Doutnající oheň

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2024, 27 min

Šumperský okresní soud v květnu 2023 rozhodl, že Václav Cojocaru a Ivo Müller, kteří byli odsouzeni na 20 let za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově, budou podmíněně propuštěni a opustí mírovskou věznici. Rodina doživotně postižené Natálky Sivákové nebyla o úmyslu soudu propustit žháře, ke kterému došlo v květnu 2023, vůbec informována, bojí se. Toto propuštění otevřelo obecné otázky: jak se v České republice pracuje v podobných případech s oběťmi? Jakým způsobem jsou zapojeni psychologové, soudy, probační služba? Jaké podmínky musí dodržovat ve světě, jaké u nás? Stačí ta pravidla k tomu, aby se oběti necítily ohroženy, aby netrpěly psychickými problémy? V dokumentu, který volně navazuje na jeden z dílů projektu Intolerance zvaný Oheň, jenž se věnoval okolnostem tehdejšího žhářského útoku, se režisér Břetislav Rychlík snaží najít odpovědi právě na tyto otázky. (Česká televize)

ostravak30

Moc tomu nerozumím. Spravedlnost v Česku začíná být opět slepá, jako jsme to tady už jednou zažili a není tomu tak dávno. Pachatelé takových činů nemají na svobodě co dělat. Kdo ví, možná i soudci přistál nějaký ten úplateček, to v Česku není nic tak neznámého, korupce tu bují na každém kroku. Smutné je, že o pachatele je pečováno mnohdy lépe jak o oběti. ()