Případ „Anička“ 2024

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2024, 26 min

Stovky znásilnění, roky ponižování, týrání a vyhrožování. Neuvěřitelný příběh, za který si násilník odnesl od soudu podmínku, rozvířil společenskou i odbornou debatu o tom, jak přistupovat k podobným činům a jejich obětem... Podle průzkumu agentury Ipsos z roku 2023 pro iniciativu Pod svícnem osobně zažilo domácí násilí 30 procent žen, nejčastěji ze strany svého partnera. Sedmdesát procent obětí domácího násilí se s tím nikomu nesvěřilo. Polovina obětí si nese podle průzkumu následky i po letech. Aktérka sledovaného příběhu, kterou stejně jako ostatní novináři označuje autorka dokumentu jako Aničku, je v péči psychiatrů po třetím pokusu o sebevraždu. Poté, co krajský soud změnil tříletý nepodmíněný trest okresního soudu nad jejím otčímem na podmínku. Krajský soud v Brně využil institutu „doznání viny“, kdy už je vyslýchán jen pachatel. Původně byla tato novela implementována jako ochrana oběti před nekonečnými výslechy. Otčím Aničku v letech 2020 až 2022 zhruba dvěstěkrát znásilnil, natáčel v intimních chvílích na video, vyhrožoval jí a týral i její matku. Pil, do domácnosti jezdila policie a byl opakovaně trestně stíhán. Dívka v dokumentu Šárky Maixnerové velmi otevřeně popisuje celý, mimořádně mrazivý příběh. A odborníci k němu dodávají ještě mrazivější pohled na aktuální situaci. Jsou totiž přesvědčeni, že takových situací se právě teď může odehrávat celá řada a nikdo o nich neví. Je to tak jeden příběh z mnoha podobných, o kterých se na pozadí událostí české politické, justiční a mediální scény zatím neví. (Česká televize)

ostravak30

Je smutné, že ve 21. století ve vyspělé zemi může dojít k tomu, že násilník odejde od soudu s podmínkou. Holt asi jiný oddíl. V této zemi je ale možné mnohé. Podle mě se trestný čin jako znásilnění není ničím ospravedlnit. V tomto konkrétním případě je to ještě horší proto, že matka obviňovala dceru a samotná neudělala nic. Připomíná mi to seriál Soukromé pasti - Tatínkova holčička. Bohužel je tohle realita. Odborníci jsou jedna věc, druhá je, že by měli být konfrontováni politici a ti odpovědní. Proč tohle dovolí? Na to nemusím být JUDr. ani pražák, k tomu stačí selský rozum. Znásilnění je a měl by být trestný čin a člověk by neměl dřív jak za 5 let vylézt z lochu. Nepodmíněně! ()