Dom

(festivalový název)

House

Animovaný / Krátkometrážní

Polsko, 1958, 12 min

Tak surrealistické, až som to nepochopil. Prečo by som ale mal chápať surrealizmus, že. Najviac zaujme parochňa, to je bez debaty. Film ako celok potom zaujme animačnými technikami, hypnoticko- vtipnou hudbou a vyvolá túžbu sa dozvedieť, o čo v skutočnosti Borowczykovi išlo.(22.5.2015)

Film je hodně podobný dílům Jana Švankmajera. Stejně tak těžko uchopitelný a pochopitelný.(28.6.2015)

Borowczyk s Lenicom boli medzi prvými, ktorí vniesli do hlavného prúdu poľskej animácie avantgardného ducha. Dom je toho názorným príkladom. Voľne pospájané epizódy s iracionálnym alebo odťažitým dejom svojou fragmentárnosťou, prvkami animovanej koláže a čiastočnou repetíciou odkazujú k logike snového prežívania. Výsledkom je mierne chaotický, nesúrodý zlepenec, trpiaci snahou v jedenástich minútach stihnúť mnoho novátorských postupov (i keď možno práve toto bol hlavný autorský zámer). Poznámky: Mám pocit, že sprievodná "robotická" hudba k filmu, upomínajúca na zautomatizovaný život bola typickým produktom doby, paralelne sa vyskytujúca v obdobných animovaných filmoch socbloku (v ČSSR napr. Trnkova Kybernetická babička z. r. 1962). Neprehliadnuteľnou je animácia vlasov pohlcujúcich premiešaním rôzne predmety na stole, veľmi pripomínajúcou viaceré diela Jana Švankmajera, pre ktorého bol údajne tento film tvorivou inšpiráciou.(6.9.2008)