Milenci z mrtvého ramene

Milenci z mŕtveho ramena

Lovers of Bras-Mort, The

Francie, 1951, 95 min

• ripo

Silná sociální motivace tohoto filmového díla je sama nejlepším předpokladem jeho účinnosti. Slepé říční rameno je nejvzdálenější periferií města příběhu. Do něho byl zasazen ústřední děj, sem nás zavádí kamera mezi vyřazené lodi i mezi lidi, vyřazené svou chudobou k dožívání na těchto vracích. Ostrý protiklad majitelky loděnice a jejího způsobu života je druhým pólem příběhu. Osoby příběhu jsou opravdu dobře viděnými postavami i v jejich vzájemném poměru, v němž se projeví také solidarita lodních dělníků. Režisér Marcello Pagliero dovedl ve filmu vytvořit působivou atmosféru, při čemž mu účinně pomáhal kameraman Roger Hubert. Jsou to právě často obrazové motivy z loděnice, které podkreslují charakter nejen jednotlivých scén, ale celého příběhu. Podtržením výrazu je prostota a místy až strohost, a to nejen pro vjem zrakový, ale také v dialogu. Režisér tím účinně násobil svůj záměr vytvořeni díla sociálního i vykreslení prostředí, v němž hlavní představitelé bojuji o svou existencí i o svou lásku. Filmový přehled 21/1955(16.8.2009)