Orfeus

Drama / Hudební
Švýcarsko / Západní Německo, 1978, 102 min

Legendární operní dílo C. Monteverdiho v inscenaci J.-P. Ponella. Opera – nebo lépe řečeno hudební báje – L'Orfeo Claudia Monteverdiho byla od své únorové premiéry v mantovském Palazzo Ducale v roce 1607 považována za něco zásadního, co zahajuje novou a jinou epochu hudebního dramatu. Claudio Monteverdi vydal za podpory rodu Gonzagů nové hudebně dramatické dílo o dva roky později tiskem, který po mantovské premiéře šířil slávu Orfea po celé Itálii a později i dále za Alpami. Vznikl tak prototyp budoucí partitury – místy jen náznakové, místy spoléhající na vžité konvence a jindy zase exaktní a blízké našemu pojetí. Během druhé poloviny 17. a prakticky až do konce 19. století byl Monteverdiho Orfeo vnímán jako dílo knižní, o němž se dočteme v dějinách hudby. Nikdo jeho zvukovou podobu vlastně neznal. S procesem obnovy historické hudby se v průběhu minulého století stalo jedním z nejčastěji připomínaných, diskutovaných i nahrávaných hudebně dramatických děl rané opery.

O co v příběhu jde? Nymfy a pastýři oslavují svatbu Orfea a Eurydiky. V lese zpívá Orfeus stromům a zvířatům, vtom ho ale přeruší žena – posel, italsky La Messagera, se zprávou o Eurydičině smrti. Orfeus chce Eurydiku najít a sestoupí proto do Hádu, říše mrtvých, a chce si vyprosit svoji manželku zpět. Odvést si ji může, ale pod podmínkou, že se cestou zpět ani jednou neohlédne. Bylo ironií osudu, že v té době zemřela Monteverdiho manželka, zpěvačka Claudia Cattaneo, matka dvou skladatelových synů. Nad čtyřicetiletým Claudiem Monteverdim se začaly stahovat mraky starostí existenčních i osobních. Už se podruhé neoženil, zůstal zbývajících 36 let osamoceným vdovcem... Dílo uvádíme k 450. výročí narození autora, kterého dnes vnímáme jako zakladatele operního žánru. A to v nastudování Curyšské opery pod taktovkou Nikolause Harnoncourta. Autorem jevištní podoby je jeden z nejvýznamnějších operních režisérů 70. a 80. let minulého století, Jean-Pierre Ponelle, který pak podle své curyšské inscenace natočil televizní film. Nechť je toto dílo i připomínkou vynikajícího dirigenta N. Harnoncourta, který loni na jaře zemřel. (Česká televize)

radektejkal

Není to snad ani měsíc, co jsem na Zelené hoře (kostel sv. Jana Nepomuckého, 6 km od své usedlosti) slyšel a viděl zpracování České loutny od Adama Michny z Otradovic. Ovšem, bylo to na okresní úrovni, ale pocit jsem z toho měl téměř stejný jako nyní, při opeře jeho italského současníka Claudia  Monteverdiho Orfeus. Okresní úroveň se liší od světové především hlasy - a tohle teda byly hlasy! A obě mají společné to, že víme, odkud se bere "originalita" současné pop music: Ahi caso acerbo, ahi fato empio e crudele. Ahi stelle ingiuriose, ahi Cielo avaro by muselo v Top Twenty kralovat alespoň čtrnáct dnů (stejně jako Michnovy "Kavalérové"). Do Hádu se hudba - byť s obtížemi - přece jen dostane, ale zpět už neprojde ani ta hudba. Orfeus, dle autora syn Apollonův, nakonec mění slasti pozemské za nebeské a vyhne se tak potupné smrti přisouzené opilým Bakchnatkám. ()