Trompe l'oeil

• USA The Broken Mirror
všechny plakáty

Křehká restaurátorka Anne Lawrence (Laure Dechasnel) žije se svým mužem obchodníkem Matthewem (Max von Sydow) v přepychovém domě v Bruggách. Je těhotná a s obavami očekává narození prvního dítěte, když trpí částečnou amnézií. Nejasně si vzpomíná na neznámý obraz, na kterém pracovala. Začne dostávat výhružné anonymní dopisy a všimne si, že ji z protějšího domu pozoruje neznámý muž. Jde o onen vzácný obraz, který snad Anne ukradla nebo uschovala? (curil)

bierce

Poslední roky čas od času objevuju pozapomenuté belgické klenoty a tenhle komorní psychologický kousek k nim bez debat patří. Zdá se, že Belgičané disponují zvláštně zdůrazněným smyslem pro surreálnou atmosféru a to je přesně případ tohoto filmu, i když zde jsme blíž spíše tzv. druhé vlně surrealismu, jak ho v literatuře představovali autoři jako Gracq nebo Mandiargues. Vyjma zmíněných literátů by se snad dal ještě zařadit do podobného ranku jako jisté filmy Romana Polanskiho. Ta zvláštní podivnost, zprvu ještě vysvětlitelná a omluvitelná psychickým stavem hlavní postavy, postupně graduje do velmi vzdálených končin, kde racionálno s iracionálnem stojí na stejné úrovni a jejich hranice se smývají. Jde samozřejmě o velmi okrajovou záležitost, ale pokud ve vás vzbuzují radostné chvění tajemné obrazy do kterých se dá vstoupit, opuštěné domy s zírajícím cizincem za oknem, nebo případně chcete vidět Netvora z Herzova poetického hororu celé tři roky před svým vznikem, je tohle film pro vás. ()