Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Dokumentární
  • Akční

plakát

Skandál po britsku (2021) (seriál)

Výborní predstavitelia v hlavných úlohách – Paul Bettany a Claire Foy. Celý príbeh ich manželstva a rozvodu je postavený na realite. Ale tá ma iritovala každou vetou vyslovenou z ich úst, prepieranie špinavej bielizne na verejnosti, manipulácia názorov, egoistické pohnútky oboch. Zbytočne strávený čas, toto som nepotrebovala o nikom (ani ak ide o vojvodu a vojvodkyňu z Argyllu) vedieť.

plakát

Balada o bílé krávě (2020)

Áno, ďalší z filmov z arabského sveta o vine a treste, morálke a pravidlách, to všetko často zavŕšené vetou: V mene Alaha... Dlhšie som však nevidela nič z týchto končín sveta a tak ma príbeh Miny zaujal a dokázal vo mne vyvolať očakávané pocity. Mieru pozornosti si získala aj hluchonemá dcéra Bita. Dokonca som pochopila aj alegóriu o bielej krave, takže hodnotím - pocitovo výborný film. Možno ho nazvať aj manifestom proti trestu smrti.

The Gray Man (2022)

The Gray Mana som si pozrela napriek nízkemu hodnoteniu. Bohužiaľ, nemýlili ste sa. Lacná zábava s drahými tvárami a nezmyselným dejom. Dopozerala som so sebazaprením, čakala som na scény v  Prahe, ale tam sa to začalo ešte viac kaziť. Z človeka sa stal nadčlovek, ktorý aj napriek zraneniam dokázal poraziť celú armádu zloduchov. Ach, Ryan, lepšie si vyberaj, za čo si necháš zaplatiť!

Na druhé straně (2010)

Noomi a Ola Rapace, v tom čase ešte skutoční manželia, vo filme ako Leena a Johan. Postupne začíname chápať, aké drsné detstvo sa Leene udialo a prežívame spolu s ňou všetko, čo dieťa prežíva v rozvrátenom vzťahu rodičov. Alkohol v hlavnej úlohe. Najhoršie je, že sa to navždy zapíše do detskej duše a fascinuje ma, že po takej traumatickej skúsenosti, dokázala relatívne normálne Leena žiť svoj vlastný život. Ešte, že ju otec nemlátil (až na tú facku kvôli vyliatej fľaške). Krásne myšlienky pochádzali z Leeninho denníka - aké  jednoduché sny o šťastí majú deti.

Vše o mé matce (1999)

Manuela: „Okrem ciciek sa manžel až tak veľmi nezmenil, tak ho nakoniec prijala. Ženy urobia čokoľvek, aby sa vyhli osamelosti.“ Je ťažké zrozumiteľne zhodnotiť, o čom tento film bol. O materinskej láske, o nenaplnených snoch, o ľudskosti? Možno ešte viac o ženskom vnímaní sveta? O bolesti, ktorú je takmer nemožné prežiť? A predsa život prinesie aj radostné a výnimočné chvíle. Almodóvar, ty vieš, ako diváka prekvapiť, nebojíš sa ho prekvapiť - a udržať pred obrazovkou!

Ta dívka z fotky (2022)

Ako zhodnotil jeden z agentov FBI: „Je ťažké uveriť, že jedno mladé dievča zažilo takú nádielku nešťastia.“ Strhujúci, väčšinou však odpudivý a zdrvujúci príbeh, ktorého vyriešenie trvalo roky. Ďalší z dokumentov na Netflixe na tému „naozaj sa stalo“, nadobudnete pocit, že diabol má občas reálnu ľudskú tvár. Spolu s hlavným aktérom všetkého zverstva mala byť uväznená aj biologická matka Sharon, ale viac nechcem prezrádzať, len pridávam moje odporučenie na pozretie. Pre mňa bol silný moment aj to, že som takmer Sahronina rovesníčka a spätne som si uvedomovala, akú šťastnú a bezstarostnú mladosť som mala. Made in America...

plakát

Clark: Hvězdný zločinec (2022) (seriál)

Clark vám začne rýchlo liezť na nervy. O jeho živote som doteraz nevedela, len o pojme „štokholmský syndróm“. Príbeh to nie je ani originálny, ani poučný, neviem nakoľko sa držal pravdy a nakoľko lží, ako je uvedené na začiatku každej epizódy. Ale! Výkon Billa Skarsgårda ma neuveriteľne bavil. Zahral to tak, akoby bol naozaj Clark Olofsson, svoju úlohu si neuveriteľne užíval, myslím, že kvôli tomuto pocitu si v dohľadnej dobe niečo ďalšie s ním pozriem, aby som prišla na to, či som neprestrelila a či sa aj inej úlohy zhostí s takýmto nasadením. Pár viet, ktoré Clarkovi na konci venuje Sussi Korsner sú zrejmým zhrnutím pocitov všetkých, ktorí sa s ním reálne stretli a aj za nás divákov.

Šťastný konec (1967)

"Věděl jsem, že jakou si jí složím, takovou jí budu mít!"  Opäť niečo, o čom som netušila, že v našich končinách bolo natočené. Bavila som sa od prvej do poslednej minúty (alebo to bolo naopak?). Výborný nápad boli komentáre hlavnej postavy Vladimíra Menšíka. Mám pocit, že sa týmto komediálnym kúskom inšpirovali aj svetoví autori v neskorších obdobiach. Skvelé filmové prekvapenie.

Schodiště (2022) (seriál)

Minisériu sa oplatí pozrieť už len kvôli Colinovi Firthovi. Jeho úlohy sú vždy vyjadrením noblesy, či už hral v dramatických alebo komediálnych rolách. Preto prvým prekvapením pre diváka je, že bol ochotný zobrať úlohu kontroverznej postavy Michaela Petersona, kde sa ukázal aj v ozaj  háklivých scénach. Dej sa prelína s natáčaním francúzskeho dokumentu o udalosti – páde zo schodiska alebo vražde Kathleen, Michaelovej manželky? Pre mňa dej nebol nudný, vyčítam autorom len to, že je nemožné odtrhnúť zrak od obrazovky ani sekundu, lebo sa stratíte v časových slučkách. Možno mal tvoriť max. 6 epizód, aby bol divák v napätí neustále a nenudil sa.

Vrah mé dcery (2022)

Na konci zostali otvorené ústa. Čo jeden otec dokázal podstúpiť, aby na konci mohol povedať: „A teraz môžem za Tebou začať trúchliť, Kalinka!“ Možno to nebol dokument bez chýb, ale nasadenie otca obete a odporná postava „pána doktora“ udržali moju pozornosť (aj pocit absolútneho znechutenia z toho, ako nad ním privierali inštitúcie oči) a hodnotím snímok vysoko.