Der Fuehrer's Face

• USA Donald Duck in Nutzi Land (pracovní název)
Animovaný / Krátkometrážní / Rodinný / Válečný / Komedie
USA, 1942, 8 min

Režie:

Jack Kinney

Clarence Nash

“Der Fuehers Face” je animovaný film z produkce Walta Disneyho. Hraje v něm Kačer Donald, který zesměšňuje Adolfa Hitlera. Režie se ujal Jack Kinney a snímek vyšel 1. ledna 1943 jako anti-nacisticka propagace pro válečný program. Snímek vyhrál roku 1943 cenu Akademie za krátký film. Kačer Donald ukazuje šílenou nacistickou invazi. Žertuje a přitom hledá odpověď na šílenství, kterým byla 2. Světová válka. (Vämpiriüs)

Stejšn

Ať je záměr a provedení jakékoliv, jsem proti zneužívání dětských postaviček v politice. Čili hodnotím nízko. Pěkná je závěrečná stínová scéna. ()

Detak

Česky: Kačer Donald nacistou. Jako musím říct, že tohle je z dnešního pohledu těžkej extrém. Trochu mi to připomíná dnešní kolbenku. ()

PowPow

Doba byla šílená a tento krátký animák to svou odlišností od klasických pohádek dokazuje mnohem líp, než kdejaký dvouhodinový válečný snímek. Některé zdejší komentáře mi přijdou dost mimo... Válka takového rozsahu je zkrátka totální záležitostí, které se v každém zúčastněném státě podřizuje vše včetně kinematografie, a označovat satiru na nejzrůdnější režim všech dob za "propagandu", zvlášť když je natočena v zemi, která se do války nechtěla zapojit (dva roky neutrality), byla napadena a dělá si legraci z agresora a válečné mašinérie, mi přijde jako úlet. V té době to nebyla historie, ale současnost, a ještě nebylo jisté, že demokratický svět vůbec přežije. ()

megacik

Pobavilo, pochybujem však, že si z toho vtedajší američania zobrali nejaké ponaučenie. Skôr sa len pousmiali, povedali si, že to v tom Nemecku nie je až také zlé a do večera na to zabudli. ()