Segura magura: shinitai onna

všechny plakáty

boogieman

NIhilizmus niektorých Wakamatsuových filmov z druhej polovice 60. tych rokov je ideálnym spoločníkom vianočných dní. Záver mi vyvodil úsmev na tvári. Musela to byť zvláštna doba, a verejná samovražda akú predviedol Mishima, spolu s udalosťami ktoré jej predchádzali, musela celou spoločnosťou riadne otriasť. Motív samovraždy tu nie je rozoberaný do hĺbky, ide skôr o polemizovanie o tom, že mnohí ľudia ju spáchajú, bez toho aby vlastne mali reálne dôvody - možno iba z chvíľkového pocitu prázdnoty. Z toho hľadiska film nezasiahne tak ako skoršie Go Go Second time virgin, ktoré dáva postavám aj téme trochu väčší priestor, no ide o zaujímavý film práve k vyššie spomínanému do duetu, či už z historického hľadiska ako dobové zamyslenie nad udalosťami v Japonsku, alebo len tak, ako jednoduchý film tematizujúci samovraždu. 3.5*. ()

Arkanoid

Videl som 64 min. verziu. Film je o dvoch heterosexuálnych pároch. Začíname farbou a scénou v nejakej veľkej miestnosti, kde sa sa žena na plátne na zemi odhalí šiestim chlapom (všetci sú Japonci). Strieda partnerov a po jednom utekajú po sexe spomaleným záberom priamo do kamery. Pri poslednom vidíme aj otvorenú náruč ženy a samotný sex. Tieto scény sú bez zvuku. Ide o prázdnotu v opakovaní bez zmyslu? Wakamatsu už v prvej minúte nastavuje umelecký dojem, no ešte mu chýba hĺbka a opájanie sa tvarom svojho filmu preneseného na diváka. Ďalej tu je čiernobiela scéna, kedy sa chlap dotýka ženinho tela a líže ho, pričom ona vyzerá byť mysľou inde, čo on neznáša dobre. Majú dialóg o jej pokračujúcom mentálnom stave, kedy je Ryoko znudená zo všetkého, čo mala rada a čo ju zaujímalo. Muž sa na to pozerá pragmaticky a nechápe ju, no snaží sa ju ešte úpornejšie uspokojiť, čo je chyba.  Ryoko vysloví otázku, či chce zomrieť. Chlapa to zraní. Po tomto úvode tu máme správy, kedy spisovateľ, tradicionalista a radikál Yukio Mishima zajal so svojimi štyrmi ľuďmi veliteľa vojenskej základne v Tokiu a spáchal seppuku. Ryuko sa pýta partnera, či jej odsekne hlavu, ak si rozreže brucho. On sa chce zabiť s ňou, ak chce ona zomrieť, no v tom ona nevidí zmysel. Chlap bojuje s výčitkami a vlastnou sebaúctou. V hlave mu znie hlas Ryuko, čo mu vraví, že je decko a ona chce dozrieť a vydať sa. Pozerá sa na katanu a vyzerá to tragicky existenciálne. Do do vzťahových peripetií vstúpia ešte Ryukin manžel a jeho bývalá Natsu, obaja tiež s párovosamovražednými tendenciami. Po úvodných titulkoch zaujme Wakamatsu kochaním sa krásnou zimnou krajinou. Od ôsmej minúty je tu namiesto farby čiernobiela. Ide o zaujímavý existenciálny film, kedy sa dôležité veci rozoberajú počas sexu, ktorého tu Wakamatsu opäť mal neúrekom. Keď si chcete vybrať telenovelovú zápletku, vyberajte z Japonska. Predstava spoločného zabitia sa páru je tu zaujímavo rozobratá, ako umocnená väzba ich lásky. Hľadajú sa síce reálne dôvody pre samovraždu, ale žiadny nie je spomenutý. ()

Časové pásmo bylo změněno