Hosté nejmilejší

Dokumentární

Československo, 1951, 41 min

Erna Friesová

• ripo

Je jisté, že naše stará, individualisticky hospodařící vesnice, by nikdy nebyla s to zajistit nám dostatek ani obilnin, ani masa, ani jiných plodin. Proto je nutné zemědělskou výrobu přeorganisovat. Tak jako v průmyslu, musí být i v zemědělství nahrazena malovýroba mechanisovanou velkovýrobou. To není možné uskutečnit na malých, rozdrobených polnostech, Proto je třeba všude zakládat nová JZD, rozšiřovat členské základny družstev již založených a starat se o to, aby družstva nižších typů přecházela na vyšší. To je cesta ke zvýšení naší životní úrovně. to je cesta k blahobytu. A na ni nám svítí příklady, zkušenosti, rady a methody práce sovětských kolchozníků. Postarejme se o to, aby se pracovní cíle, jímž je vybudování socialistické vesnice. Filmový přehled 4/1952(26.11.2007)

Jooo, soudružka Malininová v akci! I to ostatní se mi líbilo. Třeba jak kapitalisti vysušili jižní Moravu a pod rukama družstevníků zase zvlhla nebo jak kolchozníci neodolali a vrhli se v těch hodobóžovejch hadrech na pole, které jim svou vůní připomnělo rodné nivy. Je to takový ten ryze naivní "dokument", pro který je slovo propaganda příliš hrubé.(23.2.2010)

Dvoudílný film byl vytvořen v souvislosti s návštěvou sovětských kolchozníků v JZD v Mělnickém Vtelně. Přišli se s místními podělit o své zkušenosti a nabyté znalosti v pěstování plodin i chovu dobytka. Mezi příchozími byla mj. Praskovja Andrejevna Malininová, která demonstrovala třífázovou masáž vemene pro zvýšení výnosů v dojivosti krav. Komentáře k filmu namluvili Antonín Zíb a Felix Le Breux.(2.5.2018)

At ziji mucurinci, at zije SSSR!(23.2.2010)