Reklama

Reklama

Železničáři: Neznámý příběh Bhópálské tragédie roku 1984

(seriál)
  • Indie The Railway Men: The Untold Story of Bhopal 1984 (více)
Trailer 1

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

V továrně v indickém Bhópálu dojde ke smrtícímu úniku plynu a odvážní železničáři tváří v tvář nevídané katastrofě riskují při záchraně ostatních vlastní život. (Netflix)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (11)

Artogon 

všechny recenze uživatele

Očakával som od toho epicky spracovaný Černobyľ na indický spôsob. Namiesto toho som dostal "Mašinka Tomáš: Dobrodružstvo v nemeckej sprche." Pravda, kamera a spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, ale to je proste málo. Celá premisa je potom postavená na "zlých, zlých, kapitalistoch, vykorisťujúcich pracovitý, vzdelaný a zodpovedný indický národ." Akurát, že samotní indickí tvorcovia chtiac-nechtiac musia svojich krajanov v mnoooooooohých scénach vykresliť ako nekvalitné náhražky zodpovedných pracovníkov, hodné tak akurát na montovanie za pásom, čo potom vo výsledku vyznie dosť na schýzu. Divák preto počas sledovanie skôr skĺzne k názoru "Nech by im dali akékoľvek vybavenie, aj tak by to rozkradli a predali," a to už je pre človeka aspoň trochu znalého indických pomerov o niečo realistickejšia premisa. Mimo to postavy sú otrasné, a tak ako každému Indovi, ani im počas tej nekvalitnej bollywodskej etudy neprajete nič dobrého (postava prednostu stanice celkom ušla). Dve hviezdičky za technické spracovanie, obsah za ľubovoľné faktografické YouTube video. ()

0kozel 

všechny recenze uživatele

Nevím, jak moc je minisérie inspirovaná pravdou. Ale zaujalo mě to. Je to dobře natočené drama o velké katastrofě s poněkud překvapivým zaměřením na zaměstnance železnic. Má to všechno, tragické osudy nic netušících lidí, lhostejnost politiků, kteří kašlou na občany, aroganci a pohrdání lidskými životy od nadnárodní korporace. Ale i hrdinství a odhodlání pomoct. Do toho všeho ještě etnické nepokoje. Jediný problém tak pro mě byl, že série nedokáže udržet vetší napětí po celou dobu a rozhodně se z tématu dalo vytěžit i více emocí. Ale to je možná tím, že indický styl vyprávění je odlišný od toho, na co jsem zvyklý. ()

Reklama

coulismoulis 

všechny recenze uživatele

Jak Pepa z depa statečně zachraňoval bhopalský lid proti americkému jedovatému plynu. Seriál byl vytvořen na základě skutečných událostí – tragédie z osmdesátých let, při které souhrou náhod, vlivem nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, obecné neschopnosti a neochoty oficiálně zemřelo přes čtyři tisíce lidí (pravděpodobně ale mnohem víc). Na tom samozřejmě nic zábavného není. Ale když se k tomu přidá pár hrdinů, vládní úřednictvo, nějaká ta nešťastná nevěsta, děti a psíci, tak vznikne omáčka velmi podobná  americkému naivismu (tj. straně, proti které seriál brojí btw 😊). Druhý díl je plný akce, která dokáže strhnout. Co ale pak? Děj v podstatě není kam směřovat. Tragédie se stane, zkorumpovaní politici jsou zlí, Američani ještě horší, zato prostí nádražáci jsou svatí, dokonce i ti, kteří se k nim pod tíhou okolností jen přidají. Ani jeden problém (z mnoha!) nemá žádný morální / reálný závěr… nebo alespoň komentář. O nějakých faktech nebo rekostrukci události si můžeme nechat jenom zdát. Hlavněže se dozvíme, že i ta poslední ukradená dvacka ze státní nádražní kasy byla nakonec vrácená. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

Indové a jejich malý Černobyl ve zvláštním, přesto funkčním zpracování. Je tu tak nějak všechno co by divák od seriálu o katastrofickém úniku plynu čekal - nenažraná společnost, které nezáleží na zaměstnancích, ignorantská vláda, které nezáleží na lidech, lidé kteří chtějí pomáhat protože jim naopak na lidech záleží a v neposlední řadě i trochu těch třídních bojů kdesi na pozadí. Prim tu nicméně hraje pohled a činy místních zaměstnanců železnice, kteří se musí vyrovnat nejen s únikem plynu, ale i s tím že jejich železniční systém funguje zhruba jako v Evropě v roce 1890. Točit podobnou sérii v Hollywoodu, asi by to byla smršť emocí a celkově by to asi byl větší napínák, nicméně i tenhle odlišný indický přístup má něco do sebe a je vlastně dobře že nejde o katastrofickou tuctovku...70% ()

Katule80 

všechny recenze uživatele

Hm... aha. To byl můj celkový dojem. Jako člověk, který o Bhópálské katastrofě četl, co se dalo a zhlédl mnohé dokumenty, jsem od tohoto seriálu očekávala mnohem víc. Zklamal mě.  Největší průmyslová katastrofa na světě nesoucí s sebou nejvíce obětí jakoby se scrvrkla do řádově desítek mrtvých a problèmu pár lidí, kteří se snaží dostat z nádraží.  Ani pár autentických záběrů na konci filmu můj pocit nezměnilo.  I přes snahu patosu mě to nedojalo, narozdíl od dokumentů, které ve mně zanechaly pocit marnosti a beznaděje.  Vysoké ohodnocení tohoto seriálu si vysvětluji jen neznalostí katastrofy těch, kteří hodnotili. ()

Reklama

Reklama