Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi
Polsko, 2002, 7 min

Scénář:

Tomasz Bagiński

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

Sticks

Takto to vyzerá, keď sa idem sám prejsť. Avšak dejiskom scenérie je moja predstavivosť. Nechce sa mi veriť, že to nieje intro k nejakej fantasy PC hre. Detaily sú úchvatné a pointa môže byť rôzne vysvetlená. ()

wallax

Zaujímavý kraťas, ktorý mi ale okrem zaujímavej grafiky a hudobného doprovodu moc nepovedal (náročnejší obsah, alebo možno skôr abstraktne poňatý) ()

Akyno

Celkom príjemný kraťas s na svoju dobu kvalitnou animáciou a impozatnou hudbou. Vždy ma dokáže zaujať temná postapokaliptická neogotika. Ako veľmi je však originálne alebo pôsobivé posolstvo je otázne. Nepovažujem ho za to najoriginálnejšie ani najemotívnejšie, aké som doposiaľ videl, preto sa prikláňam k zlatej strednej ceste. ()

Trinculo

Poutník došel konce své cesty. Vstupuje do katedrály, kterou hledal. Je to zvláštní místo, odkud se vzalo? Poutník to pochopí v posledním okamžiku, kdy mu katedrála dá věčný život mezi těmi, kteří ji jako on našli. Nakonci je zase o něco větší. Strach je pochopitelný, neboť se čeká, že se z poutě nějak budeme vracet zpátky. Poutník tak v hrůze pochopí mlčení, nedostatek informací, které sdíli společně s divákem, neboť ani on ani divák netuší co je katedrála zač. Oba se to dozvědí plně až na konci příběhu, ale to je pozdě protože dál už nic nenásleduje. Grafická stránka tady dobře podává to málo, co se ví a co zbývá po těch, kteří vstoupili dovnitř. Stejně tak jako nahromadění lidí-životů uvnitř katedrály, i zdánlivě krátká animace je výsledkem dlouhých hodin. Vyspělá grafická forma slouží jako intenzifikace sdělení o zkušenosti poutníka nebo umělce. Pouť byla dlouhá, konec intenzivní a poutník se stal součástí ostatních. ()

djcremo

Pri tomto som si prvý raz položil otázku prečo je to tak krátke. Úchvatná neskutočne dynamická 3D animácia, hra zo svetlami a neskutočná hudba zvýrazňujúca atmosféru. Film o mieste plnom tajomstiev, ich odhaľovaní a zistení, čo nás čaká na konci. ()

Sidenius

v podstatě mi to v roce 2002 hodně zasáhlo, byl to neskutečný příklad animace kterou dosahovala studia alá pixar, ale v poměrně domácích podmínkách, neskutečný příběh a hudba vměstnaná do 7mi minut. Velká pochvala. A ejhle.. o 16let později tenhle pán točí remake asi nejkrásnější fantazi kterou dal světu další super polák. Zaklínač ()

radimhasalik

Temnota. Mrazí v zádech. Emoce. Ale děj? Oproti jiným krátkým filmům opravdu nevím. Hezká práce. Nicméně nic, co by výrazně šokovalo nebo překvapilo. To se mi mnohem více líbila Geriho hra. ()