Nový film Defy - Nepřítel v laboratoři - líčí nevšedním a napínavým způsobem příběh, který se odehrál kolem vynálezu dr. Wagnera, vědeckého pracovníka v NDR. O vynález, který má mimořádně velký význam pro hospodářství NDR, se počnou zajímat západní monopolisté. S pomocí svých agentů, profesorova asistenta Neumanna a jeho šoféra Rükerta, se jim podaří působit psychologicky na dr. Wagnera, který prchá s rodinou do západního Berlína, aby „unikl zatčení". Film líčí odhalení podlého plánu západních monopolistů, zneškodnění jejich přisluhovačů a návrat profesora Wagnera do NDR. (Filmový přehled)

ripo

Film „Nepřítel v laboratoři" líčí záludný boj velkých monopolistů proti úspěšně se rozvíjejímu hospodářství NDR. Každý úspěch znárodněného německého průmyslu znamená oslabení jejich vlastních sil. Proto se snaží všemi prostředky zmařit využití vynálezu dr Wagnera, který je připravuje o postavení „nepostradatelných dodavatelů". Film zároveň ukazuje duševní přerod poctivého vědce, který sice od počátku jasně chápe, že s pomocí jeho vynálezu bude moci podnik zvyšovat produktivitu, ale nerozumí a ani se nezajímá o to, jak velký politický význam má jeho objev. „Jsem vědec," říká dr Wagner, „nikoliv politik." S docela jiným člověkem se setkáváme na konci filmu. Po těžké duševní zkoušce konečně poznává, že to byl především politický zájem nepřátel jeho státu, kteří se snažili znemožnit využití jeho významného objevu. Diváky bude jistě zajímat, že režisérem a současně i představitelem hlavní úlohy ve filmu je známý německý herec Harald Mannl. Umělec říká o postavě dr Wag-nera: „Konečně jsem získal roli, která plně vyhovuje všem mým představám, které jsem si o filmové postavě vytvořil." Filmový přehled 13/1955 ()