poster

Potřást si rukou s ďáblem

 • Kanada

  Shake Hands with the Devil: The Journey of Roméo Dallaire

 • český

  Podat ruku ďáblovi

  (festivalový název)

Dokumentární

Kanada, 2004, 90 min (Alternativní: 56 min)

Režie:

Peter Raymont

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Adrian
  ***

  Škoda, že hlavne druhá polovica dokumentu je stále viac a viac o Dallaireovi ako o rwandskej genocide.(4.7.2005)

 • Lynn
  ****

  Schválně jsem ve Varech šla na tento kanadský dokument zabívající se genocidou ve Rwandě z pohledu generála Dallaira, který velel jednotkám OSN ve Rwandě v roce 1994, kdy došlo k občanské válce mezi Hutu a Tutsi (tyto rasové skupiny vymysleli Belgičané v době, kdy byla Rwanda jejich kolonie). Ráda bych tento dokument srovnala s filmem "Hotel Rwanda", který byl nominován na Oscara a nedávno proběhl i českými kiny. Oba snímky jsou neuvěřitelné v tom smyslu, že teprve po deseti letech, co ke genocidě došlo, se o ní začíná svět (tj. veřejnost) dozvídat. Samozřejmě vrcholní představitelé supervelmocí o rwandském problému věděli, ale jakýsi stát uprostřed černé Afriky, strategicky a hospodářky bezvýznamné, je prostě nezajímal. V tom se shoduje jak generál Dallaire, tak i Paul Rusesabagina (který skutečně ve svém hotelu zachránil něco okolo tisíce Tutsiů - námět filmu Hotel Rwanda). V tomto dokumentu je také řešena zajímavá belgická otázka. Vojáci země, jež si jinou zemi držela v minulosti jako kolonii, by se totiž neměli vůbec účastnit vojenské mírové mise v dané zemi. Přesto Belgie jako jediný západní stát nabídla dobře vycvičenou jednotku, která by kanadským jednotkám vedoucím misi byla užitečná. A právě deset vojáků z belgické jednotky bylo zabito při potyčce s Interhamwe (radikální hutuijské křídlo - milice). Belgičané pak své vojáky stáhli. Ano, pro příbuzné těch deseti mrtvých je to tragédie, ale deset mrtvých vojáků v zemi, kde během tří dnů sousedi zabily statisíce sousedů ? Paralel bych tu mohla rozepsat podstatně více, ale je na každém, aby si sám udělal obrázek o společnosti, v níž žije... 4* dávám proto, že , ač je dokument strhující a donutí diváka k sebezpytování, nevyhne se občas patosu - tím myslím některé monology hlavního aktéra. Nechci ovšem zlehčovat jeho osobní tragédii, kterou si ve Rwandě prožil, jen je logické, že jeho pohled musí být zákonitě subjektivní a dokument jako forma vyžaduje určitou míru objektivity. Přesto doporučuji shlédnout pokud možno jak film Hotel Rwanda, tak dokument Podat si ruku s ďáblem.(4.7.2005)

 • w.w.
  ***

  Tento dokument ma veľmi nezaujal, rozprávanie 4 osôb na čele s Romeom Dallairom je síce zaujímavé,ale na to akú udalosť komentujú to teda mohlo byť aj lepšie. Radšej odporúčam pozrieť Hotel Rwanda, alebo Sometimes in april, prip. novsiu verziu tohto dokumentu(6.2.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace