Opičí král

Opičí král Tripitakovým učedníkem (E05)

(epizoda)
  • Čína Hou wang bao Tang Seng
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózní
Čína, 1986, 54 min

Kri-kri

Touto epizodou konečně začíná společné putování Tripitaky a Sun Wu-kchunga pro posvátná písma a jejich první dobrodružství. Sun, přestože v hoře Pěti prvků strávil pět set let je stále rozpustilý, drzý a nezkrotný. Kvůli tomu, že povraždí několik banditů se s Tripitakou pohádá a málem by se vrátil do svého království na horu Bujných květů, dračí král mu to však rozmluví. "Když jsem vládl ještě před lety na hoře Bujných květů, odepsal jsem plno živejch, ale jedno vám řeknu, nikdo mi to nevyčítal!" Navíc si Sun chce vyřídit účty s dračím princem, s nímž se těsně před útěkem od Tripitaky utkal. V této epizodě se v retrospektivní scéně krátce setkáme i s dračí princeznou a Devítihlavým drakem, kteří budou později strůjci krádeže perly z pagody Zlatá záře. Co se dračího prince týče, jeho trest se mi zdá nespravedlivý - novomanželka mu o svatební noci nasadí parohy s jiným, ale trestán nebesy je pouze podvedený manžel, zatímco ti dva z toho vyjdou zcela bez trestu. V tomto dílu Sun od bohyně Milosti obdrží nedobrovolnou ozdobu na čelo v podobě těsnícího kroužku. Nepochopil jsem, co měla znamenat ta vsuvka o trojím podání boty na můstku, ale i tak velmi povedený díl. 95% ()

javlapippi

"Kašlu na váš ráj!" Tripitaka vyslobodí Suna z kamenného zajatia, ten mu za oplátku poskytuje sprievod a ochranu počas cesty na západ. Po prepadnutí zbojníkmi majú teologický spor ohľadom zabíjania tých, čo im sami usilovali o život a Sun má v pláne mnícha opustiť. K skroteniu a ideologickému obratu dopomôže mučiaca čelenka od bohyne milosti. Ešte sú tu nejaké bitky s vodným drakom a pohnuté príbehy z histórie dračej kráľovskej monarchie. Hodne akcie aj nejaké to poučenie sa nájde. Môže byť. ()