Každý krok se počítá: Řím

(TV film)
Česko, 2024, 52 min

Režie:

Tadeáš Daněk

Sára, David a Honza, tři odlišní lidé s různými životními zkušenostmi a sny, které ale přece jen něco spojuje – odvaha podniknout dalekou poutní cestu do Říma. V novém dokumentu režiséra Tadeáše Daňka zmapujeme také cestu do nitra jejich duše. V předchozím dokumentu Každý krok se počítá jsme sledovali Kamila Bartoška, jehož cesta do Santiaga de Compostela posloužila jako inspirace pro další poutníky. Ve volném pokračování přinášíme příběhy tří z nich, kteří se rozhodli vydat na cestu do Říma. Ne nadarmo se říká, že právě tam všechny kroky vedou. Trasa ze Sieny ke hrobu svatého Petra měří 220 kilometrů. Jedná se o jednu z nejdostupnějších poutních cest, kam se lze dostat z Prahy nebo z Vídně prakticky za pár stovek korun. Herečka Sára, podnikatel David, youtuber Honza, ti všichni se rozhodli vydat na dlouhou pouť a porozumět tak okolnímu světu, sami sobě, a v neposlední řadě inspirovat ostatní. V kontrastu k jejich cestě prochází Zdeněk Troška svojí zahradou a reflektuje, proč se na pouť nakonec nevydal spolu s nimi, ale místo toho zůstal doma. Všechno má svůj čas. Ale souhlasili by s ním naši aktéři? Každý z nich přináší něco osobitého, ať už se jedná o životní zkušenosti anebo schopnost čelit nepohodlí. Sára se nebojí vystoupit mimo svoji komfortní zónu, David ve své pouti vidí růst a pro Honzu je to další velké dobrodružství. Kolik kilometrů musí člověk ujít, aby mu jeho cesta začala dávat smysl? (Česká televize)

Matty

Trojice mladých lidí jde pěšky ze Sieny do Říma, ochutnávají italskou kuchyni, obdivují krajinu a zalepují si puchýře, což je z nějakého důvodu prostříháváno se záběry Zdeňka Trošky sedícího a mudrujícího na lavičce někde nad Hošticemi (I guess), protože se mu do světa vyrážet nechtělo. Působí to podobně nepatřičně jako setkání deštníku a šicího stroje, ale budiž. Stejně ovšem nechápu, proč tahle sbírka hezkých obrázků a instantních mouder není sérií reels na sociálních sítích, kde je trojice aktérů zřejmě poměrně aktivní, nýbrž skoro hodinovým dokumentem České televize, od které přece jen stále (a asi naivně) čekám víc než povrchní, (sebe)dojímavý, vše doříkávající lifestyle. ()