížiť ho aj mladšej generácii. Nakoniec však konštatujem, že film najviac zasiahne generáciu štyridsať plus, ktorí sa nad podobnými rodinnými tragédiami zamýšľajú alebo ich zažili a väčšinou sa tejto diagnózy obávajú. Pieseň „Walzing Matilda“ dodáva emóciám silu. Pavel: „Proč jí říkáš Matyldo? A né mami?“ Karel: „Ona to tak chtěla.“

Tanec mezi střepinami (2012)

Nakoniec som zmenila hodnotenie filmu. Mala som totiž problém hľadať v ňom príbeh a dokonca som mala podozrenie, že Marek Ťapák sa predvádza. Ale áno, tancuje mu to výborne. Nakoniec pozitívne hodnotím námet a beriem ho ako poctu celoživotnému dielu jeho otca – Martina Ťapáka. Pustil sa do odvážneho filmovania. Samotné obsadenie – členmi SĽUKu posúva folklór ako posolstvo pre súčasného diváka. Krásne scenérie zákutí Slovenska dopĺňajú tanečné scény. Ťažšie sa hľadá ucelená myšlienka, ale obrazy sú zrejmé – osudové ženy, sila a odvaha jednotlivca, boj s vlastnou smrteľnosťou.

Ripley (2024) (seriál)

Freddie Miles: „Jeho Rolexky. Jeho oblečenie. Jeho Ferragamos. Čo ešte máš, Tom? Jeho peniaze? Jeho Picassa?“ Dlho ma filmové dielo nenadchlo tak, ako tento Ripley. Starú verziu s Mattom Damonom si pamätám len pocitovo, môj ďalší krok bude, že si „Talentovaného pána Ripleyho“ zopakujem. Atmosféra 60-tych rokov je dokonalá. Film je natočený tak, až sa pristihnete, že ste jeho súčasťou. Upútajú vás viaceré podporné prvky – mačka, ktoré neustále sleduje Ripleyho pohľadom, vŕzgajúci starý výťah, ťažký sklenený popolník a novinové stánky, ktoré dotvárajú  atmosféru Talianska. Vyniká práca kameramana (Robert Elswit si zaslúži Oscara!). Zmysel pre nasvietenie je geniálny – snímok je čierno-biely, aj keď nie celkom. Čierna je hlboká a biela na plátne žiari a odráža sa od povrchov. A veľa, veľa odtieňov sivej. V mnohých scénach svietia stolné lampy, dodávajú scénam atmosféru renesančného šerosvitu. Spojitosť s Caravaggiom, z ktorej mrazí. Výsledný pocit bol, že sa pozeráte na výtvarné dielo. Andrew Scott je bravúrny, často kontroluje svoj výzor v zrkadle, s výrazom spokojného psychopata, ktorý má svoju šachovú partiu dopredu premyslenú. Tom Ripley (pozerajúc na svoj obraz v zrkadle): „Áno. Presne tak. Dickie Greenleaf. Rád vás poznávam." Skvele načasované napätie, intrigy a psychológia postáv.

Fašisté a svobodní zednáři (2022) (TV film)

Zaujímavý dokument, to musím uznať. Ale ani po jeho zhliadnutí vlastne neviem, kto sú slobodomurári. Sekta? Či elita sveta? Čo - to sme sa mohli z filmu dozvedieť, ale na konci mi chýbala poskladaná mozaika. Pozoruhodné, že ich nenávideli fašisti aj komunisti.

Rocketman (2019)

Niekoľko známych mi tento film odporúčalo. Mne sa do neho ale vôbec nechcelo. Mala som pocit, že Eltonov život mi je ukradnutý, jeho postoje sú mi odporné a ani jeho hudba ma nenadchla - samozrejme poznám najznámejšie pesničky. Môj názor sa zmenil - nie kvôli obsahu a životopisu speváka, ale nadchlo ma toto filmové dielo. Takže nehodnotím obsah, ale formu. A tá bola, najmä vďaka Taronovi Egertonovi vizuálnou lahôdkou. Pekne farebné, pekne ozvučené, dovoľujem si povedať, že perfektne naspievané.

Záhrada plná plienok (1980) (TV film)

Film, ktorý sa tvári takmer ako dokument. Postavy sú obsadené neznámymi tvárami, čo v konečnom dôsledku hodnotím pozitívne - pridáva to na autentickosti príbehu. Výpovede matiek sú srdcervúce, škoda len, že zvukový záznam je často nezrozumiteľný. Asi si uvedomíte, akými strasťami života tieto rodiny prechádzajú a koľko síl a odhodlania vynakladajú, aby sa postarali o choré dieťa. Ak to nedokážu, akým peklom si prechádzajú - často z pocitu, že ako rodičia zlyhali. Dojímavý film. Celé to ešte podčiarkuje socialistický realizmus.

Les Fantômes du pétrole (2022) (TV film)

Dokument, ktorý vám ukáže veci, o ktorých ste pravdepodobne netušili... Potulky svetom - ropné vrty, ktoré po sebe zanechávajú stopu a ich dôsledky sú strašné. Kto je zodpovedný, vieme. Ale kto tieto problémy vyrieši, ku ktorým sa už ropné spoločnosti roky nehlásia, to netušíme.

Vygumuj a napíš (1996) (divadelní záznam)

Hra, napísaná "na telo" Jánovi Melkovičovi. Skvelé podanie dobovej atmosféry vďaka hercom Štepkovi, Melkovičovi, Mauréry a Abrahámovej. Reflexia doby, osudov malého človeka a humor, ktorý neurazí.

Oktopus - Nikita (2023) (epizoda)

Tempo prípadu je pomalé, dej málo napínavý. Herci, ktorým výkony uznávam, ma nezaujali. Ďalšie diely asi vynechávam.