Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Krátkometrážní
  • Animovaný

plakát

Miluji tě, miluji tě (1968)

U takových filmů poznávám, že Ony už není, co bývala. Prostě nepřišel ten okamžik prolnutí filmové nadreality s vlastním prožíváním okolního chaosu. Před 15 lety by určitě přišel. Ale Resnais v dobré formě to je, to ještě poznám.

Baldachýn (2021)

Obávám se, že i já jsem zažila zajímavější vztahy, a to ani nebyly "polyamorfní" (což je hezké slovo, i když možná není úplně správně).

První a poslední (1959)

Zatímco Benda je líčen do hloubky svého smutku i osobní minulosti, krotce emancipovaná Slávka a Olda ve švédské košili jsou jak vystřižení z plakátu. O dekorativních vedlejších postavách ani nemluvím. I když Muchův scénář prošel poměrně zdlouhavým hledáním režiséra a několikerým přepracováním (v mezičase podle něj mimochodem vzniklo ateliérové cvičení na FAMU Noční návštěva), tento rozpor v něm zůstal a ve filmu ho ještě umocňuje výkon Zdeňka Štěpánka. Připadá mi fascinující právě ta možnost číst První a poslední jako invazi odlidštěného "nového" světa do intimního prostoru, který prostě nelze ubránit.

Cesta k abstrakci (1968)

Musím ocenit těch pár záběrů tvořícího Mikuláše Medka. Ale vzpomněla jsem si na Ludvíka Švába, který v souvislosti s tímto filmem píše o "lokálním kunsthistorismu", "pathetickém projevu předčitatele" a "misreprezentaci umělce i člověka". Na tom taky něco je.

plakát

365 dní, také známých jako jeden rok (2019)

Pro Bondarčukovy obsese mám dost pochopení, nicméně tento film je více dílem kutila než cinefila a na velkém plátně nevypadal dobře.

Co je buňka? (1954)

Zpočátku jsem si říkala, že je to hezký naučný film, ale když došlo na Lepešinskou, trochu mi zatrnulo.

Sněží! (2019)

Z Chvilek jsem sice nebyla nadšená, ale byla v nich opravdovost, jaké Sněží! podle mě nedosáhlo. Líbí se mi název.

plakát

Léto s gentlemanem (2019) odpad!

Ono to mělo docela nakročeno ke geniálně absurdní grotesce. Ale chtělo to více bublin a méně laskavého násilí. Takhle jen zděšení střídá lítost.

Ovládací panel
183. nej uživatel Česko