Zapomenutý svět komunismu

(TV film)
  • Velká Británie The Lost World of Communism (více)

Dokumentární cyklus televize BBC, který připomíná jak se žilo v totalitních režimech za železnou oponou.

První díl, nazvaný "Socialistický ráj", ukazuje život v NDR - někdejší výkladní skříni socialismu. Prostřednictvím málo známých archivních materiálů i osobních svědectví obyvatel sestavuje mozaiku všedních dnů, starostí a problémů, práce i zábavy, snů i tvrdé skutečnosti. Ten život skončil před dvaceti lety, kdy se v celé východní Evropě komunismus zhroutil.

Druhý díl dokumentárního cyklu BBC o životě obyvatel východní Evropy, uvězněných za železnou oponou, ukazuje důsledky čtyřicetileté vlády komunistů v Československu i neúspěšný pokus reformovat nereformovatelné. Málo známé archivní materiály i výpovědi svědků té doby evokují proces, který byl nazýván normalizace a který změnil Československo v Absurdistan, v Království zapomnění. Připomínají, jak se tu žilo, než totalitě odzvonil cinkot klíčů na náměstích...

Třetí díl dokumentárního cyklu BBC o životě obyvatel zemí za železnou oponou je věnován Rumunsku. Je to také příběh jednoho manželského páru - Nicolae a Elleny Ceaușeskových - kteří téměř čtvrt století společně vládli této zemi. Rumuni to sarkasticky nazývali "socialismem pro jednu rodinu". Soustředění moci v jejich rukou a kult, který je obklopoval, se naprosto lišil od ostatních komunistických zemí. Ceaușeskovi totiž ovládali i soukromý život Rumunů, hlídali neprosto všechno a nelítostně potlačovali jakýkoli náznak nespokojenosti. Po pádu komunismu byli Ceaușeskovi jedinými východoevropskými vůdci, které stihl osud tyranů. (oficiální text distributora)

Hrdia

Souhlasím s Radek99, že dokument by si zasloužil ještě další díly o Polsku, Jugoslávii, Maďarsku ale i tak se jedná o nejvýstižnější dokument doby, který dává možnost nahlédnout a procítit atmosféru komunistických zemí střední a východní Evropy i nezúčastněnému divákovi západní Evropy či generacím, které se narodily až po pádu. Nejzajímavější pro mě byl samozřejmě druhý díl dokumentu o socialistickém Československu. ()

gizi

Hodnocení po prvním dílu věnovanému NDR: Profesionálně a kvalitně zpracované, jak je u BBC standardem. Je to ovšem jen taková mozaika obyčejných příběhů z dob totality. Jistě zajímavé, ale na mě to působilo až moc umírněně. 85%. Hodnocení po druhém dílu věnovanému ČSSR: Tento díl je téměř o řád lepší než první a nemyslím si, že to je jenom tím, že se týká naší vlasti a našich dějin, i když to hraje významnou roli. Ukazuje mnohem přesvědčivěji zrůdnosti komunismu počínaje procesem s Horákovou až po věznění Havla. Toto by mělo být povinnou školní "četbou"! Zvyšuji na 95%. Hodnocení po třetího dílu věnovanému Rumunsku: Závěrečný díl je snad nejlepší z celé série. Ukazuje se zde, jak jsem se my Čechoslováci měli proti Rumunům výborně. Je to opravdu hrůza, co museli Ti chudáci strpět. A při představě, že takové zvěrstva se dějí i v současnosti (jak to asi vypadá v Severní Korei?), nechce se člověku vůbec věřit. Opakuji: povinně do škol. Zvyšuji hodnocení na plných 100%. ()

intheend

Vynikající 3dílná série, která by měla být o hodně delší. Myslim, že by si každá země zasloužila třeba i 5 dílů a pořád by to bylo zajímavý. Takhle je to jenom takovej hodně rychlej přehled. Každopádně moje hodnocení 99%. Nechápu jak může někdo říkat, že za komunismu bylo lépe. Nic na světě nevyváží ty desítky milionů životů, které komunismus/socialismus zničil. Fucking communists. ()

nobodyx

Neviděl jsem všechny tři díly, ale dokážu si představit, že tvůrci vybrali jen to nejhorší co se v těch zemích událo a o tom dobrém pomlčeli. Hodnotím jen jeden díl a to díl o Československu, zhrozil jsem se když tvůrci dokumentu naplivali na spartakiádu a na naši tělovýchovu. Tak takhle ne "vážení" angličané!!! Než začnete kritizovat druhé podívejte se sami na sebe, jak jste se zachovali vůči Československu 29. září 1938 v Mnichově. Normálně jste nás nechali napospas Hitlerovi. Být váma tak chodím kanálama a né ještě kritizovat tělovýchovu v zemi kterou jste chtěli v r 1938 obětovat. Podívejte se nejlépe na svoji hstorii například na Derrym v Irsku kde v r. 1972 postřílela vaše armáda 37 lidí z toho 7 dětí, v pokojném pochodu za nezávislost Irska. Vy nám budete kázat o tom jak se u nás žilo a pak nám ukazovat jen to, co se vám hodí. Zapoměli jste ještě natočit dokument o tom jak po sametové revoluci pan Havel dopustil rozbití Československa. Těch 200 poslanců co seděli v Československém parlamentu se ani neobtěžovalo, laskavě se zeptat lidí v referendu, jestli chtějí, aby se Československo rozdělilo. Taková to byla v r.1993 demokracie. A co se v této demokracii dělo po r. 1989 to již tvůrce pořadu nezajímá, protože by se pořad musel jmenovat, jak se žije svobodném "kapitalistickém ráji" kde je 10% nezaměstnaných, kde dřou lidi 12 hodin denně, aby se uživili. ./ Já osobně byl na spartakiádě a líbilo se mi to, byli jsme zdatní ne jako nynější mládež, která je z poloviny osvobozená z tělocviku, protože jí americké hamburgry a sedí u počítače místo aby sportovala. ()

j27

Původně jsem nechtěl přidávat komentář, protože je podle hodnocení vidět, že jde o velmi kvalitní dokument, ale zarazil mě první komentář co jsem tu četl, tak přidám i své zhodnocení. Přestože s tím asi hodně soudruhů nebude souhlasit, tak filmy ukazují v první řadě běžný život za železnou oponou a především díl o NDR byl poutavý. Komunisté vs mladí s nacistickým stigmatem vs studená válka, to přece jen nebylo ani tady. Rumunský díl je další poklad. Myslím si, že o Rumunsku za socializmu toho tu víme tak málo, že nejen díl, ale celá trilogie by se měla každý rok dvakrát reprízovat v každé základní škole co tu máme. BBC odvedlo výbornou práci, byť stesk "endéráků" po starém režimu mu sledování trochu pokazil. Za mě jasných 5*. Z tohoto období jsem viděl jen velmi málo srovnatelně kvalitních a poutavých dokumentů. ()