Bible: Příběh o Mojžíšovi

• USA Testament: The Story of Moses
USA, 2024, 4 h 16 min (Minutáž: 81–89 min)

Režie:

Benjamin Ross

Hudba:

Deniz Cuylan

Charles Dance (vypravěč), Avi Azulay

Epizody(3)

Dokumentárně-dramatický seriál o pozoruhodném životě prince a proroka jménem Mojžíš doplněný o názory teologů a historiků. (Netflix)

OG_Swifty

Netflixovska miniserie "The Story of Moses" je zfilmovanim pouze jedne z peti knih Mojzisovych - Exodu (a budme uprimni, s vyjimkou Genesis zbyle knihy nejsou z divackeho hlediska dostatecne zajimave na to, aby dostaly nejaky prostor v televizi). Mam tenhle pribeh docela rad, ale cim se tahle interpretace lisi od zfilmovanych verzi je to, ze je to film okomentovany nejakyma random kazatelama Judaismu, Krestanstvi a Islamu (jak tu nekdo poznamenal v jinem komentari, asi aby to pusobilo inkluzivne a nikoho to nepohorsovalo). Osobne mi to moc nesedlo; treba kdyz tam nejaka pani s hadrem na hlave (nepoznacil jsem si jeji jmeno) mluvi o tom, ze dcera faraona je v koranu symbolem boji proti domacimu nasili, tak jsem se musel vazne smat. Anebo kdyz tam starej cernoch rika, ze Martin Luther King, Jr mluvil jako Mojzis predtim, nez zemrel.. nevim no, asi kazdy vidime symboliku tam, kde chceme. Nesedlo mi to agresivni vyobrazeni Mojzise v podani dvojnika Christiana Balea a vlastne i ta Maria Valverde z Hollywoodskyho blockbusteru byla lepsi nez ta africanka hrajici Zipporu tady (ackoliv to bylo asi historicky presnejsi nez ta super sexy hot Maria). A jsem si celkem jist, ze kdyz se Mojzis vratil ze Sinaje s Desaterem prikazani od Boha a videl izraelity uctivat fejkovyho boha, ze se zadnej odpustek nekonal a ze je za to ve finale vsechny popravili.. ()

quokam

Pokud se Koran bere za stejne duveryhodny zdroj informaci o Mojzisovi jako Stary zakon, pak dokument nema cenu ani historickou, ani duchovni, snad jenom jako ideologicka snaha po synteze tri.monoteistickych nabozenstvi v ramci jakehosi pseudokorektnim netflix metrix vesmiru. 4/10. ()

Arsenal83

Ech, takže Mojžiš bol vlastne cholerik, ale inak niečo ako Martin Luther King, zvestuje nám pravdivo Netflix. A priviedol vyvolený národ do zeme zasľúbenej, len seba nie, to je pravda. A pravda je, že keby ich tam po 40 rokoch nepriniesol, dnes na Blízkom Východe by možno situácia bola iná. Len keby sa to more nerozostúpilo, čo už. Samozrejme, tento biblický príbeh stojí za sfilmovanie, ale až vďaka Netflixu ma osvietilo a woke prebudilo, že vlastne od Egypta až po dnešné Jordánsko bol každý druhý človek černoch zo strednej Afriky a že tí najpovolanejší na výklad Tóry sú práve intelektuáli z Afriky a z arabského sveta. Ak niekto cituje Korán pri príbehu o Mojžišovi len preto, aby sme boli krásne inkluzívni, tak to vzbudzuje trocha divné pocity. Od pánov mudrlantov, veľkých to odborníkov, sa dokonca dozvieme také, že vlastne desatoro nehovorí, že Boh je len jeden, že prvé prikázanie vlastne nevylučuje existenciu iných bohov. Povedali to už aj pápežovi a najvyšším imámom a rabínom, že monoteizmus tým pádom končí, lebo vedci z Addis Abeba prišli so závratnými novinkami? Našťastie v tomto zmätku sme aspoň zistili, že multi-kulti fungovalo už v dávnom staroveku, krásne sa to všetko miešalo a obohacovalo, povedali študovanci v oblekoch, zabúdajúc na to, že sa tam aj krásne vraždilo a stačilo na to, aby jeden kmeň mal iný dialekt ako druhý. Bohu navyše dali hlas ako s prepáčením nejakému diablovi, ako namyslenému, tvrdému, neúprosnému diktátorovi, avšak aj taký býva Starý zákon.  Len potom si ťažko takými snímkami vybudovať nejaký pozitívny vzťah. ()

kritiksrdcem odpad!

Více než 2/3 světové populace věří v nějakého Boha. Což je děsivější než hrozba jaderného konfliktu nebo globální oteplování... ()