Odvážné Amazonky

(TV film)
  • Francie Amazones, femmes guerrières de l'antiquité (více)
Francie, 2023, 52 min (Alternativní 90 min, Televizní verze: 2x45 min)

Nebojácné dívky s lukem a šípy, z jejichž kmene byli muži údajně vyloučeni, již od starověku dráždí lidskou představivost. Byly však skutečné, nebo jde jen o legendu? ... První zmínka o Amazonkách, odvážných a neohrožených bojovnicích, pochází z řecké mytologie a dlouho byly považovány za legendu. Nedávné archeologické objevy však náš pohled změnily. Od Sibiře po Arménii odhalují vědci nálezy, které představují starověké národy v jedinečném světle. Dnes je již jasné, že s bojovou výbavou byli pohřbíváni nejen muži. Existovalo však doopravdy místo obývané výhradně bojovnými ženami? Díky práci paleogenetiků, osteoarcheologů a bioarcheologů je nyní možné zpochybnit dějiny dosud psané výhradně muži. (Česká televize)

Arsenal83

Archeológovia skúmajú kostrové ostatky, aby zistili, či existovali tak silné a odvážne ženy, čo nepotrebovali mužov. A napodiv zistia, že v niektorých hroboch s mužskými bojovými predmetmi našli ženy. Chvályhodné, avšak ťažko neprogresívne, akým spôsobom to zistili. Prečo určujú podľa kostier pohlavie? Veď to je transfóbne! Dokonca tam spomínali aj DNA a chromozómy. Tmári jedni bigotní! ()

Marze

Nálezy archeologů zde ukazují něco jiného než jak tyto ženy ženy líčí negativně starořečtí pisatelé. Dokument na České televizi. ()