Potřást si rukou s ďáblem

• Kanada

Shake Hands with the Devil: The Journey of Roméo Dallaire

• český

Podat ruku ďáblovi

(festivalový název)

Dokumentární

Kanada, 2004, 90 min (Alternativní: 56 min)

Peter Raymont

Škoda, že hlavne druhá polovica dokumentu je stále viac a viac o Dallaireovi ako o rwandskej genocide.(4.7.2005)

Schválně jsem ve Varech šla na tento kanadský dokument zabívající se genocidou ve Rwandě z pohledu generála Dallaira, který velel jednotkám OSN ve Rwandě v roce 1994, kdy došlo k občanské válce mezi Hutu a Tutsi (tyto rasové skupiny vymysleli Belgičané v době, kdy byla Rwanda jejich kolonie). Ráda bych tento dokument srovnala s filmem "Hotel Rwanda", který byl nominován na Oscara a nedávno proběhl i českými kiny. Oba snímky jsou neuvěřitelné v tom smyslu, že teprve po deseti letech, co ke genocidě došlo, se o ní začíná svět (tj. veřejnost) dozvídat. Samozřejmě vrcholní představitelé supervelmocí o rwandském problému věděli, ale jakýsi stát uprostřed černé Afriky, strategicky a hospodářky bezvýznamné, je prostě nezajímal. V tom se shoduje jak generál Dallaire, tak i Paul Rusesabagina (který skutečně ve svém hotelu zachránil něco okolo tisíce Tutsiů - námět filmu Hotel Rwanda). V tomto dokumentu je také řešena zajímavá belgická otázka. Vojáci země, jež si jinou zemi držela v minulosti jako kolonii, by se totiž neměli vůbec účastnit vojenské mírové mise v dané zemi. Přesto Belgie jako jediný západní stát nabídla dobře vycvičenou jednotku, která by kanadským jednotkám vedoucím misi byla užitečná. A právě deset vojáků z belgické jednotky bylo zabito při potyčce s Interhamwe (radikální hutuijské křídlo - milice). Belgičané pak své vojáky stáhli. Ano, pro příbuzné těch deseti mrtvých je to tragédie, ale deset mrtvých vojáků v zemi, kde během tří dnů sousedi zabily statisíce sousedů ? Paralel bych tu mohla rozepsat podstatně více, ale je na každém, aby si sám udělal obrázek o společnosti, v níž žije... 4* dávám proto, že , ač je dokument strhující a donutí diváka k sebezpytování, nevyhne se občas patosu - tím myslím některé monology hlavního aktéra. Nechci ovšem zlehčovat jeho osobní tragédii, kterou si ve Rwandě prožil, jen je logické, že jeho pohled musí být zákonitě subjektivní a dokument jako forma vyžaduje určitou míru objektivity. Přesto doporučuji shlédnout pokud možno jak film Hotel Rwanda, tak dokument Podat si ruku s ďáblem.(4.7.2005)

Tento dokument ma veľmi nezaujal, rozprávanie 4 osôb na čele s Romeom Dallairom je síce zaujímavé,ale na to akú udalosť komentujú to teda mohlo byť aj lepšie. Radšej odporúčam pozrieť Hotel Rwanda, alebo Sometimes in april, prip. novsiu verziu tohto dokumentu(6.2.2010)