Doroga k zvjozdam

Doroga k zvyozdam

(Sovětský svaz)

Dokumentární / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1958, 48 min

Výtvarně okouzlující a obsahově zajímavé (samozřejmě přecházím fakt, že co bylo v roce 1958 aktuální, je dnes už buď překonané, nebo to dokonce ani není pravda). Dokumentární třičtvrtěhodinka a dobývání kosmu je totiž opravdu poutavá a když člověk vidí, jak tvůrci ve studiu dokázali vykouzlit krajinu na Měsíci či Marsu, jak realisticky vypadá astronaut (pardon, jsme u Sovětů, tak tedy kosmonaut), když se vznáší vedle raketoplánu v beztížném stavu v hlubokém vesmíru, napadá mě, že je velká škoda, že se Rusové nevěnovali natáčení sci-fi víc (anebo alespoň bez ideologického obsahu, který zabije i potenciálně dobré filmy). Dobře, nefunguje všechno: první kroky člověka na Měsíci, jak si představovali, že budou vypadat, jsou s normální gravitací, i tak je to ale působivé finále dokumentu a takové to vytržení z nadšení nad vědou obecně jsem pocítil taky. Jelikož však jde dobře ve třech čtvrtinách stopáže o hraný dokument, strašně tomu ubližují výkony některých herců a celé scénky, které jsou dlouhé a zbytečné a posilují jen povědomí o tom, jak moc je soudružství a ruský člověk skvělý (včetně kritiky amerického způsobu). A za to musím hodnocení nemilosrdně korigovat.(16.10.2015)

• - Technický poradce filmu byl průkopník designu vesmírných plavidel Michal Klavdievič Tikhonravov, který v té době tajně pro tehdejší Sovětský svaz, vyvíjel první takové plavidlo řízené lidskou posádkou. (_ksilt)

• - Film byl dokončován v době vypouštění první umělé družice Sputnik 1, kvůli kterému režisér filmu narychlo dotočil sekvenci, která tento počin zobrazovala. O měsíc později si pak snímek odbyl mezinárodní premiéru. (_ksilt)

• - Pavel Klušancev počal práce na barevném filmu v Lenigradě v roce 1954. Jeho cílem bylo vysvětlit a realisticky zobrazit počátky dobývání kosmu člověkem. (_ksilt)